• BIST 109.330
 • Altın 155,835
 • Dolar 3,8638
 • Euro 4,5501

  'Kürt sorununun patenti CHP'nin'

  01.06.2011 20:40
  Başbakan Erdoğan Diyarbakır'da yayınlanmayan kaset üzerinden muhalefete yüklendi.
  Kürt sorununun patenti CHPnin
  'Kürt sorununun patenti CHP'nin' 'Kürt sorununun patenti CHP'nin' 'Kürt sorununun patenti CHP'nin'

  AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ''Benim için ne Türk milliyetçiliği var, ne Kürt milliyetçiliği var, ne şu var; ne bu var. Hepsi benim kardeşimdir, canımdır, ciğerimdir. Hepsini aynı şekilde seviyorum. Bizim farkımız bu'' dedi.

  Erdoğan, partisince İstasyon Meydanı'nda düzenlenen mitingde halka hitap etti.

  Konuşmasına tüm Diyarbakır'a, Bağlar'a, Bismil'e, Çermik'e, Çınar'a, Çüngüş'e, Dicle'ye, Eğil'e, Ergani'ye Hani'ye, Hazro'ya, Kayapınar'a, Kocaköy'e, Kulp'a, Lice'ye, Silvan'a, Sur'a, Yenişehir'e, oralarda yaşayan herkese selam ve sevgilerini göndererek başlayan Erdoğan, Diyarbakır'ın tarih, medeniyet, ilim ve kardeşlik şehri olduğunu söyledi.

  Diyarbakır'ın Çin Seddi'nden sonra tarihin en uzun surlarına sahip şehri olduğunu, kentin enbiya ve peygamber mezarlarına ev sahipliği yaptığını belirten Erdoğan, şöyle konuştu:

  ''Diyarbakır, 41 sahabeye, peygamberimizin mübarek yüzünü görmüş 41 ulu insana ev sahipliği yapan bir şehir. Buradan, Diyarbakır'da yatan, Sahabe-i Kiramdan, Şücaeddin Hazretlerini, Malik-i Ecder Hazretlerini, Abdurrahman Hazretlerini, Mir Seyyaf Hazretlerini, Onlar gibi 41 Sahabe-i Kiram'ı, rahmetle, minnetle yad ediyorum. Bundan tam 1372 yıl önce, bir 27 Mayıs günü, Diyarbakır'ı fethedip, İslam topraklarına dahil eden, İyaz Bin Ganem Hazretlerini, Halit Bin Velid Hazretlerini de aynı şekilde, rahmetle ve minnetle yad ediyorum. Allah, bizi onların şefaatine nail etsin diyorum. Diyarbakır öyle bir şehirdir ki, Mekke'den, Medine'den sonra, en fazla sahabe kabri bu şehirdedir. Diyarbakır öyle bir şehirdir ki, Mekke, Medine, Kudüs ve Şam'dan sonra, beşinci Harem-i Şerif, Ulu Cami bu şehirdedir. Diyarbakır huzur demektir. Diyarbakır maneviyat demektir. Diyarbakır, en çok da kardeşlik demektir

  Başbakanlığı döneminde Diyarbakır'a 11'inci kez geldiğini, en son 2010 yılında kenti ziyaret ettiğini hatırlatan Erdoğan, şunları söyledi:

  ''Demokrasi için, hukukun üstünlüğü için, çetelerle mücadele için o gün sizden destek istemeye geldim. O gün sizi yine tehdit ettiler. O gün sizi yine korkuttular. Mitinge gelmenizi, bizim kucaklaşmamızı, bizim hasret gidermemizi engellemek istediler. Ama Diyarbakır, 12 Eylül'de sandığa gitti ve yüzde 95 oranında 'evet' diyerek, ileri demokrasiye, özgürlüğe, hukukun üstünlüğüne sahip çıktı. 12 Eylül'deki bu cesaretiniz, bu güçlü haykırışınız için sizlere teşekkür ediyorum. Fakat bu BDP veya BDP'nin desteklediği bağımsızlar. Bir taraftan demokrasi diyorlar bir taraftan özgürlük diyorlar hatırlayın, 12 Eylül'de sandık resmi, sandığın üzerine de çarpı işaretini koymuşlardı. Ve sizin demokratik hakkınızı engellemişlerdi. Tehditle, korkutarak. Sizin demokrasi anlayışınız bu mu? Ey BDP sizin özgürlük anlayışınız bu mu? Biz böyle bir anlayışa 'evet' demiyoruz. Biz milli iradeye pranga istemiyoruz. Biz özgürlüklere pranga istemiyoruz. Bırakın vatandaşı kendi haline iradesini ortaya koysun. Bırakın kendi haline özgür bir şekilde gitsin, oyunu kullansın. Ama bunu yapamazlar. Bunu yaptıklarında başlarına ne geleceğini biliyorlar. Ben inanıyorum ki Diyarbakırlı kardeşim buradan onlara doğru dürüst oy bile vermez. Soruyorum: Şu anda bunlara oy verilecek de ne olacak? Benim Diyarbakır'ıma, Diyarbakırlı Kürt kardeşime ne getirecek? Zaza kardeşime ne getirecek? Veya Diyarbakır'da yaşayan Türk kardeşlerime ne getirecek? Diyarbakır'ıma, Diyarbakırlı kardeşime ne getirdi? Hiç. Bunlar bireysel saltanatlarını sürdürüyorlar, başka bir şey yok.

  Sizin karşınızda, siyaset adamı Tayyip Erdoğan yok. Sizin karşınızda, Başbakan Tayyip Erdoğan yok. Sizin karşınızda, AK Parti Genel Başkanı Tayyip Erdoğan da yok. Sizin karşınızda, sizden biri var, aranızdan biri var, kardeşiniz, kader arkadaşınız, yol arkadaşınız, kimsesizlerin kimi, sessizlerin yığınların sesi bir kardeşiniz var. Recep Tayyip Erdoğan var. Biz bu yola böyle çıktık. Biz, milletimizle konuşurken, siyasetin diliyle değil, samimiyetin diliyle konuşuruz. Biz milletimizle konuşurken, devletin diliyle değil, hasbiliğin, muhabbetin diliyle konuşuruz. Biz sizinle konuşurken, statükonun diliyle asla konuşmayız, gönül diliyle konuşuruz. Biz, lafı evirip çevirenlerden değiliz. Biz Diyarbakır'da söylediğini Ankara'da yalanlayanlardan, Diyarbakır'da söylediğini İstanbul'da unutanlardan hiç değiliz. Allah'a hamdolsun, biz her zaman milletin diliyle konuştuk, her yerde aynı gönül diliyle konuştuk. Diyarbakır'da ne konuştuysak, diğer 80 vilayette de eğilmeden, bükülmeden, cesaretle aynı şeyi konuştuk. Ben bugün Diyarbakır'a sizlerle kucaklaşmaya, muhabbet etmeye geldim. Dertleşmeye geldim. Van'da da söyledim. Kardeşler arasında hesaplaşma yoktur, helalleşme vardır. Ben bugün sizlerle helalleşmeye geldim.''

  Suriye'nin başkenti Şam'a defalarca gittiğini, bu kentin nice ulu insanların, nice mübarek zatların kabirlerinin olduğu bir şehir olduğunu ifade eden Erdoğan, ''Hazret-i Bilal Habeşi, Hazreti Rukiye, Hazreti Zeynep, İbn-i Arabi Hazretleri Şam'dadır. Peygamberimizin torunu Hazreti Hüseyin'in mübarek başı Şam'dadır. Ama Şam'da öyle bir kabir, öyle bir türbe vardır ki, aslında bizi, bizim tarihimizi anlatır. Şam'da, Emevi Mescidi'nin hemen yanında, tarihin en büyük komutanlarından birinin, Selahaddin-i Eyyubi Hazretlerinin türbesi vardır. Mehmet Akif ne diyor Selahaddin için? Şark'ın en sevgili sultanı Selahaddin. Evet. İşte o Selahaddin'in türbesine girip, bir fatiha okuduktan sonra, huzur içinde dışarıya çıkarsınız'' dedi.

  -''BİZ SORUN ÇÖZDÜK VE ÇÖZMEYE DE DEVAM EDİYORUZ''-

  Selahaddin Eyyubi'nin türbesinin hemen bitişiğinde, güller içinde ve üzerinde ay ve yıldız bulunan üç mezar taşı olduğunu belirten Erdoğan, bunların Osmanlı'nın ilk şehit pilotları Fethi, Sadık ve Nuri beylere ait olduğunu anlattı.

  ''Bu ilk hava şehitleri, o kadar talihlidir ki, Selahaddin Eyyubi gibi bir büyük komutanla yan yana yatarlar'' diyen Erdoğan, şöyle devam etti.

  ''Bundan sadece 93 yıl önce, Kudüs Osmanlı'nın elinden çıktığında, düşman ordularının kumandanı, Şam'a geldi, ayağını Selahaddin'in mezarının üzerine koydu ve ne dedi biliyor musunuz? 'Kalk ey Selahaddin' dedi. 'Biz yine geldik' dedi. 'Şimdi atalarımızın intikamını aldık' dedi. Selahaddin Eyyubi, bir tek namazını bile cemaatsiz kılmadı. 'Kudüs işgal altındayken ben tebessüm edemem' diyerek günlerce ağladı. Ölüm döşeğindeyken, vasiyet etti. Kefenini bir sırığa bağlayıp, Şam sokaklarında dolaştırdılar ve şöyle bağırdılar, 'Ey ahali, bunca beldeler fethetmiş, krallara diz çöktürmüş, Sultan Selahaddin'in son haline bakın ve ibret alın. İşte Selahaddin'in son serveti, sadece bir kefenle dünyadan gidiyor'. Ya, böyle bir kumandanın, böyle bir sultanın, böyle bir devlet adamının, dilinin, etnik kökeninin, mezhebinin bir önemi olabilir mi? Böyle bir devlet adamı sevilmez mi? Böyle bir sultan, gönüllerin sultanı olmaz mı?

