• BIST 109.666
 • Altın 156,804
 • Dolar 3,8860
 • Euro 4,5765

  Kuşadası'nda eşekli eylem!

  20.03.2011 14:43
  Kuşadası Limanı ile ilgili Bayındırlık ve İskan Bakanlığı tarafından hazırlanan yeni imar planına karşı, Kuşadası Liman Platformu tarafından ilk eylem gerçekleştirildi.
  Kuşadasında eşekli eylem!
  Kuşadası'nda eşekli eylem! Kuşadası'nda eşekli eylem! Kuşadası'nda eşekli eylem!

  Kuşadası Limanı ile ilgili Bayındırlık ve İskan Bakanlığı tarafından hazırlanan yeni imar planına karşı, Kuşadası Liman Platformu tarafından ilk eylem gerçekleştirildi.

  Kuşadası'nda yaşayan farklı siyasi görüşlere mensup kadınların organize ettiği protesto eyleminde, limanı işleten şirketin Yahudi asıllı ortağı Sami Ofer kılığına giren bir kişinin protesto alanına eşekle gitmesi ilginç görüntüler oluşturdu.

  Erkeklerin de destek verdiği eylemde yapılan açıklamalarda, limandaki hukuksuzluğun sona erdirilmesi ve mahkeme kararlarının uygulanması istendi.

  Çeşitli siyasi partiler ile sivil toplum kuruluşlarının destek verdiği kadın eylemine, Kuşadası Belediye Başkanı M. Esat Altungün ile CHP eski Aydın İl Başkanı ve milletvekili aday adayı Tunç Aytur da katıldı.

  Eylem, Kuşadası Belediyesi önünde toplanan 500 kişinin liman bölgesine yürüyüşüyle başladı. Yürüyüş sırasında "Kuşadası limanı Kuşadalılarındır", "Kuşadası eşeğiniz olmayacak" ve "Limanda hukuksuzluğa hayır" şeklinde pankartlar taşıyan kalabalık, zaman zaman sloganlar atıp düdüklü protesto eylemi gerçekleştirdi.

  Kalabalık daha sonra doldurulmak istenen Balıkçı Barınağı yanındaki meydana geldi. Burada da bir süre düdüklü ve alkışlı protesto eylemi yapan Kuşadası Liman Platformu adına bir açıklama yapıldı.

  Açıklamayı yapan Avukat Nilgün Öğünçlü, şirketi hukuk tanımazlıkla, Kuşadası esnafının ekmeğini küçültmekle ve kenti betonlaştırmakla suçlayarak, mücadelelerinin sonuna kadar devam edeceğini açıkladı.


  2003 yılında Ege Ports şirketinin yayınladığı ilk bildiride limana alışveriş merkezi yapılmayacağı yönünde açıklama yaptığını hatırlatan Nilgün Öğünçlü şunları söyledi: "Kesinlikle limanda işyeri yapılmayacak diyen şirket ilk fırsatta 54 mağazalı alışveriş merkezi yaptı.

  Bugün yine bildiri yayınlayıp işyeri yapmayacağız, balıkçı barınağını doldurmayacağız diyorlar. Ama Sermaye Piyasası Kurulu'na yaptıkları başvuruda, yeni alış veriş merkezi yapacaklarını, limana otopark ilave edeceklerini söylüyorlar.

  Zaten yeni imar planında 4 bin metrekarelik yeni alışveriş merkezi ve balıkçı barınağının dolgusu da açıkça görülüyor." Buna kanmayacaklarını anlatan Öğünçlü, sözlerine şöyle devam etti: "Liman işgaline boyun eğmeyeceğiz, balıkçı barınağımızın doldurulmasına izin vermeyeceğiz. Dün canı pahasına yurdumuza emperyalistleri sokmayan şehitlerimizi andık. Bugün emperyalizm başka kılıkta karşımıza çıkıyor. Buna suskun kalırsak yarın çocuklarımıza nasıl hesap vereceğiz."

  Kuşadası Liman Platformu olarak ilk kadın buluşmasını gerçekleştirdiklerini açıklayan Kuşadası Belediye Başkanvekili Leziz Uyanık da limanla ilgili artık sözün bittiği yerde olduklarını söyledi.
  Mütevazi ve barışçı bir eylem yaptıklarını belirten Leziz Uyanık, eylemlere katılan hiç kimsenin ne limanı işleten firmayla ne de şirketin kiracıları ve işyerlerinde çalışan emekçilerle en küçük bir kişisel ya da ticari sorunu bulunmadığını dile getirdi.

  Tek amaçlarının hukukun uygulanması olduğunu vurgulayan Leziz Uyanık, şöyle konuştu: "Yegane derdimiz, mahkemelerce alınmış iki adet tarihi kararın uygulanmasıdır. Sadece hukukun gereğinin yerine getirilmesini istiyoruz. Burada toplanan kadınlar, mahkeme tarafından kira kontratı iptal edilen ve hukuken işgalci durumuna düşen işletmecinin derhal limanımızı terk etmesini istiyor. Mahkeme tarafından verilen tahliye kararı verilen bir işyerinde, kiracının bir saniye dahi geçirmesi yasa dışıdır.

  Kuşadalı kadınlar, mahkeme tarafından yıkımına karar verilen ve şu an ruhsatsız, yani alenen kaçak olan yapılan derhal yıkılmasını beklemektedir. Yıkım kararı olan bir işyerinden kira geliri elde etmek yasa dışıdır. Ayrıca kadınlar, balıkçılarımızı asırlık barınaklarından kovarak, barınağı doldurup otopark haline çevirmeyi ve mevcut kaçak işyerlerini yasallaştırmayı amaçlayan, üstelik mahkeme kararını hiçe sayarak hazırlanan bakanlık planının iptalini talep etmektedir. Mahkemelerin iptal ettiği eski planı kopyalayarak çizilmiş her plan kanuna karşı hiledir."

  Kuşadalı anaların, daha çok gemi gelebilmesi için otopark ihtiyacı varsa eğer, bu otoparka balıkçı barınağını doldurarak değil tam tersine mevcut kaçak işyerlerini yıkarak yer açılmasını istediğini anlatan Uyanık, sözlerini şöyle tamamladı: "Zira mahkeme kararları da bunu emretmektedir.

  Biz, mahkeme kararlarının derhal ve ama'sız uygulanmasını istiyoruz. En azından 14 bin 283 imza sahibinin bizimle aynı fikirde olduğunu biliyoruz. Hukukun gönüllü bekçileri olacağız ama kimsenin eşeği olmayacağız."
  Daha sonra Nazım Hikmet'in "Güneşe akın" isimli şiirinin bir kadın tarafından okunmasının ardından eylemi tamamlayan kalabalık sessizce dağıldı.

  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter kullanılmayan ve kişilik haklarını hiçe sayan yorumlar onaylanmamaktadır.
  Yorumlar
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim