24 Şubat 2022'den bu yana devam eden Rusya-Ukrana Savaşı 78. BM Genel Kurulu'nda da gündemin en önemli maddesiydi. Ancak bölgede barış ve istikrarın yeniden sağlanmasına dönük umutlar Rusya'dan gelen şoke edici açıklama ile boşa çıktı.

"UKRAYNA'YI YEM OLARAK KULLANIYORLAR"

CNN International'da yer alan habere göre, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, ABD'nin New York kentinde düzenlenen zirvenin ardından yaptığı değerlendirme toplantısında, ABD'nin Ukrayna'ya sağladığı desteği savaşa doğrudan müdahil olmak şeklinde tanımlayarak, "Buna ne derseniz deyin ama ABD bizimle doğrudan savaşta. Buna Hibrit Savaş diyebiliriz ama bu, gerçeği değiştirmez" ifadelerini kullandı.

ABD'yşe yönelik suçlamalarını sürdüren Lavrov, "Ukraynalıları yem olarak kullanarak bize fiilen düşmanlık yapıyor" dedi.

BARIŞ PLANINA KAPIYI KAPATKTI

Bakan Lavrov, Ukrayna'nın BM'ye önerdiği barış planının ve Karadeniz tahıl girişimini canlandırmaya yönelik son önerilerin de gerçekçi olmadığını söyledi. Kiev'in desteklediği 10 maddelik barış planının 'kesinlikle mümkün olmadığını' ifade eden Lavrov, "Bu, gerçekçi değil ve bunu herkes anlıyor ama aynı zamanda müzakerelerin tek dayanağının bu olduğunu söylüyorlar" yorumunda bulundu.

Uluslararası basına göre ABD, savaşın başından bu yana Ukrayna'ya değeri 43.8 milyar dolardan fazla askeri yardımda bulundu. Yapılan askeri yardım miktarı öszellikle son dönemde artarken, uzun süre savunma pozisyonunda kalan Ukrayna'nın da taarruza geçmesinin ABD'nin yardımları ile mümkün olduğu yorumları yapıldı.

OKULLARDA KIŞLA EĞİTİMİ

Öte yandan Kiev yönetimi Lavrov'un açıklamaları paralelinde Rusya'daki okullarda kaydedilen bir görüntü sosyal medyada gündeme oturdu. Telegram'da yayınlanan görüntülerde üniforma giyen öğrencilere siper kazma, el bombası atma ve gerçek mühimmatla ateş etme konusunda eğitim verildiği görüldü.

ABD'li senatörden skandal Gazze yorumu ABD'li senatörden skandal Gazze yorumu

CNN gelişmeyi, "Ülke genelindeki okullarda gençlerden oluşan gönüllü birlikler kuruluyor ve ulusal müfredat vatan savunmasını vurgulayacak şekilde değiştiriliyor. Kısacası, Rusya'nın çocukları savaşa hazırlanıyor" şeklinde yorumladı.

Rusya Eğitim Bakanı Sergei Kravtsov da kısa süre önce, Rusya'daki okul ve kolejlerde 10 bin 'askeri-vatansever' kulüp bulunduğunu ve çeyrek milyon kişinin bu kulüplerin çalışmalarına katıldığını söylemişti.