Soğanla mı sütle mi marine edelim? Soğanla mı sütle mi marine edelim?

Zeytinyağı nemlendirici gücüyle kuru ciltler için kurtarıcıdır. Bal tahriş olmuş cildi iyileştirmede önemli bir etkiye sahiptir. Bir kap içerisinde bal ve zeytinyağını karıştırın ve kuruluk problemli yaşadığınız bölgeye sürün. 30 dakika bekledikten sonra ılık suyla durulayabilirsiniz.

Cilt esnekliğini artırmada aloe veranın etkisi artık herkes tarafından biliniyor. Gerginlikten doğan yaralara da iyi geliyor. Cildin pH dengesini düzenlemede etkili. Cilt kuruluğu için aloe vera çok etkin olabilir.

Avokado ise cildin ihtiyacı olan onarımı gerçekleştirir. İçeriğinde A ve E vitamini sayesinde nem kaybını engeller. Püre haline getirdiğiniz avokadoya bal ekleyerek kuru bölgeye sürün ve yarım saat kadar bekletin. Ilık suyla temizleyin. Maskeyi haftada 2-3 kez uygulayabilirsiniz.

Elma sirkesi İbrahim Saraçoğlu, cilt kuruluğuna en çok elma sirkesini önermiştir. Cildin pH dengesini düzenleyebilirsiniz. Bir kap içerisinde karıştırdığınız elma sirkesi ve suyu bir pamuk yardımıyla cildinize uygulayıp, bu şekilde 20 dakika bekleyin. Ardından cildinizi ılık su ile durulayın ve yüzünüzü kuruladıktan sonra nemlendirici bir krem uygulayın.

Kremsi bir hale gelene kadar muz, yulaf ve balı karıştırın. Az su da ekleyebilirsiniz. Cildinize hafif hareketlerle uygulayın ve 10 ila 15 dakika bekletin. Ardından yüzünüzü ılık su ile ve iyice durulayın. Bu karışımı haftada 2 defa rahatlıkla uygulayabilirsiniz.