Kuşadası Belediyesi’nin 750 bin ton mıcır ihalesini aldıktan sonra kamuoyunda ismi çok tartışılan, PKK/KCK iltisaklı olduğu öne sürülen ZTB Madencilik’in sahibi Turan Bagı, Söke’deki şantiyesinde gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Kuşadası Belediyesi hakkındaki paylaşımları sebebiyle yazar Ergün Poyraz’ın da darp edildiği olayda da önce gözaltına altına ardından da 77 gün cezaevinde kalan ZTB Madencilik’in Sahibi Turan Bagı, kamuoyuna yansıyan açıklamaların gerçeğinden farklı olduğunu, kamuoyu baskısı sebebiyle cezaevinde kaldıklarını, Ergün Poyraz’ın da süreci manipüle ettiğini ifade etti.
ZTB Madencilik’in Sahibi Turan Bagı, “Ergün Poyraz’ın darp edilmesinde bizim hiçbir ilgimiz yoktur” diye konuştu.
Geçtiğimiz aylarda büyük tartışmalara neden olan Gazeteci Ergün Poyraz’ın evinin önünde darp edilmesi olayının failleri olduğu gerekçesiyle tutuklanan ve 77 gün cezaevinde kalan Maray ve Rozada  Madencilik Limited Şirketi Sahibi Turan Bagı, “Ergün Poyraz biz darp etmedik” dedi ve bu olayın “Şirketlerine kurulan  ekonomik ve siyasi bir kumpas olduğunu” savundu. 
DÜRÜST BİR İŞ AHLAKIYLA TİCARET YAPIYORUZ
Söke’de bulunan Maden işletmelerinde basın mensupları ile bir araya gelen Turan Bagı, yıllardır Söke ilçesinde dürüst bir iş ahlakıyla ticaret yaptıklarına belirterek “Aydın merkez Efeler, Didim, Kuşadası ve Söke başta olmak üzere 17 ilçede madencilik faaliyetleri yürütüyoruz. Şirketlerimiz bölgede ve ülkemizde ciddi istihdam alanları oluşturmaktadır. Devletimize katma değer üreten yatırım şirketleriyiz.  Karayollarında alt ve üst yapı, asfalt döşeme, beton, parke, bordür, dekoratif taş üretimi ile düzenlemeleri, inşaat ile madencilik işlerinde faaliyet göstermekteyiz” dedi.
HAKKIMIZDA İFTİRA İÇERİKLİ YAYINLAR YAPILDI
Ergün Poyraz’ın darp edilmesi olayında kamuoyunda haklarında çok büyük bilgi kirliliği yaşandığını belirten Bagı “Kendi halimizde yaşarken, işimizin gücümüzün başındayken yaşanan bu nahoş olay sonrasında kamuoyunun gündemine oturduk. Somut, delaletten yoksun, manipülasyon ve ticari komplo amacı güden asılsız haberlerle PKK/ KCK bağlantılı iktisatlı kişiler olduğumuz , terör örgütüne maddi destek verdiğimiz , iş yaptığımız  Belediye Başkanları ile rant elde etmek amacıyla ilişkimiz olduğu yönünde iftira içerikli yayınlar yapıldı. Bu nedenle sahibi olduğumuz şirketlere sadece Kuşadası Belediyesi’nin 12 ihaleye usulsüz verdiği yazıldı. Belediyelerle olan ilişkilerimiz dışında başka iş alamadığımız yazıldı. Bu şekilde algı yaratılmaya çalışıldı ve bu haberler halen daha devam etmektedir. Belediyelerin ve Karayollarının açtığı ihalelere girerek nasıl kamu yararına gözettiğimiz bilinmektedir.  Örneğin ZTB Madencilik şirketinin girdiği ihalelerde askeri indirim oranı % 30 ( ki söz konusu firmanın Aydın Büyükşehir Belediyesi’nden aldığı ihalede azami indirim alanı % 54’tür) olarak gerçekleşirken ZTB firmasının girmediği ve diğer firmalarca alınan ihalelerde ise askeri indirim oranının %3, azami indirim oranının % 24 olarak gerçekleştiği açıkça görülecektir.  İddiaların aksine şirketlerimizin girmediği her ihalelerde Kamu ciddi anlamda zarara uğramıştır. Karayolları ve Belediyeler bizim ihalelere katılmamız için neredeyse özel davetiye çıkaracaklar. Çünkü yöneticiler bizim katılmadığımız ihalelerde ciddi anlamda zarara uğradıklarına görmektedirler. Tüm bu detaylar söz konusu asılsız haberler yapan yayın kuruluşlarının ve sorumlularının amaçlarının ne olduğu açıkça ortaya koymaktadır. Sahibi olduğumuz şirketin izlediği fiyat politikaları, işi zamanında teslim etmemiz nedeniyle elde ettiğimiz başarılar faaliyet gösterdiğimiz sektörde belli başlı rahatsızlığa neden olmuştur.  Basın yoluyla ve sosyal medya uygulamaları üzerinden asılsız, iftira içerikli yayınlar ile zaman ve mekân kavramı olmayan asılsız fotoğraflar yayınlayarak şirketimize zarar vermeye çalışılmıştır. Belirttiğim bu eylemler yaklaşık iki yıldır sürmektedir” dedi. 
KUŞADASI BELEDİYESİ, BİZİ KAYIRMAMIŞTIR
Ergün Poyraz’ın darp edilmesinden sonra Kuşadası Cumhuriyet Başsavcılığının yürüttüğü soruşturma kapsamında 15.02.2022 tarihinde  tutuklandıklarına ifade eden Bagı sözlerini şöyle sürdürdü:
“Ne ilginçtir ki  durum bundan ibaretten Ergün Poyraz Kuşadası Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen ihaleye fesat karıştırma suçuna  ilişkin soruşturmadan tutuklandığımıza PKK ile iktisatlı olduğumuzu beyan ederek tamamen  iftira içerikli somut delaletten yoksun bir şekilde ‘Kuşadası’nı Konuşan adam Erol Özkan adlı Youtube kanalında, kanal sahibi Erol Özkan ile birlikte yaklaşık 50 dakikalık bir röportaj vermiştir.  İlginç olan ise söz konusu bu röportajı “Sözde darp sonucu ağır yaralandığı ve hayati tehlikesinin olduğu’ olay sonucu tedavi gördüğü Söke Devlet Hastanesi’nden taburcu olduğu 14.02.2022 tarihinden iki gün sonra yapmıştır.” 
2022 YILI İHALESİNDEKİ FİYATA İYİ BAKIN, BELEDİYENİN KAYBI 7 MİLYON TL
“Bizim tutukluluk sürecinde ihaleye katılmamamız nedeniyle Kuşadası Belediyesi’nin açmış olduğu 2022 yılı başındaki 12 bin tonluk mıcır ihalesinin 11.753.000 TL’den fiyat ile Hürtay Madencilik Şti adlı şirketin almaya hak kazandığı ve bu ihalede mıcır ton birim fiyatını 97.94 TL’den aldığını yazamamıştır. Eğer biz bizce haksız yere uzun süre tutuklu kalmamış olsak ve bu ihaleye katılabilseydik her zaman olduğu gibi kırım miktarı artacaktı ve kazanan yine Belediye, halkımız, kamu olacaktı.  Kamunun karı en az 7 milyon TL olacaktı.  Çünkü 2021 tarihinde açık ihale usulü ile almış olduğumuz ve toplam 750 bin tonluk söz konusu ihale 12 milyon 887. 500 TL bedelle ve ton birim fiyatı 17.18 TL2den işlem görmüştür. Bu anlamda örnek verdiğimiz bu 2021 yılında almış olduğumuz ihale değerlerine bakılacak olursa iddiaların aksine Kuşadası Belediye’sinin bizi kayırmadığı, ihalede kamu yararına ciddi oranda bir kırım yapıldığı ve bir usulsüzlük olmadığı aşikardır” diye konuştu. 
İFTİRA ATANLAR YARGI ÖNÜNDE HESAP VERECEKLER
Kişilik haklarımıza saldıran ve bizi itibarsızlaştırmaya çalışan bu kişilerin uzun süredir şahsımıza yönelik yayınları biliniyor. İşletmelerimizin belediye ihalelerini uygun fiyatlarla almalarını sonucunda rahatsız olan rakip firmaların yönlendirmesiyle yapılan haberler nedeniyle Gazeteci Ergün Poyraz, Erol Özkan (Kuşadası’nı Konuşan Adam" Youtube Kanal Sahibi), SLK Haber Ajansı İmtiyaz Sahibi ve Genel Yayın Yönetmeni İbrahim Akbulut, Serdar Cengiz(Ajans Kuşadası), Yeni Asır haber gazetesi köşe yazarları Erhan Gülenç ile Murat Şenbaklavacı, Telegram Haber İnternet Sayfası Sahibi ve Genel Yayın Yönetmeni Erten Yıldız, Ege Denge Yayıncılık Ticaret A.Ş İmtiyaz Sahibi Emin Aydın, Gazeteci Serhan Seyhan, Metin Can ile Yalçın Yıldırım Aydın Şafak Gazetesi ve benzeri yayın kuruluşları ve sorumluları hakkında suç duyurusunda bulunduk. Terör örgütü ile bağımız olsa kamu kuruluşlarına teklif veremeyiz ve kamu bizimle iş yapmaz. İftira atmakta sınır tanımayan bu basın mensupları yargı önünde hesap verecekler. Türkiye Cumhuriyeti Devletimizin adaletine ve yargı erkinin bağımsız mensuplarına olan güvencemiz tam” dedi.

Efeler 09 SFK Ziraat Türkiye Kupası’nda bir üst tura yükseldi Efeler 09 SFK Ziraat Türkiye Kupası’nda bir üst tura yükseldi

17fa5f5d-f073-4821-95a5-d4c0912bea152e660fa6-fb6e-4351-8291-347fa95ce753d13abac0-a1bd-4707-831b-015b3dafa718a46189e1-bdcd-45be-a321-a475e8ea3daf