Marmaris'te ormanlık alanda çıkan yangınla mücadele son sürat devam ediyor. Sabahın ilk ışıklarıyla birlikte 20 OGM helikopteri olmak üzere 27 helikopter ve 14 uçak söndürme çalışmalarına yeniden katıldı. Yangın, Hisarönü Mahallesi Bördübet Mahallesi 17 adalar mevkiinde önceki gün çıkmış, alevler rüzgarın da etkisiyle kısa sürede yayılmıştı.

CNN TÜRK EKİBİ ALEVLERİN ORTASINDA KALDI

Marmaris'te devam eden yangında CNN TÜRK ekibi yangının ortasında kaldı. CNN Türk muhabiri Ceylan Sever o anları anlattı: "2 saat kadar önce o Karacabey mevkiine kadar çıktık. Tam yayını yapacaktık ki alevler iki yanı sarmaya başladı. Görevliler oradan hızla uzaklaştırmaya başladı. Yangını söndürme çalışmalarında görev alan kişilerin zor anları ve basın mensuplarının yine o an kaçmaya çalıştığı o anları ekranlarınıza getirelim...

Marmaris yangını devam ediyor. Kameraman arkadaşım Halil Kahraman ile birlikte ormanın içerisinde Karacabey müdürlüğündeyiz. Yangın öte yana kadar sıçradı. Görevli araçlar çok yakınlaştığını söylüyorlar.

"GELİYOR, ÇIKIN ÇIKIN"

Görevli araçlar da burayı terk ediyor. Alevler sıçradı rüzgar yönünü değiştirince... Görevli araçların siren seslerini duyuyoruz.Alevler yükseldi, havadan müdahale devam etse de iki tarafa doğru sıçramış durumda. Biz de endişe duyuyoruz. İtfaiye aracı geliyor. Çok acil buradan ayrılmamız gerekiyor. Çok acil buradan çıkmamız lazım. Alevler geliyor, geliyor. Geliyor, çıkın çıkın... Alevler karşı yöne sıçradı. Büyük araçlar burayı terk ediyor o yüzden. Acilen buradan ayrılmamız lazım. Halil Koş... Koş... Koş... Su patladı. Alevlerin arasında kaldık. Uç, git, bırak..."

TRT HABER MUHABİRİ: BİR ANDA ÇAM KOZALAKLARI HAVADA UÇMAYA BAŞLADI

TRT haber muhabiri Bülent Güler canlı yayında yaptığı açıklamada, "Sabah saatlerinde rüzgarın hızı 20 km’ydi. O saate kadar hava unsurlarının sayısı artırılmıştı. Sarıdana Koyu’na büyük bir hava saldırısı gerçekleştirildi adeta. Hava araçlar sarı ve kırmızı kimyasal maddelerle yoğun şekilde alevleri etkisiz hale getirdiler. Yüzlerce sorti yapıldı. Beyaz dumanlar yükseldi. 12.00 sularında beyaz dumanlar da gitti. Sonrasında beyaz dumanların tekrar yükseldiğini gördük.

Biz de o bölgeye kameraman arkadaşımla gittik. Yangın şeritlerinin nasıl açıldığını gözlemledik. 3 farklı ‘zone’ oluşturdular. Ağaçlar kesiliyor, iş makineleri yangının uzak noktalarına erişmesine engel oluyorlar. 14.30 sularında rüzgar hızını artırmaya başladı. Saatteki hızı 35 km’ye yükseldi. Biz de görüntü alırken alevlerin nasıl yükseldiğine şahitlik ettik. Bir anda çam kozalakları havada uçmaya başladı. 400-500 metre uzağa gittiğini orman işçilerinden duyardık ama yaşamak bambaşka bir şey. Alevler bir anda geniş alana yayıldı. Ekipler bölgeden çıkmamızı istedi. Arazözler, yer ekipleri gerçekten zorlu bir mücadele verdi. hava unsurlarının akını da devam ediyor." dedi.