• BIST 107.303
 • Altın 153,156
 • Dolar 3,7141
 • Euro 4,3624

  Kuşadası'nda sorun dinlediler

  08.11.2008 22:18
  TBMM Çevre Sorunları Araştırma Komisyonu toplandı.
  Kuşadasında sorun dinlediler
  Kuşadası'nda sorun dinlediler Kuşadası'nda sorun dinlediler Kuşadası'nda sorun dinlediler

  Çevre sorunlarının araştırılarak sürdürülebilir çevre politikası için alınması gereken önlemlerin belirlenmesi amacıyla kurulan TBMM Meclis Araştırma Komisyonu'nun, teknik inceleme gezileri kapsamında Aydın'ın Kuşadası ilçesinde toplantı düzenlendi.
  Kuşadası Anadolu Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesi Uygulama Oteli'nde gerçekleştirilen "TBMM Çevre Sorunları Araştırma Komisyonu" toplantısına Komisyon Başkanı Uşak Milletvekili Nuri Uslu, Başkan Vekili Sakarya Milletvekili Recep Yıldırım, sözcü Van Milletvekili Kayhan Türkmenoğlu ve katip Samsun Milletvekili Birnur Şahanoğlu ile birlikte komisyon üyesi milletvekilleri Mehmet Erdoğan, Şevket Köse, Abdülkadir Akcan, Mehmet Hanifi Alır, İlknur İncegöz, Mustafa Kemal Cengiz, Mithat Ekici, Rasim Çakır,
  Haydar Kemal Kurt ve Mehmet Akif Paksoy katıldı.
  Toplantıda ayrıca, Aydın Valisi Mustafa Malay, AK Parti Aydın Milletvekili Ahmet Ertürk, MHP Aydın Milletvekili Recep Taner, Kuşadası Kaymakamı Mustafa Esen, Aydın İl Çevre ve Orman Müdürü Veli Yorgancı, Aydın İl Kültür Müdürü Nuri Aktakka'nın yanı sıra çevre kuruluşlarının temsilcileri de hazır bulundu. Aydın bölgesindeki çevre sorunlarının belirlenip, çözüm yolları arandığı toplantıya, Aydın bölgesinden sadece İncirliova Belediye Başkanı Vahit Dede'nin katılması ve diğer hiçbir belediye başkanının
  toplantıya ilgi göstermemesi komisyon başkanı ile üye milletvekillerinin büyük tepkisine yol açtı. TBMM Çevre Sorunları Araştırma Komisyonu Başkanı Uslu, "Bu toplantı çevre sorunlarının belirlenip, çözüm üretilmesi konusunda büyük önem taşıyor. Ama görüyorum ki hiçbir belediye başkanı yok. Kesinlikle burada olmaları gerekiyordu" dedi.
  Aydın İl Çevre ve Orman Müdürü Veli Yorgancı, toplantıda yaptığı konuşmada, son dönemde çevre kirliliklerinin yoğun olarak arttığını belirtti..Yorgancı, "Aydın ilindeki çevre kirliliğini önleme yönündeki çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Aydın ilinde çevre sorunlarının başında zeytin karasuyu, mandıralardan kaynaklanan peynir altı suları bor minareli içeren jeotermal sular, 2 adet organize sanayi bölgemizin atık suları ve büyük menderes vasıtası ile üst havzadan ilimize ulaşan kirliliktir" diye konuştu.
  İl Çevre ve Orman Müdürlüğü Çevre Yönetmeliği Şube Başkanı Öznur Karaca ise, "Aydın ilinde çevre kirliliğinin mevcut durumu ve alınması gereken önlemler" konulu bir konuşma yaparak katılımcıları bilgilendirdi.
  Komisyonun çalışmaları hakkında bilgi veren Komisyon Başkanı Uslu da, TBMM bünyesinde 3 aydır ciddi çalışmalar içerisinde olduklarını belirterek, çevre sorunlarıyla ilgili olarak gelişmeleri yerinde görmek ve yetkililerden bilgi alarak çalışmaları yürütmeyi hedeflediklerini söyledi.
  Konuşmaların ardından geçilen soru cevap bölümüne Uslu, sorunlar hakkında katılımcılardan çözüm yolları konusunda bilgi aldı. Katılımcılar, çevre eğitimine önem verilmesine dikkat çekerek, otellerin mutlaka arıtma tesislerini yapması ve çalıştırmasının gerekliliğine işaret etti.
  Komisyon üyelerinin bilgisine sunulan en önemli çevre konularının başında ise Büyük Menderes ve çevresindeki çevre kirliliği yer aldı.

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim