• BIST 107.315
 • Altın 151,623
 • Dolar 3,6737
 • Euro 4,3220

  Mantar etin yerini tutmuyor

  31.08.2009 10:03
  Bozok Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hasan Acar, mantarın faydalı bir gıda olduğunu ancak etin, proteinin yerini tutmadığını bildirdi.
  Mantar etin yerini tutmuyor
  Mantar etin yerini tutmuyor Mantar etin yerini tutmuyor Mantar etin yerini tutmuyor

  Bozok, 'şehir efsanesi olmuş' konulardan birisinin de mantarın 'kırmızı ete denktir' şeklindeki inanış olduğunu belirterek, 'Böyle bir şey asla yok. Mantar faydalı bir gıdadır fakat asla etin, proteinin yerini tutmaz, bu nedenle Ramazan ayı dışında beyaz et ürünleri ağırlıklı olması şartıyla yeterince tüketmeliyiz' dedi.

  Acar, vücudun proteine ihtiyacının bulunduğunu ancak oruçlu iken bu miktarı diğer günlere oranla aza indirmek gerektiğini ifade ederek, şöyle konuştu:

  'Mantar faydalı bir gıdadır, fakat asla etin, proteinin yerini tutmaz. Bu nedenle ramazan ayı dışında beyaz et ürünleri ağırlıklı olması şartıyla yeterince tüketmeliyiz. Aksi takdirde iki yönlü riski vardır; birincisi ürat miktarı fazladır, ikincisi de üre miktarı fazladır, bol bol su içeceğiz. İftardan sahura kadar günde en az 2-3 litre su içeceğiz ki; böbrekler susuz kalmasın.'

  Kültür mantarında yeteri kadar protein olmadığını, birinci sınıf gıda olarak adlandırılan süt, süt ürünleri, et, et ürünlerindeki proteinin diğer gıda maddelerde bulunmadığını anlatan Prof. Dr. Acar, 'Yumurta, süt, et bunlar temel birinci sınıf protein içeren gıdalardır. Ne bitkilerdeki protein, ne kültür mantarındaki protein buna eşdeğer asla olamaz' diye konuştu.

  Yenişafak

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim