Enis Arıkan ve Şükrü Özyıldız çekişmesi gülmekten kırıp geçirecek Enis Arıkan ve Şükrü Özyıldız çekişmesi gülmekten kırıp geçirecek
Geçtiğimiz hafta 5 lira değerindeki madeni paranın tedavüle çıkarılması tebliği Resmi Gazete’de ilan edildi! İlandan sonra Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü tarafından çalışmalar hız kazanırken, basım işlemleri tamamlanan madeni 5 TL’lerin piyasaya çıkış tarihi açıklandı...

Resmi Gazete’den yayınlanan tebliğ ile birlikte, en küçük kağıt para 5 TL için karar çıkarak kamuoyuna duyuruldu. Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü tarafından hazırlık çalışmaları tamamlanan 5 liralar artık madeni olarak piyasaya sürülecek. Madeni 5 liranın piyasaya çıkış tarihi de belli oldu.

Yayınlanan ilandan elde edilen bilgilere göre, yeni basılacak olan paraların madeni 5 liranın bayram sonrasında piyasaya süreceği yönünde bilgiye ulaşıldı.

Darphanede madeni 5 liraların üretimine başlandığı bildirilirken, 9 günlük bayram tatilinde sadece 2 gün izin yapacak olan darphane personellerinin madeni 5 liraların bayramın ardından piyasaya sürebilmesi için çalışmaları aralıksız devam edeceği bilgisi elde edildi.

Bayram sonrasında piyasaya sürülmesi beklenen madeni 5 Liraların, 100’üncü yıla özel olarak üretilen madeni 5 TL’ler ile benzerlik taşıyan ön yüz deseni, dış halkada 8 köşeli Selçuklu yıldızı motifi içereceği bilgisine ulaşılırken, halka ve göbeğin birleşim yerinde ay yıldız, orta bölümde de “Türkiye Yüzyılı” logosu yer alacağı bilgisine ulaşıldı.