• BIST 107.303
 • Altın 153,156
 • Dolar 3,7141
 • Euro 4,3624

  Kuşadası'nda şok!

  19.08.2009 09:38
  Kuşadası’nda inanılmaz dedirten bir olay yaşandı. Belediyeden ruhsat almadan inşaat ve hafriyat çalışması yapan bir petrol firması, az daha Anadolu Lisesi’nin yıkılmasına yol açıyordu.
  Kuşadasında şok!
  Kuşadası'nda şok! Kuşadası'nda şok! Kuşadası'nda şok!

  Kuşadası Değirmendere Mahallesi"ndeki Hasan Fatma Önal Anadolu Lisesi"nin okul binasında, bahçesinde ve istinat duvarlarında ciddi hasara yol açan kaçak hafriyat çalışmasına Kuşadası Belediye Başkanı M. Esat Altungün bizzat müdahale etti. Başkan Altungün"ün talimatıyla kaçak inşaat ve hafriyat çalışması durdurulurken, inşaat alanı da mühürlendi ve okul binasındaki hasarın tespiti için çalışma başlatıldı.
  Edinilen bilgiye göre, Kuşadası Değirmendere Mahallesi"nde Söke yolu üzerindeki bir akaryakıt istasyonu sahibi tarafından, istasyonun arazisi üzerinde belediyeden inşaat ruhsatı almadan inşaat ve hafriyat çalışması başlatıldı. Kaçak hafriyat çalışması sırasında izin almadan arazinin bitişiğindeki Hasan Fatma Önal Anadolu Lisesi"nin bitişiğine kadar giren inşaatçılar, okulun istinat duvarlarının çökmesine ve çatlamasına yol açtı. Bununla da yetinmeyen ve tehlikeyi görmeyen kaçak inşaatın sahipleri kaçak çalışmaya devam edince bu kez Anadolu Lisesi"nin bahçesinde ve okul binasında ciddi hasarlar ve kaymalar meydana geldi. İhbar üzerine ruhsatsız ve kaçak bir çalışma bilgisini alan Kuşadası Belediye Başkanı M. Esat Altungün, zabıta ve fen işleri ekipleriyle birlikte olay yerine giderek müdahale etti. Hemen kaçak hafriyat ve inşaat çalışması Başkan Altungün"ün emriyle durdurulurken, yapılan tespit sonucu Anadolu Lisesi"nin istinat duvarlarında, bahçesinde ve okul binasında ciddi kayma olduğu belirlendi.
  Kaçak inşaat ve hafriyat çalışmasının durdurulmasının ardından, Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından mal müdürlüğünden hasar tespiti için talepte bulunurken, Kuşadası Belediye Başkanı M. Esat Altungün de ilgili birimlere talimat vererek, okulun güvenilir bir şekilde eğitim vermeye başlaması için gerekenlerin kısa sürede yapılmasını istedi. Belediye hem inşaatı mühürlerken, diğer taraftan da kaçak inşaat yapan firmadan okuldaki zararın karşılanacağı yönünde resmi taahhüt aldı. Kuşadası Belediye Başkanı M. Esat Altungün, “Kaçak yapılan çalışma sonucu okulda meydana gelen zarara karşı gerekli müdahale ve önlemler zamanında yapılmıştır. Bu konuda Kaymakamımız Sayın Mustafa Esen"in duyarlılığı bizim için önemlidir ve bu duyarlılığı anında göstermiştir. Gerek belediye ve gerekse kaymakamlık bu olumsuz uygulamaya anında müdahale etmiştir. Okulumuzdaki hasar da kısa sürede giderilecek ve okulumuz eğitim öğretim yılı başına yetişecektir” dedi.
  Belediye Başkanı M. Esat Altungün, ayrıca turizm sezonunda inşaat yasakları bulunduğunu ve ilgili firmanın bu yasaklara aykırı davrandığını, hem de ruhsatsız ve kaçak bir şekilde hafriyat çalışması yaptığını belirterek, “Bu firmayla ilgili yasaların verdiği yetkiler en sert şekilde kullanılacaktır. Gerekli tutanaklar yapıldı ve inşaat mühürlendi” diye konuştu.

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim