Geçtiğimiz gün Cumhurbaşkanı Erdoğan kamu işçi çalışanlarının maaşlarına yüzde kırk beş oranında zam yapılacağı açıklanmıştı. Yapılan açıklamanın ardından gözler memur maaşlarına zam için yapılacak açıklamaya çevrilmişti. Bu bağlamda Cumhurbaşkanı Erdoğan memur maaşlarına ek zam ile ilgili olarak önemli açıklamalarda bulundu. Açıklamanın ardından Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati de önemli yorumlarda bulundu.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati Memur Maaşına Ek Zam İçin Önemli Açıklamalarda Bulundu!

Kamu işçi maaşlarına yapılan zam ile ilgili olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan “kamu işçilerimizin ücretlerinde, toplu iş sözleşmesi çerçevesinde, refah payı dahil %45 artışa gidiyoruz. İşçilerimize ve kurumlarımıza hayırlı olsun” dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan ayrıca “prim ödemelerinde, fazla çalışma ve gece çalışma ücretlerinde, gazi, terör mağduru, şehit yakını işçilerimizin çıplak ücretlerinde, giyim ve yemek yardımlarında ek ödeme, sosyal yardım ödemesi, hizmet zammı, tediye dışı ikramiye gün sayısı gibi başlıklarda da farklı oranlarda artışlar yapıyoruz” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Ülkemin menfaatlerini ve vicdanımı bir kenara koymadan hasbi bir değerlendirme yapalım istedim. Bana gelen bilgileri aşmaya gayret ettim. Bu protokolle yaklaşık 700 bin kardeşimizin 2023-2024'te alacağı ücretin çerçevesini belirliyoruz. Bu toplu iş sözleşmesi çerçevesiyle, refah payı dahil ücretlerde yüzde 45 zam yapıyoruz, böylece en düşük kamu işçisi ücretini 15 bin liraya çıkıyor. Başkaca iş primi ödemesi bulunmayan işçilerimize yüzde 4 ile yüzde 6 arasında prim ödemesi uygulamasını da bu sözleşmeyle getiriyoruz. Gazi, terör mağduru ve şehit yakını işçilerin çıplak ücretlerine yüzde 10’luk ilave yapıyoruz. Gece çalışanların ücretlerinin yüzde 8 zamlı ödenmesini öngörüyoruz. Fazla çalışma ücretlerinde ise yüzde 70’lik artışa gidiyoruz. Asgari ücret, memur ve emekli zammı için temmuzda enflasyon farkı ve refah payı esasına dayanan hazırlıklarımız var. Kimseyi enflasyona ezdirmeyeceğiz” gibi önemli açıklamalarda bulundu.

Bakan Nebati: Ekonomik güven endeksi son 20 ayın en yüksek seviyesine ulaştı Bakan Nebati: Ekonomik güven endeksi son 20 ayın en yüksek seviyesine ulaştı

Yapılan açıklamaların ardından memur maaşlarına yapılacak zam oranı merak konusu oldu. Dolayısı ile Cumhurbaşkanı Erdoğan konu ile ilgili olarak da önemli açıklamalarda bulundu. Ancak buna değinmeden önce şunları söylemekte fayda var. Hem küresel hem de yurt içi piyasalarda yüksek enflasyon rakamları ile mücadele devam etmektedir. Dolayısı ile hayat pahalılığını hemen hemen her sektörde hissediyoruz. Bunun için memur maaşlarına yapılacak zam oranı önem arz etmektedir.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan memur maaşına yapılacak zam ile ilgili olarak “En düşük memur maaşını 22.000 TL seviyesine yükseltiyoruz. Maaşlardaki bu artışları otomatik olarak memur emeklilerimize de yansıtıyoruz. Milletimize hayırlı olsun” ifadelerini kullandı. Ayrıca Cumhurbaşkanı Erdoğan’ ın yaptığı açıklamanın devamında “enflasyon farkı ve refah payı ilavesiyle en düşük memur maaşını 22.000 TL seviyesine yükseltiyoruz. Temmuz ayına kadar çalışmaları tamamlayacağız. Artışları memur emeklilerimize de uygulayacağız. Birinci dereceye inen ve şartları tutan tüm memurlarımızın 3.600 ek gösterge hakkından yararlanabilmesini de temin edeceğiz” yorumunda bulundu.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ ın memur maaşına yapılacak ara zam ile ilgili yaptığı açıklamasının ardından “Cumhurbaşkanımız sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın müjdesini duyurduğu üzere en düşük memur maaşının 22.000 TL’ye yükseltilmesi kararlaştırılmıştır. Ülkemizin müreffeh yarınlarının teminatı olan memurlarımıza ve milletimize hayırlı, uğurlu olsun” ifadelerini kullandı.