• BIST 109.330
 • Altın 155,894
 • Dolar 3,8638
 • Euro 4,5501

  Kuzey ve Lal ile..

  02.02.2009 19:15
  Balçiçek Pamir ikizleriyle yoga yaptı
  Kuzey ve Lal ile..
  Kuzey ve Lal ile.. Kuzey ve Lal ile.. Kuzey ve Lal ile..

  Ünlü gazeteci ve program yapımcısı Balçiçek Pamir, ikizleri ile anne bebek yogasında…

  Memorial Hastanesi"nin, anneler ve bebeklerini yeni bir yoga ile tanıştırdığı, "Annem ve Ben" yoga programına, 31 Ocak Cumartesi günü Balçiçek Pamir ikizleri Kuzey ve Lal ile birlikte konuk oldu. Ünlü gazeteci bebekleriyle birlikte yoga yaptı.

  Bir anneyi, bebeği ile ilgili yersiz kaygılarından arındırmak ve berrak düşünmesini sağlamak için bir araya getiren "Annem ve Ben" yoga programı, annenin bebeği ile temasını güçlendirirken, bebeğin de sakinleşmesine yardımcı oluyor. Kadın, anne olunca her şey bir anda değişiyor… Bedeni, görevleri, öncelikleri… Bebeğinin rahatı uğruna anne kendi ihtiyaçlarını kolayca kenara koyuyor. Fiziksel olarak iyileşmeye ihtiyacı olsa da öncelikle bebeğinden sorumlu oluyor. Bu durumla başa çıkmak için ve zihinle ilgili strese en mükemmel çare, bir yoga sınıfına katılmaktan geçiyor.
  Memorial Hastanesi"ndeki "Annem ve Ben" yoga programını gerçekleştiren Yoga Uzmanı Dr. Neslihan İskit, bebeğin doğduğu andan itibaren annesi ile yoga programına katılmasının ruh ve beden sağlığı açısından önemini anlattı.

  Doğumdan sonra yoga yapmak anne ve bebek arasındaki sevgi bağını güçlendirir
  Doğum sonrası, doğuma hazırlık kadar önemli bir süreçtir. Yeni doğanı dünyaya tanıştırırken, aynı zamanda hızla yenilenmeli ve hamilelik döneminde vücutta oluşan değişiklikleri eski haline getirmek için hamilelik sonrası yoga programları önem kazanmaktadır. Anne, bebeğin "kırkı" çıkıncaya kadar mümkün olduğunca bebeğine yakın kalmalı ve bebek ile aralarında ömür boyu kalacak köprülerin temellerini attıktan sonra yoga programlarına başlamalıdır. Yoga programında uygulanan
  duruşlar ile duruş bozuklukları düzelir, karın kasları ve rahim de hızla eski haline döner. Anne, eski formunu kazanmak için ilk adımları atar. Nefes çalışmaları, daha huzurlu, dayanıklı ve sabırlı olmayı sağlar. Anne bebeği ile ilgili yersiz kaygılarından arınır, daha berrak düşünebilir. Anne bebek arasındaki sevgi bağı güçlenir. Annenin zaman zaman bebeği ile birlikte yapacağı yoga duruşları, bebeğin anneye beslediği güven duygusunun gelişmesine ve birlikte hoşça vakit geçirilmesine yardımcı olur.

  Yoga, anne ve bebeğe huzur verir
  Anne ve bebek… Doğum yaptınız, bebeğinizle tanıştınız… Çaresiz ve ürkeksiniz. İşte bu noktada yoga, bebeğinizle ilk tanışma evrenizde size yardımcı olacak. Öncelikle doğumdan sonra kadın hızlı bir toparlanma dönemine girer. Yoga, omurgadaki değişikliklerin ve karın kaslarının eski halini alması, rahmin yeniden küçülmesi ve toparlanması sürecini kısaltarak bu periyotta aktif bir rol oynar.
  Bu arada annenin bebeğini de yoga yaparken yanında taşıması, onunla bazı hareketleri paylaşması, nefesini sakinleştirirken onun yanında olması, bu huzurun bebeğe de yansıması hem anne hem de bebek için çok önemlidir.

