• BIST 108.434
 • Altın 151,492
 • Dolar 3,6547
 • Euro 4,3288

  Malay'dan ağır eleştiri

  05.11.2008 17:46
  Aydın Valisi Mustafa Malay Türkiye’deki çirkin yapılaşmalar ve imar affı konularda yapılan hatalardan siyasilerin sorumlu olduğunu belirterek, “Siyasiler büyük vebal altındadır” dedi.
  Malaydan ağır eleştiri
  Malay'dan ağır eleştiri Malay'dan ağır eleştiri Malay'dan ağır eleştiri

  Kültür ve Turizm Bakanlığı, Kuşadası Belediyesi, Çekül Tarihi Kentler Birliği ve Kuş-Atak Hizmet Birliği"nin katkılarıyla düzenlenen “Geçmişten Geleceğe Kuşadası II” sempozyumu başladı. “Kuşadası Doğal ve Kültürel Kimliğini Yeniden Kazanıyor” sloganıyla Kuşadası Sea Light Otel"de gerçekleştirilen sempozyuma çok sayıda davetli ve bilim adamı katıldı.
  Açılış konuşmasında Kuşadası"nda çevresel ve kentsel tüketimin doruk noktaya ulaştığına dikkat çeken Kuşadası Belediye Başkanı Fuat Akdoğan, “ Devraldığımız kente yapmamız gerekenleri, geçmişimiz ile yüzleşmemiz ile yola çıkarak bu sempozyumu gerçekleştirmeye karar verdik. Bu sempozyumu düzenlemekteki amacımız geçmişimiz ile yüzleşmek, yanlışlarımızı bilimsel açıdan görmek ve değerlendirmektir” dedi.
  Kuşadası Kaymakamı Mustafa Esen da, Kuşadası denince kiminin aklına olumlu, kiminin aklına ise olumsuz düşünceler geldiğini belirterek, “Olumsuzlukların ortadan kaldırılması için burada ele alınan konuların faaliyete geçmesini istiyoruz. Beton yığını denilen Kuşadası"nın hala yüzde 70"i yeşil alandır. Bunu gözden kaçırmamamız gerekiyor” diye konuştu.
  Kentsel yapıların mutlaka korunması gerektiğine işaret eden ÇEKÜL Vakfı Başkanı Prof. Dr. Metin Sözen ise, şöyle konuştu: “Bu yapılar Çalıkuşu Feride"nin evinde olduğu gibi restore edilmeli ve koruma altına alınmalıdır”

  KÖTÜ YAPILAŞMANIN VEBALİ SİYASİLERİN
  İmar affı, kaçak ve plansız yapılaşmalar ve çarpık kentleşme konusunda özellikle siyasetçiler ve belediye başkanlarına ağır eleştirilerde bulunan Vali Mustafa Malay da konuşmasında, İstanbul"un dünyanın en güzel yeri olmasına rağmen yaşanılmaz bir kent haline sokulduğuna savundu. Malay, şunları söyledi: “İstanbul dünyanın en güzel yeri ama yaşanılamaz hale sokulmuş. Ülkemiz dünyanın en güzel yeri. Çirkin yapılaşma ülkemizi berbat ediyor. Ağaç sevgisi yok. Plana, programa uymuyoruz. Bunda en büyük vebal siyasilerindir. Siyasiler, oy kaygısıyla gecekondulaşmaya, plansızlığa izin vererek, ülkemizi kötü yapılaşmaya doğru götürmüşlerdir. İmar afları gündeme getiriliyor. İmar affı diye bir şey olur mu hiç. Neyin affı. Neyi affediyorsunuz? İmarın planı var, programı var herkes uyacak. Herkes, bu plana uymak zorunda. Ama bizde her şey rant konusu yapılmış. Kuşadası"na gelirsek, Kuşadası da nadide bir yer ama yılların getirdiği kötü yapılaşmalar Kuşadası"nı geriye götürmüş. Örneğin, Davutlar beldesinde çok güzel şeftali bahçeleri bir yanda ama bir yanda da denize sıfır yazlıklar var. Ama tatil köyleri yerine yanlış planlamayla yapılan bu yazlıklar, ikinci konutlar çok çirkin yapılmış. Buralar berbat bir halde, plansız, çirkin mimarı ile yapılmış. Oysa, planlama yapılsa ve ilerisi görülse buralarda tatil köyleri yapılırdı. Böyle turizm yerlerine bu yazlıkları sokmamak gerekiyor. Kuşadası"ndan bir başka örnek Uydukent Toplu Konut Kooperatifleri. Bu Uydukent"i görünce kalbime bıçak saplanıyor. Bu olmaz, böyle bir tatil yerine böyle bir yapılaşma olmaz. Şimdi ortada bir cenaze gibi duruyor. Zamanında yapılmamalıydı. Şimdi yapılmış ama cenaze halinde. Bu cenazenin bir an önce ortadan kaldırılması gerekiyor”
  “Geçmişten Geleceği Kuşadası II” sempozyumunda açılış konuşmalarının ardından, Çekül Kuşadası Kültür Elçileri “ Kuşadası Benim Adam” ve Kuşadası Folklor Araştırma Derneği(KUFAD) Aydın Zeybeği folklor gösterisi yaptı. Sempozyuma katılan Uşak Valisi ve Büyük Menderes Havzası Birliği Başkanı Kayhan Kavas da Büyük Menderes Havzası Birliği olarak yürüttükleri çalışmalar konusunda katılımcılara ayrıntılı bilgiler verdi. 9 Kasım tarihine kadar sürecek olan sempozyumda yaklaşık 100"e yakın ünlü bilim adamı 18 ayrı oturumda tebliğ sunacak. Yapılacak değerlendirme ile son bulacak sempozyumda sunulan tebliğler ve ortaya konulan görüşler daha sonra Kuşadası Belediyesi tarafından kitap haline getirilecek.

  Diğer Haberler
 • iOS 11.0.2 çıktı!03 Ekim 2017 Salı 23:14
 • 2018'de 1 milyardan fazla akıllı telefon bu özelliğe sahip olacak!01 Ekim 2017 Pazar 11:45
 • Bir devrin sonu: Twitter, 280 karakterli tweetleri denemeye başladı27 Eylül 2017 Çarşamba 09:09
 • iOS 11.0.1 güncellemesi yayınlandı27 Eylül 2017 Çarşamba 01:14
 • Whatsapp ve Facebook sonunda birleşiyor!25 Eylül 2017 Pazartesi 13:57
 • Star Wars: The Last Jedi tamamlandı!25 Eylül 2017 Pazartesi 02:01
 • WhatsApp Facebook’a ekleniyor22 Eylül 2017 Cuma 12:40
 • Apple, iOS 11 güncellemesini yayınladı20 Eylül 2017 Çarşamba 00:32
 • Facebook'tan yeni özellik!17 Eylül 2017 Pazar 16:55
 • YouTube'tan tepki çeken karar!14 Eylül 2017 Perşembe 21:25
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim