banner158
banner218

Ozan Arif kimdir?

Ozan Arif adıyla bilinen Arif Şirin hayatını kaybetti. Bir süredir gırtlak kanseri tedavisi gören Ozan Arif tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitirdi. "Ozan Arif kimdir?" "Kaç yaşında ve nereli?" İşte Ozan Arif hakkında merak edilenler…

Ozan Arif kimdir?
banner216

Ozan Arif mahlasıyla tanınan Arif Şirin bir süredir Ondokuz Mayıs Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi'nde kanser tedavisi görüyordu. Ozan Arif sabah erken saatlerde hayatını kaybetti. "Ozan Arif kimdir?" "Kaç yaşında ve nereli?" İşte Ozan Arif hakkında merak edilenler…

"Ozan Arif" adıyla bilinen Arif Şirin, Samsun'da 70 yaşında yaşamını yitirdi. Bir süredir Ondokuz Mayıs Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi'nde tedavi gören Şirin, sabah erken saatlerde hayatını kaybetti. Şirin'in ölümü üzerine yakınları ve sevenleri hastaneye gitti.

Mustafa Yıldızdoğan, Ahmet Şafak, Ali Kınık ve Atilla Yılmaz ile birlikte en bilinen simalardan olan Ozan Arif Şirin Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde saat 04.50'de hayatını kaybetti. Ozan Arif'in uzun süredir gırtlak kanseri tedavisi gördüğü öğrenildi. Ozan Arif'in ölümü sevenlerini yasa boğdu.

OZAN ARİF KİMDİR?

Giresun'un Alucra ilçesine bağlı şimdiki ismi ile Yükselen eski adı ile Hapu köyünde 10 Haziran 1949'da doğdu. Babasının memuriyeti dolayısıyla, ilk ve ortaokulu Samsun‘da bitirdi. 1970'de başladığı öğretmenlik mesleğinde Samsun'un Devgeriş köyünde beş yıl öğretmenlik, dört yıl ise okul müdürlüğü görevi olmak üzere üzere dokuz yıl hizmet verdi. 24 Eylül 1980 ve 5 Kasım 1991 tarihleri arasında Almanya'da yaşadı.

TÜRK HALK EDEBİYATININ ÖNEMLİ İSİMLERİNDENDİ

Güzel sanatlara yeteneği, şiire ilgisi ve özellikle şairliğe olan kabiliyetinden dolayı okul çağlarında şiir ve resim dallarında birincilikler ve ödüller almaya başlayan Ozan Arif‘in başarıları, hayatının ileriki yıllarında yöresel sınırları aşıp Türkiye genelinde de devam etti. Birçok şiir ve halk edebiyatı yarışmalarında üstün başarı gösteren Ozan Arif‘in Türk Halk Edebiyatı‘nın şiir, atışma, muamma, irticalen şiir söyleme, lebdeğmez (dudakdeğmez), güzelleme ve diğer dallarında çeşitli tarihlerde aldığı Türkiye birincilikleri, sertifikalar ve ödüller vardır. Bunların yanında Konya‘da Türkiye Aşıklar Bayramı‘nda değişik yıllarda, değişik dallarda birincilikler elde eden Ozan Arif, yine Konya Aşıklar Bayramı‘nda 1976, 1977 ve 1978 yıllarında her dalda altın madalya kazanmıştır. Türkülerinde Türk milliyetçiliği vurgusunu açıkça belirten bir ozandı.

Güncelleme Tarihi: 13 Şubat 2019, 10:55