Bu sene gerçekleştirilen Liselere Geçiş Sistemi sınavı 4 Haziran 2023 tarihinde tamamlanmıştı. Ardından sınavı tamamlayan yaş grubunun tatil için başka illere gitmek istemesi sonucunda elde edilen verilere göre uçak bilet satışlarının yüzde 120 arttığı öğrenildi. Uçak bilet satışı yapan Enuygun tarafından yapılan açıklamalara göre sınavın tamamlanmasının ardından o yaş grubu çocukların ve velilerin tatil için biletlerini ayırttığı öğrenildi. 

İzmir Bayraklı'da barda yangında bir can kaybı İzmir Bayraklı'da barda yangında bir can kaybı

AYNI DÖNEME GÖRE YÜZDE 120 ARTTI!

Enuygun Ticaret Direktörü Orkun Özkan tarafından yapılan açıklamlarda "Bu durumda seyahat etmenin dinlenmek ve yenilenmek için bir fırsat olmasının etkili olduğunu düşünüyorum. Veliler, tatile çıkmayı yıl boyu okul-kurs-ev üçgeninde yoğun bir şekilde çaba harcayan çocuklarının yeni rutinlerine uyum sağlamadan önce dinlenebilmeleri için bir fırsat olarak görüyor. Bu sayede de her sınav sonrasında sınava giren yaş grubunun olduğu satışlarda artış görüyoruz." şeklinde yaptığı açıklamalar ile sınavın tamamlanmasının ardından turizm hareketliliğinin başladığı ifade edildi. 

EN ÇOK TERCİH EDİLEN İLLER 

Yapılan açıklamalara göre satın alınan biletler arasında yurt içinde en çok tercih edilen iller Antalya, Bodrum, Trabzon, Dalaman ve Adana olurken yurt dışında ise Belgrad, Bakü, Kahire, Düsseldorf ve Tiflis gibi vizesiz illerin tercih edildiği öğrenildi. Konuya ilişkin "Yurt dışı satışlarımıza baktığımızda vizesiz ya da kapıda vize seçeneği sunan yerlerin öne çıktığını görüyoruz. Vize işlemleriyle uğraşmaya gerek olmadan seyahat edilebildiği için bu destinasyonların daha çok tercih edildiğini düşünüyorum. Burada Düsseldorf ise bir istisna." şeklinde konuştu.