• BIST 108.153
 • Altın 153,583
 • Dolar 3,8396
 • Euro 4,5140

  Malay'dan uyarı

  13.03.2009 15:26
  Aydın Valisi Mustafa Malay, Mehmet Akif Ersoy’un İstiklal Marşı’nı o günün şartlarını en iyi şekilde yansıtacak bir şekilde kaleme aldığını belirterek, “Marşımızın sözlerini cımbızla çekilmiş gibi her biri tek tek anlam ifade eden sözcüklerdir” dedi.
  Malaydan uyarı
  Malay'dan uyarı Malay'dan uyarı Malay'dan uyarı

  İstiklal Marşı"nın yazıldığı dönemlerin tarih kitaplarında ayrıntılarıyla yer aldığına işaret eden Vali Mustafa Malay, “O dönemde ülkemizin sorunlarının neler olduğunu biliyoruz. Perişan durumdaydık, her tarafımız düşmanlar tarafından işgal edilmişti. Ordumuzun cephanesi yok denecek kadar az, yiyecek yok, içecek yok, bunun da ötesinde halkın morali çok bozuktu. İşte böyle bir ortamda manevi bir güce ihtiyaç vardı. Yüksek moral her zaman için maddi gücün üzerinde olmuştur. Marşımızda bunu ortaya koymaktadır bir marşın ihtiyaç olduğunu ilk defa ortaya atan zamanın Genel Kurmay Başkanı İsmet Paşa"dır. İsmet İnönü; incelemeleri sonucu bazı ülkelerde heyecan oluşturan marşların, o ülkede birliği-beraberliği sağlamakta ve güç oluşturmakta büyük bir faktör oluşturduğunu görmüştür. Milli duygu ve düşünceleri en iyi dile getirecek bir marş yazılması için yarışma açılıyor. Ancak Mehmet Akif Ersoy, para ödülü konulduğu için bu işe girişmemiştir. Gerçekten de öğledir, para karşılığı yapılan bazı işler tam yerini bulmuyor” diye konuştu.
  Para ödülünün kaldırılması sonucu Mehmet Akif Ersoy"un milli marşı kaleme almaya başladığını anımsatan Vali Malay, “Mehmet Akif, kaleme sarılır ve 48 saat içerisinde hiçbir kelimesi değişmeyen İstiklal Marşımızı yazar. Büyük Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk"ün başkanlığında toplanan TBMM"de büyük bir takdirle kabul görülür. Mecliste kabul edilmeden önce Milli Eğitim Bakanlığı bu marşın sözlerini ordu komutanlarımıza gönderiyor; askerler arasında bir şevk heyecan uyandırıyor mu, uyandırmıyor mu diye. Komutanlar da büyük bir heyecan ve güç verdiğini söylüyorlar ve Meclisimiz de 12 Mart 1921 tarihinde büyük bir alkış eşliğinde kabul ediliyor” diye konuştu.
  İstiklal Marşı"nın Türkiye Cumhuriyeti ile birlikte sonsuza kadar yaşayacağını ifade eden Malay, şöyle konuştu: “O günden bugünümüze kadar hepimiz de canla, başla ve yürekten okuyoruz, İstiklal Marşımız gerçekten çok büyük güç ve destek vermiştir. Ünlü şairimiz Mehmet Akif Ersoy"da o zamanın zor şartlarını bildiği için marşımızın sözlerini cımbızla çeker gibi her biri tek, tek anlam ifade eden sözcüklerden seçmiştir. Onun İçin İstiklal Marşımız onurumuz, gururumuz, ebediyete kadar kalbimizde yaşayacak ve devam edecektir”

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim