Tablet ve telefon kullanımının yaygınlaşması kamburluğu artırdı. Eğer siz de masa başında bilgisayar, tablet ve telefonla çok fazla vakit geçiriyorsanız, risk grubundasınız. Uzmanların kambur olmamak önerileri ise şöyle;

30 DAKİKADA BİR MOLA VERİN

Masada oturma pozisyonunun düzgün olması gerektiğini kaydeden Acıbadem Ankara Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Doç. Dr. Yeşim Çimen, çalışırken mutlaka 30 dakikada bir mola vermek gerektiğini söyledi.

KAMBURLUK YANLIŞ HAREKETTEN

Sırt omurgası yani troakal omurganın C şeklinde doğal bir eğriliğe sahip olduğunu Doç. Dr. Yeşim Çimen şu değerlendirmeleri paylaştı: “Bu eğrilik 20 ile 45 derece arasındadır. Kamburluk yani kifoz sırttaki bu eğriliğin 50 derecenin üzerinde olması durumuna verdiğimiz isimdir.

SpaceX'in Dragon kapsülü Uluslararası Uzay İstasyonu'na fırlatıldı SpaceX'in Dragon kapsülü Uluslararası Uzay İstasyonu'na fırlatıldı

'Postural kifoz' yani duruş bozukluğuna bağlı olan kamburluk yanlış hareketten kaynaklanır. Masa başında yanlış oturma pozisyonu, bilgisayar başında mola vermeden oturma, uzun süreli aynı pozisyonda kalma ve monitör, klavye ve fare gibi bilgisayar donanımlarının yanlış kullanılması. Omurgayı dik tutmaya yarayan kasların yanlış kullanım sonucunda güçsüzleşip zamanla kamburluğun ilerlemesine neden oluyor. Kambur duruş ise hem ailenin tedirgin olmasına, hem de gencin özgüveninin azalmasına, beden imajı veya benlik saygısı sorunlarının gelişmesine neden olabilir.

MASA BAŞINDA NASIL ÇALIŞILIR?

Duruş bozukluğuna bağlı olan kamburluk için tıbbi tedaviye gerek yoktur. Dik duruş korselerinin kullanımı zor olduğundan kamburluğu önlemede etkili bir yöntem değil.