• BIST 106.926
 • Altın 151,366
 • Dolar 3,6718
 • Euro 4,3291

  Kurtulmuş SP'den ayrıldı

  01.10.2010 11:20
  Numan Kurtulmuş: Artık bu parti içinde siyaset yapma imkanımız kalmamıştır.
  Kurtulmuş SPden ayrıldı
  Kurtulmuş SP'den ayrıldı Kurtulmuş SP'den ayrıldı Kurtulmuş SP'den ayrıldı

  Saadet Partisi(SP)'nin olaylı kongresinden sonra yönetimi kayyuma devredilirken, Genel Başkan Numan Kurtulmuş, yapılan istişarelerden sonra partiden ayrılma kararı aldıklarını açıkladı.

  "Dört kolkan çok iyi hazırlanmış saldırılarla karşı karşıya kaldık" diyen Kurtulmuş, parti aleyhine 14 tane dava açıldığını hatırlattı. Son kayyum davasının Türkiye siyaseti üzerinde büyük etkisi olduğunu belirten Kurtulmuş, "Saadet Partisi iktidarda ya da iktidar ortağı olsaydı iktidardan edilecekti. Bu durum, Türk siyasetinin içinde bulunduğu durumun göstergesidir" diye konuştu.

  Herşeyin milletin gözü önünde olduğunu belirten Kurtulmuş, "Ciddi ve kapsamlı bir komplo ile karşı karşıya kaldık" dedi.

  -"SİYASET YAPMA İMKANI KALMAMIŞTIR"-

  "Artık bu parti içerisinde birlikte siyaset yapma imkanımız kalmamıştır. Şahıslara değil, ilkelere bağlılığı esas aldık" diyen Kurtulmuş, konuşmasında duygusal anlar yaşadı. Kurtulmuş sesi titreyerek, "Sırça saraylarda oturarak ahkam kesmedik. Ne kendi başımı öne eğdirecek, ne bu davaya inananların başını öne eğdirecek bir yanlış yaptık" diye konuştu.

  Kurtulmuş görüşmelerden sonra alınan kararı ise, "Yeni kerbela denemelerine, yeni çatışmalara yol açmamak için genel kurul çalışmalarına katılmıyoruz, genel başkanlıktan ve Saadet Partisinden ayrılıyoruz. Yeni bir siyasasi hareketin ilk adımıdır. Bu bir veda konuşması değil, yeni bir başlangıcın önsözüdür" sözleriyle açıkladı.

  Saadet Partisi Genel Başkanı Numan Kurtulmuş parti genel merkezine gelişi esnasında partililer tarafından “Başbakan Numan”, “Durma ilerle millet seninle”, “Türkiye seninle gurur duyuyor” sloganları ve “Türkiye"nin umudu Numan Kurtulmuş seninleyiz” pankartı ile karşılandı. Kurtulmuş, partisine ilişkin kayyum kararının ardından yaklaşık bir haftadır Genel İdare Kurulu, İl Başkanları, Kurucular Kurulu, Başkanlık Divanı ve sivil toplum kuruluşları ile istişare toplantıları yapmıştı. Bu toplantıların ardından alınan kararı parti genel merkezi önünde açıklayan Kurtulmuş Kongre"de aday olmayacağını, Saadet Partisinden ve genel başkanlık görevinden istifa ettiğini söyledi. Konuşmasına kendisini destekleyen parti teşkilatı, mensupları ve Türk milletine teşekkür ederek başlayan Kurtulmuş, 11 Temmuz"daki kongreden bu yana şahsına ve partiye yönelik saldırıların sürdüğünü söyledi. Aldığı kararı bugüne kadar açıklamamasının üç nedeni olduğunu ifade eden Kurtulmuş şunları söyledi:

  “Kongre salonunda başlayıp devam eden, zaman zaman maksadını aşan gerginlik ve tartışmaların daha fazla büyümesini istemedik. Ortalık sükunete kavuşsun herkes itidalle aklı selimle düşünsün diye bugüne kadar bekledik. Aramızdaki gönül ilişkimiz İstanbul"da iftar baskınında üzerimize bıçaklar ve tuzluklar atıldığı zaman kopmuştu. Ama kan içtik kızılcık şerbeti içtik dedik. Meselenin büyümemesi için üzerimize düşeni yaptık. Ancak geçtiğimiz hafta içerisinde kayyum atanması bardağı taşıran son damla olmuştur. Bundan sonra karar sürecimizi milletimizle paylaşmak istedik. Yine kararı bekletmemizin önemli sebeplerinden biri de referandum sürecidir. Referandum sürecinde evet oylarının azalmaması teşkilatımızın referandumu bir tarafa bırakarak lüzumsuz iç kavgalarla vakit kaybetmemesi için kararımızı bugüne kadar beklettik. Üçüncü neden ise bu karar sadece benim tek başıma vereceğim karar değildir. Kader birliği yaptığımız arkadaşlarımızla teşkilat mensuplarımızla, camiamızla ve milletimizle yapacağımız bir açıklamaydı.Onun için geçtiğimiz haftadan bu yana geniş anlamda istişareleri yaptık. 'Benim de sözüm vardı görüşüm alınmadı' diyen hiçbir arkadaşmınz kaldığını zannetmiyorum.”

  -"SİSTEMLİ BİR KOMPLO İLE KARŞI KARŞIYA KALDIK"-

  Kurtulmuş, kayyum kararının alınmasına kadar gelinen süreçte dört koldan saldırılara uğradıklarını dile getirirken, mahkemenin verdiği kayyum kararını eleştirdi. Bu kararın Saadet Partisi iktidarda olsaydı bir yerel mahkemenin hakimi tarafından iktidar partisinin siyasi hayatını sonlandıracak bir karar olduğuna dikkat çeken Kurtulmuş, Her şey milletin gözü önünde oldu. Biz sistemli bir komplo ile karşı karşıya bırakıldık. Bizi boğmaya çalışmışlardır. Milletimiz buradadır bizi boğmaya kimsenin gücü yetmeyecektir. Numan Kurtulmuş ve arkadaşları kongrede başarısız oldukları için değil, Türkiye"nin umudu ve siyasetin yıldızı haline geldiği için cezalandırılıyor” dedi. Kurtulmuş kendisine kurulan komplonun sebebi olarak Gazze"de yaşanan zulme karşı Çağlayan mitingi düzenlemeleri,Mavi Marmara baskını ve Doğu Türkistan"da yaşananlara karşı durmaları ve referandumda evet oyu kullanacaklarını ilan etmelerini gösterdi.

  -BİRLİKTE SİYASET YAPMA İMKANIMIZ KALMAMIŞTIR-

  Numan Kurtulmuş, zaman zaman duygulandığı konuşmasında aldıkları kararı açıklamanın kendisi için çok zor olduğunu dile getirirken, yaşanan bu olayların ardından yönetim anlayışlarında üslup ve yöntem farklılıkları olduğunu söyledi. Saadet Partisi içerisindeki Erbakan taraftarı muhalif grubu işaret eden Kurtulmuş “Birlikte siyaset yapma imkanımız kalmamıştır” dedi. Kurtulmuş konuşmasını şu şekilde sürdürdü:

  “Biz millete, tarihe ve Allah"a hesap vermeye inandık. Böyle de devam edeceğiz. Aldığımız kararı açıklamak bana ve arkadaşlarıma zor geliyor…Yıllardır ekmeğini emeğini gençliğini bu millete hizmet uğruna harcayanlar için buradayız. Yıllarımızı gençliğimizi hizmet uğrunda harcadık. Sırça saraylarda oturarak ahkam kesmedik. Anadolu"nun dört bir tarafını karış karış gezdik. Gitmediğimiz yer çekmediğimiz çile kalmadı. Ben 12 yıldır siyaset yapıyorum. Yaptıklarımın karşılığını istiyor değilim. Kimseden bir karşılık bekleyerek yapmadık. Yaptığımızın hepsini milletin duasını Allahın rızasını kazanmak için yaptık. Kararımızı açıklıyoruz. Zor bir karar açıklıyoruz. Kaç yıllık emeğimizi elimizin tersi ile bir kenara bırakıyoruz gibi görünüyor. Ama Öz evladının onulmaz yaralar almasını istemeyen bir anne tavrıyla hareket ediyoruz.”

  -"HAKKINIZI HELAL EDİN, BİR TEK KALEM BİLE ALMAYIN"-

  Kurtulmuş bir haftadır süren istişare toplantılarının ardından alınan kararı “İlkelerimiz doğrultusunda milletimizle birlikte siyaset yapma imkanı bırakmamışlardır. Bu yapı içinde siyaset yapma imkanı kalmamıştır. Daha fazla kavgaya daha fazla çatışmaya, yeni Kerbela denemelerin, kırgınlıklara ve anlamsız zaman kayıplarına vesile olmamak için arkadaşlarımla genel kurula girmiyor ve katılmıyoruz. Yine bütün bu gerekçelerle bugün itibariyle genel başkanlıktan ve saadet partisinden ayrılıyorum” sözleriyle açıkladı. Bu kararın bir ayrılık konuşması olmadığını aksine yeni bir başlangıcın ve yeni bir siyasi hareketin ilk adımı ve önsözü olduğunu vurgularken, koltuk sevdasında olmadığının da altını çizdi.

  Bu süreç içerisinde kırdığı insanlardan hakkını helal etmesini, alacağı olanlarında kendisine gelmesini isteyen Kurtulmuş, “Özellikle son günlerde bana ve aileme karşı yapılanlar da dahil olmak üzere bunları yapan herkese bireysel haklarımı helal ediyorum. Beni sevenlerden de haklarını helal etmesini rica ediyorum” dedi. Kurtulmuş kendisiyle beraber yürüme kararı alan partililere de “Hiç kimse yanında bir tek kalem dahi götürmesin. Çünkü bizim davamız mal mülk davası değil, bizim medeniyetimizi yeniden ihya ve inşa etme davasıdır” çağrısında bulundu.

  Kurtulmuş bundan sonraki yol haritasını ailesi ile kısa bir süre dinlenip, kafa dinledikten sonra önümüzdeki günlerde Ankara"da düzenleyeceği bir basın toplantısı ile açıklayacağını ifade ederken “Firavunlaşmayağız, Karunlaşmayacağız, belalaşmayacağız. Kamunun kaynaklarını zenginleşme ve servet aracı olarak kullanmayacağız. Dini siyasete alet etmeyeceğiz. Musa gibi asayı alıp Anadolu yollarına çıkacağız” dedi.

  -SON ANA KADAR UZLAŞMA ARAYIŞI İÇİNDE OLDUK-

  Açıklamasının ardından soruları da yanıtlayan Kurtulmuş, Necmettin Erbakan ile görüşüp görüşmediği yönündeki bir soruya “Son ana kadar uzlaşma arayışı içinde olduk. Ancak tüm kapıların kapalı olduğunu istişare ettikten sonra bu karara vardık” sözleriyle yanıtladı. Yeni bir parti olup olmayacağı yönündeki bir soruya ise önümüzdeki günlerde açıklama yapacağı yanıtını verdi. Kurtulmuş partililerle birlikte konuşmasını tamamladıktan sonra Cuma namazını kılmak üzere Kocatepe Cami"ne gitti.

  -EŞİNİN GÖZYAŞLARI-

  Kurtulmuş"un partiye gelişinden önce genel merkez binasının önünde partililer toplanarak Genel Başkanlarına destek oldu. Eşi Sevgi Kurtulmuş ile birlikte genel merkeze gelen Kurtulmuş, “Başbakan Numan”, “Durma ilerle millet seninle”, “Türkiye seninle gurur duyuyor” sloganları ve “Türkiye"nin umudu Numan Kurtulmuş seninleyiz” pankartı ile karşılandı. Konuşması esnasında Kurtulmuş sık sık duygulanırken, eşinin de gözyaşlarına hakim olamadığı görüldü.

  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter kullanılmayan ve kişilik haklarını hiçe sayan yorumlar onaylanmamaktadır.
  Yorumlar
  Diğer Haberler
 • Demirtaştan Akla Ziyan İddia!05 Ekim 2012 Cuma 08:37
 • Vekilin İsteği Başka!05 Ekim 2012 Cuma 08:36
 • Hüseyin Çelik: Panik yapmayın!04 Ekim 2012 Perşembe 20:18
 • Hüseyin Aygünden ilginç iddia04 Ekim 2012 Perşembe 20:07
 • MHPnin Neden Evet Dediği Belli Oldu04 Ekim 2012 Perşembe 14:46
 • Muharrem İnce Meclisi birbirine kattı04 Ekim 2012 Perşembe 14:44
 • CHPli heyetten ilk açıklama03 Ekim 2012 Çarşamba 22:45
 • Seçim teklifi komisyondan geçti03 Ekim 2012 Çarşamba 21:00
 • CHPden sağduyu çağrısı03 Ekim 2012 Çarşamba 20:55
 • BDPden ilk yorum Kaplandan03 Ekim 2012 Çarşamba 20:52
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim