Sosyal medya hesaplarından güncel borç bakiyesini paylaşan binlerce öğrenci, 30-40 bin liralık ana borcun enflasyonla birlikte 100 bin lirayı aşmasından dolayı, Kredi Yurtlar Kurumu (KYK) borçlarına ilişkin düzenleme yapılmasını istiyor. Öğrenciler, işsizlik ve ödeyemedikleri kredilerde işletilen faiz oranları yani gecikme zamlarından şikayetçi.

 40 BİNDEN FAZLA İMZA

Öğrenciler, KYK borçlarının silinmesine yönelik taleplerini de change.org’ta başlattıkları imza kampanyasıyla destekledi. Kampanyaya kısa sürede 40 binden fazla kişi imza vererek destek olurken, Beyza Çoşlu adlı bir genç tarafından başlatılan kampanyada şu ifadelere yer verildi:

“KYK Borçları Silinsin!’ kampanyasını kendim ve tüm öğrenci arkadaşlarım adına başlattım. Üniversitede okurken aldığı öğrenim kredisini ödeyemeyen borçlu sayısı bugün 5,5 milyondan fazla. Borçlarını ödeyemeyenlerin yaklaşık 300 bini icraya verildi.

Başlattığım bu kampanya ile kendim ve tüm öğrenci arkadaşlarım adına, işsizlik ve yüksek enflasyon nedeniyle artan, 100 bin Türk liralarını gören, kredi borçlarının silinmesini ya da uygun koşullarda yeniden yapılandırılmasını talep ediyorum. Devletimizden de biz gençlere destek olmasını istiyoruz ve bekliyoruz.”