Akademisyen Necip Hablemitoğlu cinayetinin sanıklarından olan ve Bulgaristan’da yakalanan Levent Göktaş’ın şirketine İçişleri Bakanlığı’ndan Aralık 2021’de ihale verildiği ortaya çıktı.

Resmi Gazete'de yayımlandı! Tapuda yeni dönem Resmi Gazete'de yayımlandı! Tapuda yeni dönem

Akademisyen Necip Hablemitoğlu cinayetinin planlayıcısı olduğu gerekçesiyle hakkında ‘kırmızı bülten’ çıkarılan Levent Göktaş, 2 Eylül’de Bulgaristan’da yakalandı.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan imzasıyla 15 Eylül’de yayımlanan Resmi Gazete’deki karara göre ise Göktaş’a ait olan MLG Teknoloji Anonim Şirketi’nin, Emniyet Genel Müdürlüğü ihalelerine girmesi yasaklandı.

Fakat kaynaklar, bu yasaklama kararının, Göktaş’ın içinde bulunduğu durumla bağlantılı olmadığını iddia etti.

HalkTV.com.tr'den Hazar Dost'un haberine göre Temmuz 2021’de EGM’den alınan ihale için MLG Teknoloji A.Ş, tamamlaması gereken işleri bitirmediği için yasaklılar listesine eklendi.

e-KAP’tan kaldırıldı

Göktaş’a ait olan MLG Teknoloji’ye ait web sitesindeki ‘Referanslarımız’ bölümünde, Jandarma Genel Komutanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü ve birçok siyasi partinin yönetiminde olan belediyeler bulunurken Kamuoyu Aydınlatma Platformu’nda Göktaş’ın şirketlerine verilen ihaleler kaldırıldı.

İçişleri Bakanlığı’na hizmet vermeye devam ediyor

Şirketlerin ihale bilgisi elektronik ortamlardan kaldırılırken ‘Yasaklılar’ listesinde Göktaş’a ait üç ayrı karar bulunuyor.

Resmi Gazete’de ihalenin numarası paylaşılmazken bu sitede yasaklanan ihalenin numarası aracılığıyla ihalenin ‘Makineli tüfek yedek parçaları’ olduğunu anlayabiliyoruz.

Fakat ihale numarasıyla arama yapıldığında sonuç ilanına artık ulaşılamıyor.

Öte yandan halktv.com.tr'ye konuşan kaynaklara göre Göktaş’ın şirketi Aralık 2021’de İçişleri Bakanlığı’na bağlı Jandarma Genel Komutanlığı’ndan bir ihale aldı. İhalenin teslimatı gerçekleşti ve garanti süresi hala devam ettiği için şirket hala bakanlığa hizmet vermeye devam ediyor.

Ne olmuştu?

Ankara Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Necip Hablemitoğlu cinayetiyle ilgisi olduğu bilinen ve Ukrayna’dan Türkiye’ye getirilen eski binbaşı Nuri Gökhan Bozkır’ın, ifadesine göre cinayetin planlayıcısı olduğu iddia edilen Levent Göktaş hakkında Haziran 2022’de gözaltı kararı verilmiş, Göktaş’ın kaçtığı tespit edilmişti. Hakkında kırmızı bülten çıkarılan Göktaş, 2 Eylül 2022’de Bulgaristan’da yakalanmıştı.