  Yoga programlarına hayatın her döneminde devam edilmeli
  Bir annenin bebeği ile paylaşacağı yoga dönemi yaklaşık 16 hafta kadar sürer. Ama bu dönem uzun tutulabilir ya da kısaltılabilir. Bu, tamamen bebeğin yoga ile ne kadar eğlendiğine ne kadar iyi vakit geçirdiğine bağlı olduğu gibi, annenin de beden fonksiyonlarını geri kazanma sürecine bağlıdır. Çocuğun beden dilini dinlemek ve ona göre hareket etmek çok önemlidir. Anne yoga yapmaya devam etmek ve bunun faydalarının bedeninde kalmasını isterse kendi başına sağlıklı kişilerin gittiği yoga merkezlerine devam edebilir. Aynı şekilde öğrendiği hareketleri evde, istediği şekilde ve nefesini mutlaka doğru kullanarak yoga duruşlarını yapabilir. Çocuklar için ise başlayacak yeni dönem 3 yaş ve üstüdür. Çocuk 3 yaşından sonra eğer anaokuluna gidiyorsa anaokulunda veya daha büyüdüğünde ilkokulda yoga yapmaya, çocuk yogası programı ile devam edebilir.

  Doğum sonrası psikolojisi nedir?
  Doğumdan sonraki ilk ay annenin sıhhat ve kuvvetini geri kazanma ve yeni hayatına ve kimliğine intibak zamanıdır. Pelvis taban kasları doğum sırasında önemli ölçüde gerilmiş ve hatta yükü taşıyabilmek için kesilmiş veya yırtılmış olabilir. Rahim ilk birkaç günde oldukça küçülür, fakat onun hamilelik öncesi ölçülerine dönmesi daha uzun bir süre alır ve iç organları da uzunca bir süre yer değişikliğinin ardından eski haline döner. Eğer sezaryen ile doğum olduysa, Pelvis tabanı bozulmamıştır, fakat büyük bir karın ameliyatı olduğundan iyileşmesi aylar alır.
  Yeni doğum yapmış bir anne için doğum sonrası periyodun belki de en şaşırtıcı (ve muhtemelen hayal kırıcı) yönü hala 4-5 aylık hamile gibi görünmesidir. Bebek ve doğum sonrası ile birlikte ilk 10 kiloyu derhal kaybeder. Doğumdan sonra bir veya ikinci haftada, hala sisteminde epey miktarda ekstra sıvı vardır ki onlar yavaşça dışarı atılacaktır veya yeniden vücut tarafından emilecektir. Dokuz ay gerilmenin ardından karnı ve bel etrafındaki derisi gevşektir.
  Yeni anneler ilk haftalar bebeğinin bakımını öğrendiğinden ve anne rolüne uyum sağlamaya çalıştığından çok duygusal olabilir. Bu yoğun sorumluluk, sistemde halen mevcut olan hormonlarla birleşerek (ve eğer anne bebeğini kendi sütü ile besliyorsa hormonlar aylarca kalır) ruh durumunda sallantıya hatta depresyona yol açabilir. (Doğum sonrası depresyonu)
  İşte bu nedenle özelliklle hamilelik sonrası yapılan yoga, bu sıkıntılı dönemin huzur ve sağlıklı geçmesine yardımcı olur.

  H2

  Diğer Haberler
 • Zirveden Metrise Azizli yıllar14 Temmuz 2011 Perşembe 07:15
 • Kulaçsız altın madalya aldı14 Temmuz 2011 Perşembe 07:14
 • Nouma: Tayfur düzgün bir adam, çok şaşkınım14 Temmuz 2011 Perşembe 07:02
 • Havutçu ve Adalı da tutuklandı14 Temmuz 2011 Perşembe 04:08
 • TFF teslimiyet içerisinde13 Temmuz 2011 Çarşamba 22:49
 • Çalımbay o iddiaları yalanladı13 Temmuz 2011 Çarşamba 18:38
 • Taraftarlar ayaklandı 13 Temmuz 2011 Çarşamba 17:10
 • G.Sarayda yeni formalar tanıtılacak13 Temmuz 2011 Çarşamba 17:4:
 • Aziz Yıldırımın avukatları harekete geçti... 13 Temmuz 2011 Çarşamba 16:55
 • Galatasaray: Kimseyi sırtından vurmuyoruz! 13 Temmuz 2011 Çarşamba 15:14
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim