• BIST 107.527
 • Altın 151,326
 • Dolar 3,6538
 • Euro 4,2961

  Liman tartışması büyüyor!

  20.03.2011 10:30
  Kuşadası'ndaki liman tartışması giderek büyüyor.
  Liman tartışması büyüyor!
  Liman tartışması büyüyor! Liman tartışması büyüyor! Liman tartışması büyüyor!

  Kuşadası'ndaki liman tartışması giderek büyüyor. Kuşadası Liman Platformu tarafından bugün gerçekleştirilen eylemin ardından, Kuşadası Limanı'nı işleten Ege Liman İşletmeleri (EGEPORTS) şirketi tarafından yazılı bir açıklama yapıldı.

  Kuşadası Limanı ile ilgili tüm gelişmelerin yasal süreçte devam ettiği ileri sürülen bildiride, "Bilindiği üzere son günlerde Liman Platformu'nun Kuşadası Limanı'na karşı almış olduğu eylem kararları neticesinde Kuşadası Kamuoyu, kavga ve gürültü yaratmayı kendisine meslek edinmiş kesimlerce Limana karşı kışkırtılmaya çalışılmaktadır. Bu eylemler kapsamında limana toplu yürüyüşler düzenlenmekte, protestolar yapılmakta ve limana yönelik hakaret ve iftira dolu haksız suçlamalar yöneltilmektedir.

  Olayların en düşündürücü ve üzücü tarafı ise; bazı saygın sivil toplum ve meslek örgütlerinin kamuoyunda kasıtlı olarak bilgi kirliliği yaratmayı kendisine meslek edinmiş olan bu kesimlerin yanında talihsizce yer almasıdır" denildi.

  Yapılan eylemlerin Kuşadası turizmi ve ekonomisine zarar verdiği ileri sürülen bildiride, şu görüşlere yer verildi: "Liman Platformu'nun çatısı altında gerçekleştirilen bu haksız eylemler artık yalnızca Kuşadası Limanı'na değil, başta Kuşadası Turizmi olmak üzere Kuşadası'nın tüm ekonomik hayatına büyük zararlar vermektedir.

  Nitekim, Kurvaziyer Gemi sezonunun büyük bir coşkuyla başladığı bugünlerde, Liman Platformu'nun haksız eylemleri için kasıtlı olarak - tıpkı bugün olduğu gibi - limanda gemilerin olduğu günleri seçmesi son derece vahim ve bir o kadar da kabul edilemez bir tutumdur.

  Sağduyudan uzak bir biçimde gerçekleştirilen bu haksız eylemler, ne yazıktır ki, haklarını savunduklarını iddia ettikleri Kuşadası Esnafının ekmeği ile oynamaktan öteye gitmemektedir. Liman Platformunun haksız eylem kararlarıyla kışkırtılan kalabalıkların liman çevresinde yarattığı bu son derece olumsuz görüntüler, Kuşadası'nda keyifli vakit geçirmek ve huzurla alışveriş yapmak için gemilerden inen yolcularda
  büyük bir rahatsızlık ve huzursuzluk yaratacağı her türlü şüpheden uzaktır.

  Bu durum, gemi yolcularının gezme, dolaşma ve alışveriş yapma isteklerini önemli ölçüde sekteye uğratacak ve Kuşadası'na iliºkin izlenimlerinde de büyük bir olumsuzluk yaratacakt?r. Dolay?s?yla, kaybeden tümüyle Kuºadas? olacakt?r. Oysa böylesi bir kayba neden olmaya hiç kimsenin hakk? yoktur.

  Bugün, Kuºadas? Liman?'na daha fazla gemi ve daha fazla yolcu gelmesini sağlayacak yatırımlara gayretle engel olmaya çalışanlar,
  hatalarını anladıklarında Kuşadası için artık çok geç olacak ve çok önemli fırsatlar kaçırılmış olacaktır.

  Ancak, Limana karsı yürütülen tüm bu haksız kampanyalar ve engellemelere rağmen güzel şeyler de olmaktadır. Liman, Kuşadası'na daha fazla gemi ve yolcu getirmek için her türlü çabayı aralıksız olarak sarf etmektedir ve sarf etmeye de devam edecektir.

  Buna göre; 2011 sezonunda Kuşadası'na 620 gemi seferi ile 750 bin yolcu geleceğini ve böylelikle tüm zamanlara ait rekorların kırılacağını siz değerli Kuşadası Kamuoyu ile paylaşmaktan büyük kıvanç duymaktayız. Bu itibarla, Kuşadası Yolcu Limanı'nın hukuki ve resmi işleticisi olduğu hususunda hiçbir şüphe bulunmayan şirketimiz Ege Liman İşletmeleri A.Ş.'nin - bazı kesimlerce sürekli olarak iddia edildiği üzere - gündeminde mevcut "Balıkçı Barınağı"nın doldurulması ile ilgili bir faaliyetin kesinlikle olmadığı hususunu tüm Kuşadası Kamuoyu'yla bir kez daha paylaºmak isteriz.

  Ayrıca, 31.01.2011 tarihinde Bayındırlık ve İskân Bakanlığı tarafından
  resen onaylanarak yürürlü?e giren ve 8 Mart 2011 tarihine kadar Kuşadası Belediyesi'nde tüm kamuoyunun görmesi için askıda tutulan 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planı ve Plan Açıklama Notlarından da açıkça anlaşılmış olduğu üzere limanın mevcut ve ilave sahaları üzerinde ilave ticari alanlar yapılamayacağı Bakanlık tarafından konmuş kesin hükümlerle netleştirilmiştir.

  Ayrıca, askı süresinin sona ermesiyle birlikte 15 Mart 2011 tarihi itibariyle limandaki mevcut tesislerimizin yeniden ruhsatlandırılması  için Kuşadası Belediye Başkanlığı'na gereken tüm resmi müracaatlar yapılmış bulunmaktadır. Bu vesile ile değerli Kuşadası Kamuoyundan tüm bu hususlarda yaratılmaya çalışılan kasıtlı bilgi kirliliği ve spekülasyonlara itibar edilmemesini önemle ve saygıyla istirham ederiz."

  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter kullanılmayan ve kişilik haklarını hiçe sayan yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Diğer Haberler
 • 2018'de 1 milyardan fazla akıllı telefon bu özelliğe sahip olacak!01 Ekim 2017 Pazar 11:45
 • Bir devrin sonu: Twitter, 280 karakterli tweetleri denemeye başladı27 Eylül 2017 Çarşamba 09:09
 • iOS 11.0.1 güncellemesi yayınlandı27 Eylül 2017 Çarşamba 01:14
 • Whatsapp ve Facebook sonunda birleşiyor!25 Eylül 2017 Pazartesi 13:57
 • Star Wars: The Last Jedi tamamlandı!25 Eylül 2017 Pazartesi 02:01
 • WhatsApp Facebook’a ekleniyor22 Eylül 2017 Cuma 12:40
 • Apple, iOS 11 güncellemesini yayınladı20 Eylül 2017 Çarşamba 00:32
 • Facebook'tan yeni özellik!17 Eylül 2017 Pazar 16:55
 • YouTube'tan tepki çeken karar!14 Eylül 2017 Perşembe 21:25
 • Apple iPhone X ve iPhone 8'i tanıttı13 Eylül 2017 Çarşamba 03:34
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim