Leyla Gencer için organize edilen konserde; İDOB Müdürü ve Sanat Yönetmeni Suat Arıkan ile Perihan  Artan, Hakan Aysev, Evren Ekşi , Murat Güney, Nesrin Gönüldağ, Efe Kışlalı, Bülent Külekçi, Oleksandr Samoylenko, Cengiz Sayın, Hale Soner ve Nazlı Deniz Süren solist olarak sahne alacak.

Bulgar orkestra şefi Zdravko Lazarov'un yönetimindeki orkestra, Wolfgang Amadeus Mozart'ın "Figaro'nun Düğünü" ve "Sihirli Flüt", Giuseppe  Verdi'nin "Macbeth", "La Forza del Destino", "Aida" ve "Otello", Jules  Massenet'nin "Thais" ve "Werther", Georges Bizet'nin "Carmen", Giacomo  Puccini'nin ise "Tosca" eserlerinden aryaları yorumlayacak.

Konser, 14 Mayıs'ta Zorlu Performans Sanatları Merkezi'nde 'Opera Gala' başlığıyla yeniden müzikseverlerle buluşacak.

LEYLA GENCER KİMDİR?

Leyla Gencer, 10 Ekim 1928'de Polonezköy'de dünyaya geldi. Solistlik  kariyerine 1950'de Ankara Devlet Tiyatrosu'nda, Cavalleria Rusticana eserindeki  "Santuzza" rolüyle adım atan sanatçı, İtalya'da da ilk kez bu rolle seyirciyle  buluştu. Gencer, zengin repertuvarı ve mükemmel tekniği sayesinde kısa zamanda  dünya çapında tanınarak "La Diva Turca", "La Gencer" ve "La Regina" olarak ün  kazandı. 

Milano, Roma, Napoli, Venedik, Viyana, Paris, San Francisco, Köln,  Buenos Aires, Londra, Rio de Janerio, Bilbao, Chicago'da sahne alan sanatçı,  Lucia, Norma, Lady Macbeth, Queen Elizabeth, Filoria Tosca, Lucrezia, Madam  Butterfly, Alceste, Aida, Violetta ve Leonora'nın sesi oldu.

Kariyeri boyunca, 23 bestecinin 72 eserini repertuvarına alan sanatçı,  konserlerini 1992'ye kadar sürdürdü. Sonraki yıllarda eğitimcilik kariyerine  ağırlık vererek, genç sanatçıları yetiştiren Gencer, 10 Mayıs 2008'de hayata veda  etti.