• BIST 107.527
 • Altın 151,326
 • Dolar 3,6538
 • Euro 4,2961

  Kutan veda etti

  26.10.2008 17:22
  SP kongresinde Erbakan süprizi yaşandı
  Kutan veda etti
  Kutan veda etti Kutan veda etti Kutan veda etti

  Saadet Partisi"nin 3"üncü büyük kongresinde SP Genel Başkanlığını Numan Kurtulmuş"a devredecek olan Recai Kutan hüzünlü bir veda konuşması yaptı Kutan konuşmasında AKP"nin politikalarını eleştirerek, çeşitli uyarılarda bulundu.

  Kongrede ilk konuşmayı yapan Kutan konuşmasının büyük bir bölümünü PKK terör örgütüne ayırırken AKP"nin, politikalarını eleştirerek uyarılarda bulundu.

  Hükümetin terörle mücadele politikasını eleştiren Kutan, “Biz etnik milliyetçiliğe karşıyız. Ama etnik kimliklerin asimilasyonuna da, kimliklerin inkarına da aynı şiddetle karşıyız. Devlet, hiçbir etnik grubu kendi dilini, kültürünü, folklorunu inkar etmeye, terk etmeye, unutmaya zorlayamaz” dedi.

  Kutan, terörle mücadeleyi gerekçe göstererek, temel hak ve özgürlüklerden geri dönüş anlamına gelecek teşebbüslerin son derece tehlikeli olduğuna dikkat çekti.

  Özgürlüklerin kısıtlanarak terörle mücadele edilemeyeceğini ifade eden Kutan, “OHAL uygulaması talepleri de aynı şekilde terörü azdırtmaktan başka bir işe yaramaz. Bu uygulama devletin içinde çeteleşme zeminini hazırlamakta ve bölge halkını devletten uzaklaştırarak terör örgütünün kucağına itmektir” şeklinde konuştu.  Kutan, bu ülkeye yapılabilecek en büyük düşmanlığın Türk-Kürt düşmanlığını körüklemek olduğunu savunarak, siyasetçilere, kan ve göz yaşı üzerinden rant sağlama teşebbüsüne son verme çağrısında bulundu. Kutan şunları söyledi:
  “Ateşle oynamayın. Bu şerefli milletin çocuklarını birbirine düşürmeye kalkışmayın. Yoksa bu ateş sizleri de yakar. Güneydoğu Anadolu Bölgesi"nin güvenlik güçleri kadar merhamet güçlerine, barışa, kardeşliğe, sevgiye, şefkate davet eden bilge insanlara da ihtiyacı vardır.”

  -“PKK BİR KUKLADIR”-
  Kutan, PKK yönetiminin dış güçlerin elinde olduğunu, terör vahşetinin arkasında Türkiye coğrafyasını kendi menfaatleri doğrultusunda şekillendirmeye çalışan küresel güçlerin olduğunu savundu. Kutan, “PKK bir kukladır. İpi de dış güçlerin elindedir. Türkiye"nin müttefikiymiş gibi görünüp teröristlere her türlü silah ve mühimmatı sağlayan devletler vardır. PKK"yı besleyip büyüten yabancı istihbarat örgütleri vardır. Yüzümüze gülüp arkamızdan hançerleyenler vardır” diye konuştu. “Nereden mi biliyoruz?” diyen Kutan konuşmasına şöyle devam etti:
  “Soruyorum size. Yakalanan PKK"lıların üstünden Amerika ve Avrupa menşei silahlar çıkmadı mı? PKK kamplarından Amerikan menşei tanklar bulunmadı mı? Onlarca askerimizin şahadetine neden olan mayınlar NATO menşei değil miydi? Bir kez daha söylüyorum. ABD ile stratejik müttefik olma sevdası devam ettikçe, AB"ye girme uğruna milli çıkarlarımızı bir kenara bıraktıkça, Siyonizm"in Türkiye üzerindeki emellerini göz ardı ettikçe, terörle mücadelede başarıya ulaşılamaz. Yalancı dostlarla, iki yüzlü müttefiklerle oyalanmak yerine bu haklı ve samimi uyarılara kulak verilmelidir. Türkiye derhal kendi milli duruşunu ortaya koymalıdır.”
  Dünyada yaşanan ekonomik krize de değinen Kutan AKP"nin ekonomi politikalarını eleştirdi. Dünyanın krizden çalkalandığı bir dönemde Türkiye"nin bunun etkisinde kalmamasının mümkün olamayacağına işaret eden Kutan, “Maalesef hükümet bütün dünyayı kasıp kavuran küresel kriz konusunda da yanlış bir tavır içindedir. Sayın Başbakan da bu konuda dikkatli olunması ikazında bulunanları "kriz tellallığı" yapmakla suçlamaktadır” diye konuştu.

  -“BİR ÜLKENİN EN BÜYÜK GÜCÜ İMANIDIR”-
  Kutan yıllardır Türkiye"de bir irtica paranoyasının devam ettiğini belirterek “Laiklik elden gidiyor yaygaraları koparılıyor. Laiklik evhamı ile baş örtüsü gibi en temel insan hakları ihlal ediliyor.

  Bir ülkenin en büyük gücü topu tüfeği değil imanlı inançlı gençliğidir. Bu hayati gerçek ortada iken, din eğitiminin önüne büyük engeller konulmuştur. İmam hatip okulları ve Kur"an kursları kapatılma noktasındadır. Dinler ve medeniyetler arası diyalog kisvesi altında misyonerlik faaliyetleri hızlandırılmıştır. Baş örtülülerin eğitim hakları ellerinden alınmıştır. Bu işler inanç işidir, azim işidir.”

  KONGRE'DEN NOTLAR-
  SP"nin 3. büyük kongresi'nde, Recai Kutan"ın memuriyet ve siyasi hayatını anlatan sinevizyon gösterisiyle başladı. Kutan"ın duygulandığı gösteride salondan sık sık Kutan"a yönelik tezahürat sloganları atıldı.

  Recai Kutan konuşmasının son bölümünde vedalaşırken duygulu anlar yaşadı. Kutan, partililerden hellalik isterken yoğun tezahüratlar karşısında dayanamadı. Ağlayarak veda etti. Kutan, yerine sloganlar ve tezahüratlar eşliğinde geçerken, Erbakan"ın salona giriş anonsu duyuldu.

  -ERBAKAN KONGREDE-
  Recai Kutan"ın konuşmasının ardından kapatılan RP"nin eski genel başkanı ve eski başbakanlardan Necmettin Erbakan, kongrenin yapıldığı Atatürk Spor Salonu"na geldi. Erbakan salona girişinde “Mücahit Erbakan” sloganları ile karşılandı. Bu arada Erbakan"ın salona girişinde salondaki tüm dinleyiciler ayağa kalkarak tezahüratta bulunarak uzun süre alkışladılar. Salonda uzun bir süre izdiham yaşandı. Salona sığmayan kalabalık da içeri girmeye çalışırken itiş kakış yaşandı. Erbakan büyük kalabalık arasında Numan Kurtulmuş"un yanına geldi.

  -SP KONGRESİNDEN NOTLAR

  Kapatılan RP"nin eski Genel Başkanı ve eski Başbakan Necmettin Erbakan'ın talimatıyla SP"nin tek Genel Başkanı adayı olarak Saadet Partisi(SP) kongresi'nde delegelerin karşısına çıkan Numan Kurtulmuş"un siyasetin taşlarını oynatacağı iddia ediliyor.

  -Atatürk Spor Salonu"nda gerçekleştirilen SP"nin 3"üncü Büyük Kongresi gövde gösterisine sahne oldu. Sabah saatlerinde Türkiye"nin dört bir yanından gelen partililer, Atatürk Spor Salonu"ndan içeri girebilmek için uzun kuyruklar oluşturdular. Erken saatlerde kongre salonu dolarken, dışarıda da en içerideki kadar bir kalabalık oluştu.

  -Salona kalabalık, 3 grup halinde alındı. İlk olarak kadınların alındığı salona ardından yaşlılar ve gençler alındı. Saat 10.00"da başlaması gereken kongre aşırı izdiham nedeniyle gecikmeli olarak başladı.

  -Kongreye CHP ve DTP"den hiç bir davetlinin katılmadığı kongreye, hükümetten Devlet Bakanı Said Yazıcıoğlu, AKP"den Şükrü Ayalan ve MHP"den Murat Şevkatli hazır bulundu. Hükümet, AKP ve MHP temsilcileri, Genel Başkan Recai Kutan ile Genel Başkan Adayı Numan Kurtulmuş"tan önce geldiler.

  -Kapatılan RP ve Fazilet Partisi"nde görev yapan eski siyasetçiler tam kadro kongre salonunda hazır bulundular. Gecikmeli olarak kongre salonuna birlikte gelen Kutan ile Kurtulmuş sloganlarla karşılandılar. Kutan ve Kurtulmuş kendileri için ayrılan yere Devlet Bakanı Said Yazıcıoğlu ile birlikte oturdular.

  -Kongre partililer tarafından Recai Kutan için hazırlanan sinevizyon gösterimiyle başladı. Kutan"ın siyasi yaşamı ve memuriyet hayatından kesitler verilerek Türkiye"ye yaptığı hizmetler anlatıldı. Kutan, kendisi hakkında hazırlanan sinevizyonu izlerken, zaman zaman duygulu anlar yaşadı, gözler doldu.

  -İlk konuşmayı yapan Recai Kutan"ın, hükümete yönelik eleştirileri zaman zaman salonda bulunan partililerin alkışlarıyla kesildi. Kutan veda konuşmasının son bölümünde, mesai arkadaşlarından, salondakilerden ve partililerden helallik istedi. Kutan, kendisine yönelik tezahüratlar karşısında duygulanırken, son sözlerini söylediği sırada göz yaşlarını tutamadı. Bunun üzerine salondaki çok sayıda partili de göz yaşlarıyla Kutan"a veda etti.

  -Kutan"a SP Genel Başkan adayı Numan Kurtulmuş çini porselen hediye ederken, partililer de Kutan"a hizmetlerinden ötürü plaket verdiler, Kutan"a ayrıca yine partililerce çiçekler sunuldu.

  -Kutan"ın konuşmasının ardından Necmettin Erbakan"ın salona giriş anonsu duyuldu. Bunun üzerine salında büyük bir izdiham yaşanırken, dışarıda bekleyenlerin de salona girmek istemesiyle arbede yaşandı. Bunun üzerine yazdığı ve okuduğu şiirleriyle bilinen eski siyasetçi Yasin Hatipoğlu, Erbakan"ı şiirlerle karşıladı. Övgü dolu sözler sarf etti. Erbakan,yoğun izdiham arasında Kutan ile Kurtulmuş"un yanına geldi. Salonda bulunan partililer Erbakan"a yoğun ilgi gösterdiler.

  -Rahatsızlığı nedeniyle oturduğu yerden konuşma yapabilmesi için Erbakan"a bir masa ayarlandı. Ancak Erbakan, yoğun tezahürat karşısında uzun süre konuşmasına başlayamadı. Erbakan konuşmasına hazırlanırken kendisiyle ilgili sinevizyon gösterisi yapıldı.

  -Sağlık durumu iyi görünen Erbakan, bildik siyasi üslubuyla AKP iktidarına göndermeler yaptı. Milli görüş çizgisini anlattı. Sık sık konuşmaları sloganlarla kesilse de uzun bir konuşma yaptı. Erbakan, konuşmasının ardından salondan ayrıldı.

  -Çok sayıda yerli ve yabancı basın mensubunun izlediği kongrede sıkı güvenlik önlemlerinin alındığı görüldü. Salonun hem içinde hem de dışında yoğun güvenlik önlemleri alındı.
  Hürriyet

  Diğer Haberler
 • Demirtaştan Akla Ziyan İddia!05 Ekim 2012 Cuma 08:37
 • Vekilin İsteği Başka!05 Ekim 2012 Cuma 08:36
 • Hüseyin Çelik: Panik yapmayın!04 Ekim 2012 Perşembe 20:18
 • Hüseyin Aygünden ilginç iddia04 Ekim 2012 Perşembe 20:07
 • MHPnin Neden Evet Dediği Belli Oldu04 Ekim 2012 Perşembe 14:46
 • Muharrem İnce Meclisi birbirine kattı04 Ekim 2012 Perşembe 14:44
 • CHPli heyetten ilk açıklama03 Ekim 2012 Çarşamba 22:45
 • Seçim teklifi komisyondan geçti03 Ekim 2012 Çarşamba 21:00
 • CHPden sağduyu çağrısı03 Ekim 2012 Çarşamba 20:55
 • BDPden ilk yorum Kaplandan03 Ekim 2012 Çarşamba 20:52
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim