Aralarında Katarlıların da işlettiği 18 limanın ihalesiz olarak süresini 49 yıla uzatan kanun teklifi Meclis Sanayi ve Ticaret Komisyonu'nda kabul edildi.

Komisyon üyesi, CHP Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan, daha önce Anayasa Mahkemesi'nin iptal ettiği limanlarla ilgili yeniden düzenleme yapılmasını eleştirdi ve milletvekili yeminini okudu “Namusumuz ve şerefimiz üzerine Anayasa'ya sadakat için ant içtik” dedi.

Sözcü'den Veli Toprak'ın haberine göre CHP Adana Milletvekili Müzeyyen Şevkin, Antalya Limanını işletenlerin Katarlı olduğunu hatırlatarak, “Cumhurbaşkanı ne zaman Katar'a gitse bakıyoruz ki Katar'a yaratılan imtiyazlar önümüze geliyor, acaba alınacak 5 milyar doların etkisi mi var bu kanun teklifinin buraya gelmesinde? diye sordu.

“KİMSE SATILACAK DEĞİL”

AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş ise “Hiç kimse kimseye satılacak durumda değil kimseyi satın alacak para basılmadı” dedi. Elitaş, daha önce AYM'nin iptal kararını verdiğini hatırlatarak, yeni teklifi hazırlarken AYM'yle görüştüklerini açıkladı.

Teklif sahibi AKP Düzce Milletvekili Fahri Çakır, daha önce AYM'nin iptal kararı verdiğini hatirlatarak “Sanki ben Anayasa suçu işliyorum. Süre uzatılınca limandan eroin mi yığılacak? Kamu menfaati var” dedi. Çakır'ın uyuşturucu sözlerine CHP'li Tahsin Tarhan, “Özelleştirdiğiniz limanlar, uyuşturucu merkezi oldu” cevabını verdi.

AKP'nin verdiği önerge ile limanı işleten firmalara, sözleşme bedelinin yüzde 10'u kadar yatırım yapma zorunluluğu getirildi. Limancılık faaliyetleri için yapılacak yatırım 5 yılda tamamlanacak yatırımı gerçekleştirmeyen şirketlerin sözleşmesi feshedilecek.

HANGİ LİMANIN SÜRESİ NE KADAR UZUYOR?

TSK’da köklü değişim: Disiplin cezaları yargı denetimine açıldı TSK’da köklü değişim: Disiplin cezaları yargı denetimine açıldı