KPSS'siz lise mesunu jandarma alımlarında sona yaklaşıldı. Son başvuru günü 26 Şubat olarak ifade edildi.

Her yıl Jandarma Astsubay Meslek Yüksekokulu ve Jandarma Subay Yetiştirme Bölgesi öğrenci alımları gerçekleştiriyor. JSGF'ye kabul edilen öğrenciler, 4 yılın sonunda subay olarak, JAMYO'ya kabul edilenler ise 2 yıllık eğitimin ardından astsubay olarak mezun olup görevlerine başlıyorlar. Gerçekleşen alımlara başvurabilmek için adayların Yükseköğretim Kurumları Sınavı'na  girmesi gerekiyor. Alımlarda KPSS puanı değil, YKS puanı esas alınıyor.

Instagram'ın Twitter'a rakip uygulaması Threads Türkiye'de kapatıldı Instagram'ın Twitter'a rakip uygulaması Threads Türkiye'de kapatıldı

Adaylar YKS'ye girdikten sonra sınav sonuçları açıklanmadan önce Jandarma'ya lise mezunu subay ve astsubay alımı için başvuruda bulunabilecekler. Başvuru yapan adaylar daha sonra spor ve sözlü mülakatlara çağrılacak ve yazılı sınav puanı ile mülakat puanlarına göre sıralama yapılacak. Sıralamaya giren adaylar eğitime alınacak.

Jandarma Genel Komutanlığı, lise mezunu adaylara yönelik subay ve astsubay alımı için başvuru sürecini başlatıyor. Alımlar kapsamında subay ve astsubay adaylarının Yükseköğretim Kurumları Sınavı sınavlarına girmesi gerekmektedir. Astsubay adayları TYT oturumuna, subay adayları ise TYT ve AYT turumlarına katılmalıdır. Başvurular, 26 Şubat 2024 tarihine kadar devam edecektir. Adaylar, başvuru süreci ve gereklilikler hakkında detaylı bilgi almak için resmi Jandarma Genel Komutanlığı internet sitesini ziyaret edebilirler veya ilgili kurumun duyurularını takip edebilecek. Başvuruda bulunacak adaylara başarılar dileriz.