• BIST 109.156
 • Altın 153,298
 • Dolar 3,8173
 • Euro 4,5053

  Marmara deprem alarmı veriyor

  19.03.2009 16:15
  BALIKESİR'in Bandırma ilçesinde toplantıya katılan İstanbul Üniversitesi Jeofizik Mühendisliği Bölümü'nde görevli Yrd. Doç. Dr. Oğuz Gündoğdu, son iki gün içinde Marmara Denizi'nde meydana gelen 2.8 ve 3.7 büyüklüğündeki depremleri değerlendirdi.
  Marmara deprem alarmı veriyor
  Marmara deprem alarmı veriyor Marmara deprem alarmı veriyor Marmara deprem alarmı veriyor

  Gündoğdu, "Deprem beklediğimiz fayın gergin olduğu gözüküyor. Fay hattında hareketlilik son bir ay içinde artmaya başladı. Bu hareketlilik dikkate değer bir gelişme. Marmara Denizi alarm veriyor." dedi.

  Bandırma'da bulunan 911 Arama ve Kurtarma Derneği'nin davetlisi olarak Bandırma İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Mezunlar Kulübü'nün düzenlediği Kariyer Festivali Konferansı için ilçeye gelen İstanbul Üniversitesi Jeofizik Mühendisliği Bölümü'nde görevli Yrd. Doç. Dr. Oğuz Gündoğdu son iki gün içinde Marmara Denizi'nde meydana gelen 2.8 ve 3.7 büyüklüğündeki depremleri değerlendirdi. Marmara Denizi'nde iki gün içinde yaşanan hareketliliğin sıra dışı bir hareketlilik olduğunu ve büyük depremin üzerinden 10 yıl geçmesine karşın fay hattında hareketliliğin artmasının iyimser bir tablo olmadığını belirten Oğuz Gündoğdu, "Marmara Denizi'ndeki hareketlilik devam ediyor. Ancak bu hareketlilik son iki günde 3.7 büyüklüğüne ulaşmış. Bu hareketliliğe bakınca pekte iyimser konuşamıyoruz. Deprem beklediğimiz fayın gergin olduğu gözüküyor. Fakat gerginlik artmış derken hemen büyük deprem olacak da diyemeyiz. 1999 yılında olan büyük depremin üzerinden 10 yıl geçti ve fay hattında hareketlilik son bir ay içinde artmaya başladı. Bu hareketlilik dikkate değer bir gelişme. Bir kez daha altını çizerek vurgulamak istiyorum ki Marmara Denizi alarm veriyor" diye konuştu.

  Öte yandan Erdek'in Düzler mevkiinde yaşanan deniz çekilmesi olaylarının da gel-git olayı olmadığına da dikkat çeken Gündoğdu, bu bölgenin Sinografi Dairesi tarafından da incelenmesi gerektiğini de sözlerine ekledi

  DHA

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim