• BIST 110.531
 • Altın 155,229
 • Dolar 3,8327
 • Euro 4,5208

  Kuşadası'nda mühürleme ve yıkım başladı

  07.07.2011 21:21
  Kuşadası’nın kanayan yarası haline gelen ve bir türlü çözülemeyen kruvaziyer limanında Kuşadası Belediyesi önceki akşam mühürleme işlemlerine başladı.
  Kuşadasında mühürleme ve yıkım başladı
  Kuşadası'nda mühürleme ve yıkım başladı Kuşadası'nda mühürleme ve yıkım başladı Kuşadası'nda mühürleme ve yıkım başladı


  İşyeri ruhsatları, yapı kullanma izin belgeleri ve yıkım ile ilgili üç davayı da kazanan Kuşadası Belediyesi, mahkeme kararlarını uygulamak amacıyla harekete geçti. Belediye ekipleriyle birlikte limana giden Belediye Başkanı Esat Altungün, işyerlerinin mühürlenmesini istedi. Limandaki 56 işyerinin mühürleme işlemlerine ikinci katlardan başlanırken, bazı işyerlerinden eşyaların boşaltılması istendi. Mühürleme ve boşaltma işlemlerinin tamamlanmasının ardından yıkımların başlayacağı açıklandı.
  Bayındırlık ve İskân Bakanlığı tarafından hazırlanan imar planının Danıştay 6. Dairesi tarafından iptal edilmesinin ardından, yıkıma itiraz eden liman işletmecisi Ege Ports'un yürütmeyi durdurma talebinin Aydın 1. İdare Mahkemesi tarafından reddedilmesiyle, liman içerisindeki dava konusu 56 işyerinin işletme ruhsatları ile yapı kullanım izin belgelerinin iptali ve yıkılması kesinleşti. Mahkeme kararları üzerine ruhsatsız, imar plansız ve yıkım kararı bulunan işyerlerinin tahliyesi için Kuşadası Belediyesi liman işletmesi ile 56 işyerine tebligatta bulundu ve belediyenin tanıdığı sürenin dolması üzerine Belediye Başkanı Esat Altungün, belediye görevlileri ve belediye meclis üyeleriyle birlikte limana geldi.

  03.20110707212518.jpgİkinci katlardan başlamak üzere mühürleme ve boşaltma işlemlerine başlanırken, limana şov yapmak amacıyla gelmediklerini belirten Belediye Başkanı Altungün, “Bugün dozerlerimizle gelmedik. Doğrudan bir yıkım işlemine başlamayacağız. Üstteki dükkânlarda tahliyeye başlayacağız ve bu tahliyeyi belediye ekipleri ve dükkân sahipleriyle birlikte yapacağız. Bugün mahkeme kararlarının uygulaması için buradayız. Bu işlemlere mühürleme ile başlıyoruz” dedi. Belediye ekipleri daha sonra işyerlerinin üst katlarında mühürleme işlemlerine başladı.
  BELEDİYE MECLİSİ HEMFİKİR
  Öte yandan, dün yapılan Belediye meclisinin temmuz ayı olağan toplantısında Belediye Başkanı Esat Altungün konuyu gündeme getirdi. Kuşadası’nın bu önemli sorununun ancak Belediye, limanı işleten Ege Ports şirketi, sivil toplum örgütleri ve belediye meclisinin ortak irade ile çözebileceğini açıklayan Esat Altungün, bu doğrultuda bir çözüm komisyonu oluşturulmasını istedi. Başkan Altungün, “Bu sorun siyaset üstüdür. Sorunun çözümü için siyaset yapmamalıyız. Limanı işleten firmanın orada hak sahibi olması bile tartışmalıyken, işletme maalesef profesyonel davranmıyor. Kuşadası halkını hasımı gibi görüyor. Buna rağmen onların da haklarını korumak bizim görevimiz. Mahkeme bir yıkım kararı vermiştir. Mahkemenin tanıdığı 30 günlük süremiz var. Mesleki odalar, mecliste üyesi olan siyasi partiler, belediye ve limanı işleten firmadan birer temsilciden oluşan bir komisyon kurarak yeni bir imar planı üzerinde uzlaşma sağlamalıyız. İşyerlerinin yıkılmasının öngörüleceği, balıkçı barınağının doldurulmasının önüne geçileceği bir plan yaparsak, Kuşadası halkı ile limanı işleten firma arasında barış sağlanmış olur” dedi.
  Kuşadası Belediye Meclisini oluşturan tüm siyasi partilerin temsilcileri de Belediye Başkanı Esat Altungün ile aynı fikirde olduklarını beyan ederken, DSP'li Meclis üyesi Yusuf Güneş, “Mademki uzlaşma noktasına geldik, bu fırsatı kaçırmayalım. Yeni imar planı çıkararak sorunu çözelim” dedi. AK Partili meclis üyesi Tacettin Özden de bu sorunun genel olarak Kuşadası’na zarar verdiğini ve çözüm için herkesin elini taşın altına sokması gerektiğini ifade etti. Kuşadası Belediye Meclisi limanla ilgili çözüm komisyonu kurulmasını da oybirliğiyle kabul etti.

  02.20110707213036.jpg

  01.20110707213045.jpg

  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter kullanılmayan ve kişilik haklarını hiçe sayan yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim