Martı inovasyonda yeniliklerine devam ediyor. Projelerinde daha fazla yükselmek için Amerikan yapay zekâ şirketi Zoba’yı satın aldı. ABD'deki Massachusetts Institute of Technology (MIT) ve Harvard mezunlarının çalışmalarıyla kurulmuş olan Boston merkezli Zoba'nın yapay zekâ destekli yazılım platformu, iki tekerlekli elektrikli araç operatörlerinden olan Martı’nın gelirlerinin artmasına ve saha operasyon maliyetlerini düşürmesine imkân sağlıyor.

Bu stratejik hamle sayesinde, Martı'nın operasyonel verimliliğini artırma sürecinde önemli bir adım atılmış oluyor.

Martı teknoloji ve inovasyon alanında birçok gelişmeye imza atarken bunlarla birlikte Amerikan yapay zekâ şirketi olan Zoba’yı satın aldı. Zoba'nın gelişmiş olan istek tahmin algoritmaları sayesinde, iki tekerlekli araçların nereye konumlandırılacağı ve operasyonel görevlerin hangi vakitte gerçekleştirileceği dinamik olarak optimize edilerek Martı sürüş sayısının arttırılmasını ve araç operasyonel verimsizliklerinin en aşağıya düşürmesi planlanıyor.

Martı, Zoba ile 2023 yılının Ekim ve Kasım aylarında gerçekleştirmiş olduğu pilot projede, Zoba yazılımının kullanımıyla birlikte araçlarının sürüş sayısında yükselme sağladı ve bu durumun oluşması şirketin kârlılığına olumlu yönde avantajlar oluşturdu.

Aşağıdaki açıklamalarda görüşlerine yer verdiğimiz Martı şirketinin kurucusu Oğuz Alper Öktem, iki tekerlekli elektrikli araç operasyonlarının gelirlerini yükseltme ve maliyetlerini düşürme çalışmaları kapsamında, birkaç optimizasyon yazılımı sağlayıcısı ile pilot projelerle deneyimler gerçekleştirdiklerini bildirdi.

Öktem, Zoba'nın yazılımını kullanarak çok güzel sonuçlara ulaştıklarını belirterek, şu açıklamalarda bulundu.

"Sürücülerimiz adına Martı’nın kullanılabilirliğini artırma ve saha operasyon maliyetlerimizi düşürme çabalarımızda en iyi sonuç veren yapay zekâ destekli bu yazılımı bünyemize katmaktan heyecan duyuyoruz. Zoba'nın yazılımı, başlangıçta iki tekerlekli elektrikli araç operasyonlarını kurmak için oluşturulmuş olsa da Martı olarak bu kuvvetli temel üzerinden yolculuk paylaşım operasyonlarımızın tamamını daha da geliştirmeyi planlıyoruz."