  Biz, hep birlikte, Selahaddin Eyyubi'nin torunlarıyız. Biz, Selahaddin'in Kudüs'ü fetheden ordusundaki neferlerin torunlarıyız. Türk'ü, Kürt'ü, Arap'ı, Çerkez'i, Zaza'sı, Roman'ı ne derseniz deyin Yunus'un diliyle yaradılanı yaradandan ötürü sevdik biz. Bizi birbirine düşürmek isteyenlere bir sözümüz var bizim. Siz insan aramıyorsunuz. Bunlara şunu söyleyeceğiz: Siz Kürt arıyorsunuz, biz ise insan arıyoruz. Çünkü benim için ne Türk milliyetçiliği var, ne Kürt milliyetçiliği var, ne şu var; ne bu var. Hepsi benim kardeşimdir, canımdır, ciğerimdir. Hepsini aynı şekilde seviyorum. Bizim farkımız bu. Ama bunlar ne diyor soruyorum? Benim Kürt kardeşimin hangi sorununu çözdüler soruyorum size? Sadece lafını yaptılar. Ama biz sorun çözdük ve çözmeye de devam ediyoruz. Biz ne dedik? 'Biz Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı çatısı altında toplandık. Bir olacağız, beraber olacağız, iri olacağız, diri olacağız' dedik. Yola böyle koyulduk. Bizi bölmek istiyorlar. Bu BDP, PKK'dan gücünü almak suretiyle bizi bölmek istiyor. Madem bunlar benim Kürt kardeşimi seviyorlar, gidip sabah namazından çıkan bir Kürt imamı niçin öldürüyorlar? Benim madem ki Kürt kardeşlerimi seviyorlar da Cizre'de benim Kürt yavrularımın kaldığı, imam hatipli öğrencilerin kaldığı yurdu niçin ateşe veriyorlar? Bunların derdi başka. Bunların 'Kürtlerin dini Zerdüştlüktür' diyenler. Bunlar 'İslam kılıç zoruyla kabul ettirildi' diyenler. Böyle bir şey yok. İşte Selahaddin'i Eyyubi'yi söyledim size.''

  -''BUNLARIN İSLAMLA ALAKASI YOK''-

  Çanakkale'de, Sarıkamış'ta Türk'ü, Kürt'ü, Laz'ı, Çerkez'i, Arap'ı, Roman'ı şehitlerin yan yana yattığını belirten Erdoğan, ''Biz, Kutül Amare'de, Türk, Kürt, Arap, o büyük zaferi birlikte kazandık. Kurtuluş Savaşı'nı biz hep birlikte verdik. Cumhuriyeti biz hep birlikte kurduk. Mevlana ne kadar bu toprağın insanıysa, Ahmedi Hani de işte o kadar bu toprağın insanıdır. Yunus Emre ne kadar bu toprağın sesiyse, Mela Ceziri de işte o kadar bu toprağın sesidir. Hacı Bektaş Veli ne kadar bu toprağın evladıysa, Faki Teyra da İbrahim Gülşeni de işte o kadar bu toprağın evladıdır. Bizim derdimiz bu. Aşıklar, ozanlar nasıl bu toprakların sesi, nefesiyse, dengbejler de aynı şekilde bu toprakların sesidir, nefesidir'' diye konuştu.

  Erdoğan, şunları kaydetti:

  ''Diyarbakır, biz kardeşiz. Biz ezelden kardeşiz, biz ebediyen kardeşiz. Biz Adem'le Havva'dan geliyoruz. Onun için biriz. Bölmek isteyenlere cevabımızı 12 Haziran'da verelim. Ulu Cami'nin, Behram Paşa Cami'nin, Şeyh Mutahhar'ın, Sipahiler Çarşısı'nın, Malabadi Köprüsü'nün, Dicle Köprüsü'nün harcında bizim kardeşliğimiz var. Zılgıt da bizim, horon da bizim. Halay da bizim, zeybek de bizim. Şu Ulucami'de, cemaat hangi kıbleye dönüyorsa, bilin ki İstanbul Süleymaniye'de, Edirne Selimiye'de, Ankara Hacı Bayram'da da cemaat aynı kıbleye dönüyor. Görüyor musunuz, kıblemiz bir, ayrım var mı? Ama son zamanlarda yeni bir adet çıktı. Ne oldu? Ulucami'de cuma, bakıyorsun, bu BDP'li midir ne iseler, diyorlar ki 'O devletin imamı, onun arkasında namaz kılınmaz'. Bunların İslamla alakası yok. Bir defa cuma Müslümanların cem olmasıdır. Biraraya gelmesidir. Onun için bizler köylerde mescitte cuma kılmayız.

  Hemen arka tarafta kendilerine göre bir cemaat oluşturuyorlar. Bir defa cumada imamın ehliyet, liyakat sahibi olması lazım. Öyle rastgele birinin arkasında namaza durulmaz. İkincisi ikinci bir cemaat oluşturulmaz. Üç, rastgele kadın erkek harmanlaya cuma olmaz. Bir taraftan da ne oluyor, aynen böyle mitingde izler gibi birileri de geliyorlar türbinlerden izliyorlar. Bu nedir? Tam manasıyla hile, fitne, fesat sokmaktan başka bir şey değildir. İşte bunlara, ya sizin zaten dinle alakanız yok, açıklamışsınız ne diyorsunuz? 'Kürtlerin dini Zerdüştlüktür'. Benim Kürt kardeşim kabul etmiyor, ayrı mesele. Bunları onlar söylüyor. Ve bunlara göre 'Apo Peygamberdir' bunu da ilan ediyorlar. Ya siz hangi yüzle kalkıp da böyle bir organizasyonu yapıyorsunuz? Bu sadece fitnedir, fesattır, üç beş oy alabilmek için bu yola gidiyorlar. Ve benim kardeşlerimi kandırmanın, aldatmanın yolu. Bunları söyleyeceğiz, anlatacağız. Bilmeyenler bunları bilsin, duysun. Ona göre 12 Haziran'da bu bağımsızlara bu BDP'lilere gereken dersi vermemiz lazım.''

  Birilerinin çıkıp ''Devletin imamlarının arkasından namaz kalınmaz. Gerekirse bu camileri de ele geçiririz'' dediğini anımsatan Erdoğan, ''Haddini bil, haddini. Neyi ele geçiriyorsun sen? İşte bu farklı bir çağrıdır. 12 Haziran bunlara haddini bildirme günü olacak, ama biz demokratik şekilde yapacağız. Sandıkta yapacağız, bunların yöntemleri bizim yöntemimiz değil'' dedi.

  Başbakan Erdoğan, Kürt sorununun müsebbibinin, Kürtlerin yaşadığı sorunların kaynağının CHP olduğunu belirterek, ''Daha bir kaç gün öncesine kadar 'Kürt' diyemeyen CHP Genel Başkanı, sandığa iki hafta kala Kürt meselesini hatırlayıverdi. Bunlar, zoraki demokrat; bunlar, muvakkat demokrat, geçici demokrat; bunlar, sandık demokratı'' dedi.

  Erdoğan, partisince İstasyon Meydanı'nda düzenlenen mitingde halka hitap etti. Hopa'daki olayları anımsatan Erdoğan, ''Çocukların ellerine, gençlerin ellerine taşları verirler, kayaları verirler bunlarla saldırtırlar. Bunlar çete, bunlar eşkıya bunlar terörist, yaptıkları bu. Çocukların arkasına sığınmak suretiyle de oradan oy devşirmek isterler'' diye konuştu.

  ''Biz, bu topraklarda bir somun ekmeği paylaştık, katığımızı paylaştık, sevinci nasıl paylaştıysak hüznü, acıyı, gözyaşını da paylaştık'' diyen Erdoğan, şöyle devam etti:

  ''Siz Diyarbakır'da ne acı çektiyseniz, biz Ankara'da aynı acıyı çektik. Diyarbakırlı annenin gözünden yaş akarken, Çankırılı annenin gözünden yaş akarken, bizim de gözlerimiz yaşardı. On yıllar boyunca yoksulluğu birlikte yaşadık. On yıllar boyunca, baskıyı, zulmü, statükonun faşizan baskısını birlikte yaşadık. Size yasak olanlar, bize de yasaktı. Ahmedi Hani, sadece size yasaklanmadı, bize de yasaklandı. Necip Fazıl, sadece bize değil size de yasaklandı. Ahıra, depoya çevrilen camiler, CHP'nin eseri oldu bu ülkede.''

  Alandakilerin ''Çarkçı Kemal'' diye slogan atmaları üzerine Başbakan Erdoğan, ''Doğrusu yok zaten, doğrusu. Yürüyen yalan, koşan yalan, uçan yalan ne derseniz diyin'' diye konuştu. İlmihal kitaplarının da CHP döneminde yasaklandığını ifade eden Erdoğan, ''Sadece sizin sesiniz değil hepimizin sesi kısıldı'' dedi.

  Kendisinin okuduğu bir şiirden dolayı hapis yattığını anımsatan Başbakan Erdoğan, şöyle konuştu:

  ''Bu kardeşiniz, Diyarbakır Cezaevi'nden, beşinci koğuştan yükselen feryadı, İstanbul'da duydu. Statükonun, benim Kürt kardeşlerime neler yaşattığını ben çok iyi biliyorum. Ben, bu mücadelenin içinden geliyorum. Ret politikalarını da bilirim, inkarı da bilirim, asimilasyon politikalarını da bilirim ama dikkat edin artık ret burada uygulanmıyor, artık inkar politikaları bitti, artık asimilasyon sona erdi. Diyarbakır Cezaevi'nde, oğlunu görmeye giden ama oğluyla kendi dilinde konuşamayan ananın içine akıttığı gözyaşını ben iyi biliyorum ama şimdi konuşuyor mu? Şimdi artık anne oğluyla kendi diliyle konuşuyor mu? Buraya durup dururken gelmedik.''

  -''BİZ 'DİYARBAKIR, VAN, MARDİN' DEDİK, ONLAR İLLA 'SİLİVRİ' DEDİLER''-

  ''Bu ülkede zulmü birlikte yaşadık, birlikte mazlum olduk, CHP'nin tek partili döneminin, CHP zulmünün, CHP baskısının faturasını hep birlikte ödedik'' diyen Erdoğan, ''Şu anda, yüzlerine maske takıp, işbirlikçilerinin desteği ile buraya gelenler, aslında burada yaşanan zulmün bizzat mimarlarıdır. Kürt meselesinin patenti, CHP'ye aittir. Kürt sorununun müsebbibi, CHP'dir. Kürt kardeşlerimin yaşadığı acının kaynağı, bizzat CHP'dir'' dedi.

  Ahmedi Hani'nin Memu Zin isimli kitabını gösteren Erdoğan, ''Bu, CHP'nin Bakanlar Kurulu ve Cumhurbaşkanı İsmet İnönü tarafından onaylanarak yasaklanmıştı ama bunu biz şimdi ne yaptık, Kültür ve Turizm Bakanlığı olarak yayınladık. CHP nerede, biz nerede?'' diye konuştu. Başbakan Erdoğan, şunları kaydetti:

  ''9 yıl boyunca buraya uğramadılar. Kürt meselesinin çözümü için verdiğimiz mücadelenin önünde aşılmaz bir duvar gibi durdular. Dün Diyarbakır'a gelip sizlere şirin görünmeye çalışıyorlar. CHP'nin Genel Başkanı, 8,5 yıl boyunca CHP'nin Grup Başkanvekili olarak Kürt meselesini parlamentoda bizzat inkar etti, reddetti. Daha bir kaç gün öncesine kadar 'Kürt' diyemeyen CHP Genel Başkanı, sandığa iki hafta kala Kürt meselesini hatırlayıverdi. Böyle birisi. Bunlar, zoraki demokrat; bunlar, muvakkat demokrat, geçici demokrat; bunlar, sandık demokratı. Biz, 'analar ağlamasın' dedikçe bunlar, 'tabii ki analar ağlayacak' dediler; biz, 'Kürt meselesi' dedikçe, bunlar, 'Kürt meselesi yok' dediler; biz, 'milli birlik' dedikçe, 'Kardeşlik' dedikçe, bunlar, 'ulusalcılık' dediler, zulmü savundular. Biz, 'Diyarbakır, Van, Mardin' dedik, onlar illa 'Silivri' dediler.''

  CHP'nin, bunu sadece bugün değil tarihleri boyunca yaptığını dile getiren Erdoğan, ''Kürtçe plakları, kasetleri bunlar yasakladı. Kürtçeyi, Kürt kardeşimin kültürünü bunlar inkar ettiler, bunlar reddettiler. Diyarbakır Cezaevi'ndeki işkencelere, faili meçhullere, asit kuyularına, Ergenekon terör örgütüne bunlar sahip çıktılar. Hatta ne dedi; 'bana gösterin' dedi, 'gideyim ben de üye olayım' dedi'' diye konuştu.

  AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Erdoğan, ''Kürt meselesinin patenti CHP'ye aittir, Kürt meselesinin istismarı da BDP'ye aittir. Benim Kürt kardeşim, CHP zulmünden kurtuldu ama maalesef bu sefer de BDP zulmüne maruz kalıyor'' dedi.

  Erdoğan, partisince İstasyon Meydanı'nda düzenlenen mitingde halka hitap etti.

  ''Bunlar hangi yüzle Diyarbakır'a geliyor? Hangi yüzle sizin huzurunuza çıkıyor?'' diye soran Erdoğan, şöyle devam etti:

  ''Ben size söyleyeyim şimdi CHP'ye kim sahip çıkıyor biliyor musunuz, BDP sahip çıkıyor. Dayanışma içindeler. BDP bunları kullanıyor ve bunlara kucak açıyor, Hakkari'de nasıl kucak açtıysa... Hakkari'de CHP 157 tane oy aldı ama BDP'lilerin eline CHP bayraklarını tutuşturdular ve orada Kılıçdaroğlu konuştu ama Türk Bayrağı yok. Diyarbakır'da da aynı şekilde BDP, CHP'ye kucak açıyor. BDP'nin ilgilerinden bir tanesi açıklama yapıyor. Ses kayıtları öyle zannediyorum ki bugün yarın yayınlanabilir. Ne diyor biliyor musunuz, 'Elazığ'da biz güçlü değiliz dolayısıyla MHP'yi destekleyelim' Kürt meselesinin patenti CHP'ye aittir; Kürt meselesinin istismarı da BDP'ye aittir. Benim Kürt kardeşim, CHP zulmünden kurtuldu ama maalesef bu sefer de BDP zulmüne maruz kalıyor'' diye konuştu.  CHP ile BDP'nin ''sivil faşizmde işbirliği yaptığını'' ifade eden Başbakan Erdoğan, şöyle konuştu:

  ''Mem-u Zin'i yasaklayan anlayışla, Şivan Perver'i tehdit eden anlayış arasında ne fark var? İkisi de sivil faşizm değil mi? Başörtüsünü yasaklayan anlayışla, Cizre'de İmam Hatipli çocukların yurduna molotof atıp, yüzlerini yakan anlayış arasında ne fark var soruyorum sizlere? İkisi de sivil faşizm değil mi? Ahmet Kaya'yı linç eden, vatanına hasret şekilde gözlerini yummasına sebep olan anlayışla, Şivan Perver'e Diyarbakır'da konser verdirmeyen anlayış arasında ne fark var soruyorum sizlere? İkisi de sivil faşizm değil mi? Ezanı Türkçe okutan anlayışla, 'Kürtlerin dini Zerdüştlük'tür' diyen. 'Kürtler kılıç zoruyla Müslüman olmuştur' diyen anlayış arasında ne fark var? İkisi de sivil faşizm değil mi? İmam hatiplere düşman kesilen, ikna odaları kuran, Allah'ın ayetine 'sinir bozucu' diyen anlayışla, imam katleden, cuma namazlarına nifak sokan anlayış arasında ne fark var soruyorum sizlere? AK Parti'ye oy verenlere, 'bidon kafalı' diyen, 'göbeğini kaşıyan adam' diyen, 'CHP'ye oy vermeyenlerin yüzde altmışı aptal' diyen, 'beyinsiz' diyen anlayışla; esnafa zorla kepenk kapattıran, insanların mitinge gelmesini, hatta sandığa gitmesini engelleyen, iradesine ipotek koyan anlayış arasında ne fark var? İkisi de sivil faşizm değil mi? Ah benim Kürt kardeşim. Yıllarca CHP zulmünü yaşadın. Yıllarca CHP'nin kurucusu ve müdafi olduğu resmi ideolojinin asimilasyon, inkar, ret baskısını yaşadın. Şimdi de, BDP terör örgütünün zulmünü, baskısını, özellikle de faşizmini yaşıyorsun. Bir zulümden kurtulmaya çalışırken bir başka zulme maruz kalıyorsun.''

  Şair Yusuf Hayaloğlu'nun ''Ey fırtınalı bayır, ey mazlum Diyarbakır, dağlarında ateşler, alnında kızıl bakır, çiğdemler solar gibi, anneler yanar gibi, dizlerine döküldüm, ağlama Diyarbakır'' dizelerini aktaran Başbakan Erdoğan, ''Sevgili Kürt kardeşim. Bu meseleyi evelallah biz çözeriz. Böyle dedik ve de çözüyoruz işte. Kardeşlerim biz, samimiyetle, hasbilikle, ihlasla, kardeşlikle yaklaştık. Şiddetin, öfkenin, nefretin diline teslim olmadan, bir olarak, beraber olarak, kardeşlik hukuku içinde yaklaştık ve bu problemi büyük ölçüde çözdük, çözüyoruz. 2005 yılında, burada, Diyarbakır'da ne dediysem, bugün de onu söylüyorum, bugün de o sözün arkasındayım'' diye konuştu.

  -''DİYARBAKIRLILAR SANDIĞA GİTMEKTEN KORKMASIN''-

  Başbakan Erdoğan, AK Parti'nin başlattığı hiçbir işi yarım bırakmadığını ve bırakmayacağını belirterek, şunları söyledi:

  ''Bu ülkede Kürt sorunu vardır, adına Güneydoğu sorunu deyin, ne derseniz deyin... Ölene kadar Kürt sorunuyla ya da Güneydoğu sorunuyla mı yatıp kalkacağız? Helalleşme sürecini 2005 Ağustos ayında başlattık, 2009 yılında Demokratik Açılımı, Milli Birlik ve Kardeşlik Projesi'ni biz başlattık. Çözüm sürecinin zeminini olgulaştırdık. Siz daha önce geldiğimizde ne dediniz, 'Olağanüstü hali kaldırın' dediniz, kaldırdık, Çekiç Güç'ü gönderdik, Kürtçe üzerindeki zincirleri kırdık, terör zararlarını telafi ediyoruz. Kürtçe üzerindeki zincirleri biz kırdık. Terörden zarar görenlerin zararlarını biz telafi ettik. TRT ŞEŞ'i biz kurduk. Üniversitelerde Kürt Dili ve Edebiyatı enstitülerini biz açtık. Kürtçe kursların, Kürtçe propagandanın önünü yine biz açtık. Kalıcı, barışçı bir çözümün ilk kapısını biz araladık. Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde Kürt meselesinin tartışılmasını biz sağladık. Bugüne kadar konuşulmayanların, konuşulmasına cesaret dahi edilmeyenlerin, serbestçe, özgürce konuşulmasını, tartışılmasını biz sağladık

  Biz analar ağlamasın dedikçe, CHP, 'Analar ağlamaya devam etsin' dedi. Şu anda Hazro teşkilatında bir kardeşimi PKK kaçırdı. Bu kişi Kürt niye kaçırıyorsun? Partili bir kardeşimizin işyeri basıldı, iş makineleri yakıldı. Esnafın kepenkleri kapattırılıyor. Bunlar Kürt değil mi? Ekonomik bağımsızlıklarına müdahale değil mi? Bunlara haddini sandıkta bildirmemiz lazım. Aksi takdirde yaptıkları zulüm yanlarına kar kalıyor. Bunların Diyarbakır'a, Kürt kardeşlerime verecekleri hiçbir şey yok. Partimde 60'a yakın Kürt kardeşim var. Kabinemde 4 bakanım Kürt.

  Biz gençler ölmesin dedikçe, MHP, şehit cenazelerini istismar etmeye devam etti. Biz kardeşlik dedikçe, 'BDP, Kürt sorunu biterse ben ne olacağım' kaygısına düştü. Çünkü bu biterse rantları gidecek. Çözüm sürecini biz başlattık, çözümü biz nihayete erdireceğiz. Bu ülkede, akan kanı da, gözyaşını da, bütün engellemelere rağmen biz durduracağız. 12 Haziran sonrasında, yeni, özgürlükçü, demokratik, sivil, katılımcı bir anayasayı hep birlikte, uzlaşmayla, ittifakla yapacağız. Diyarbakır'ın da, İstanbul'un da, 'Benim anayasam' diyebileceği bir anayasayı birlikte yazacak, birlikte kabul edeceğiz.''

  BDP'nin, Kürt sorunun bitmesini, asimilasyon, inkar, reddin sona ermesini istemediğini kaydeden Erdoğan, bu sorunların ortadan kalkması halinde BDP'lilerin işsiz kalacağını söyledi.

  Erdoğan, özgürlükleri genişlettikçe, demokrasiyi ileri standartlara kavuşturdukça, BDP'nin bundan rahatsız olduğuna işaret ederek, ''BDP, CHP ile kolkola, omuz omuza, sivil faşizm ilan ediyor. Yapılan, sivil itaatsizlik değil, sivil faşizmdir. Yapılan, benim Kürt kardeşlerime baskıdır, zulümdür. Yapılan, benim Kürt kardeşimin derdi, sıkıntısı, çilesi üzerinden zümrevi ve siyasi çıkar sağlama gayretidir'' dedi.

  Diyarbakırlılar'dan sandıkta, BDP'ye en sert cevabı vermelerini isteyen Erdoğan, seçimle ilgili her türlü güvenlik önleminin alındığını, kimsenin sandık başına gitmekten korkmasına gerek olmadığını vurguladı.

  Erdoğan, ''Diyarbakır korkmasın. Diyarbakır özgürlüğüne, demokrasiye, milli iradeye, kendi hür iradesine sahip çıksın. 12 Eylül'de nasıl boykota karşı çıktıysanız, ben inanıyorum ki 12 Haziran'da da demokrasiye sahip çıkacaksınız. 12 Eylül'de, CHP-MHP-BDP ittifakına nasıl karşı çıktıysanız, çetelere nasıl karşı çıktıysanız, ben inanıyorum ki, 12 Haziran'da daha güçlü şekilde sandığa sahip çıkacaksınız'' diye konuştu.

  -DİYARBAKIR İÇİN PROJELER-

  Diyarbakır için büyük hayalleri olduğunu belirten Erdoğan, Diyarbakır'a, sadece 80 ilden değil, dünyanın her yerinden akın akın turist gelebileceğini, bu kapsamda kente modern bir havaalanı yaptıklarını söyledi.

  Silvan Barajı bitince, GAP tamamlanınca, toprağın suya hasretinin biteceğini, Diyarbakır'ın Türkiye'nin, dünyanın tahıl ambarı haline geleceğini ifade eden Erdoğan, böylece onbinlerce gencin, ailenin, tarlalarda, bahçelerde, alın terinin karşılığını fazlasıyla alacağını kaydetti.

  Diyarbakır'a üç, dört üniversite kurulabileceğini, Türkiye'den, dünyadan, on binlerce öğrencinin Diyarbakır'a koşabileceğini dile getiren Erdoğan, Diyarbakır'ın Ortadoğu'nun en büyük üretim, ticaret, sanayi merkezi olabileceğini söyledi.

  Başbakan Erdoğan, Diyarbakır'ın, huzurun, güvenliğin, kardeşliğin örnek şehrine dönüşebileceğini ifade ederek, bunun için ilk adımları attıklarını bildirdi

  5 kilometre uzunluğundaki Diyarbakır'ın tarihi surlarının iki yerinden yıkıldığını, bu iki yerde onarım yapacağını belirten Erdoğan, Suriçi'ne, o eski zamanlarda olduğu gibi bugün de yine tarihi kapılardan girilmesini sağlayacaklarını kaydetti.

  Suriçi'ndeki 500 civarında sivil mimari örneği yapıyı aslına uygun şekilde yeniden inşa edeceklerini, Suriçi'ni, çirkin yapılaşmadan ve görüntüden kurtaracaklarını kaydeden Erdoğan, Askeri ve Sivil havaalanını birbirinden ayıracaklarını, yeni ve modern bir terminal binası ile Diyarbakır'a yaraşan sivil bir havaalanını Diyarbakır'a kazandıracaklarını dile getirdi.

  Dicle kenarında kuracakları bir yaşam merkezinin günlük yaşamın, ticaretin, eğitimin, sporun tabii bir bütünlük içinde kucaklaştığı çok farklı bir alan olacağını belirten Erdoğan, Dicle Vadisi Projesi'nin Diyarbakır'daki insanların yaşam kalitesini artıracağını, güvenli, rahat, kucaklayıcı, modern bir yaşam alanı inşa edileceğini söyledi.

  -''DEMOKRATİK HAKKINIZI KULLANIN''-

  Diyarbakır-Şanlıurfa arasına otoyol inşa ettiklerini anlatan Erdoğan, 30 bin kişilik şehir stadını Diyarbakır'a kazandıracaklarını, Diyarbakır'ın Süper Lig'e çıkmasını istediklerini kaydetti.

  Silvan Projesi ile 2 milyon 450 bin dekar tarım arazisinin sulanabilmesini sağlayacaklarını, projenin enerji alanındaki faydasının yılda 102 milyon lira olacağını belirten Erdoğan, projeyle 318 bin kişiye iş imkânı oluşturulacağını dile getirdi.

  Diyarbakır'a 2 tane şehir hastanesi kazandıracaklarını, Kayapınar şehir hastanesinin, 1 genel ve 7 ihtisas hastanesinden oluşacağını ifade eden Erdoğan, genel hastanenin şu anda 500 yatakla faaliyette olduğunu, buna, 7 ihtisas hastanesi daha ekleyeceklerini, böylece toplam yatak sayısının bin 630'a çıkacağını bildirdi.

  Şehir Hastanesi'nde, 120 yoğun bakım yatağı, 30 ameliyathane olacağını belirten Erdoğan, ikinci şehir hastanesinin Yenişehir'de kurulacağını, burada da 200 yataklı bir genel hastane ve 400 yataklı bir Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesinin bulunacağını söyledi.

  8,5 yılda Diyarbakır'a ciddi yatırımlar yaptıklarını, bugün de 71 ayrı tesisin açılışını gerçekleştirdiklerini, bu tesislerin toplam bedelinin yaklaşık 427 trilyon lira olduğunu kaydeden Erdoğan, ''Bunların arasında 2 etap halinde inşa ettiğimiz tam bin 272 toplu konutumuz ile soyla tesisleri, altyapı ve çevre düzenlemeleri var. Ayrıca, Yenişehir Seyrantepe Köprülü Kavşağı ile 54 kilometrelik Diyarbakır-Siverek ve 32 kilometrelik Diyarbakır-Bismil bölünmüş yollarının resmi açılışını da bugün yapıyoruz'' dedi.

  Başbakan Erdoğan, ''Peki bu BDP ne yapıyor? Belediye ne yapıyor? Şuraların, ara sokakların halini görüyorsunuz değil mi? Alt yapı diye bir şey var mı? Yok. Lütfen Diyarbakır'daki halk ve hakkaniyet sahibi her kardeşim 12 Haziran'da muhakkak sandığa gitsin, demokratik hakkını muhakkak kullansın'' diye konuştu.

  Diyarbakır'a, her alanda, tarihinde görmediği kadar çok hizmet kazandırdıklarını belirten Erdoğan, eğitim, sağlık, ulaştırma, KÖYDES, doğalgaz, tarım alanında Diyarbakır'a yaptıkları hizmetler hakkında bilgi verdi.

  Başbakan Erdoğan, eğitimde akıllı tahta dönemini başlatacaklarını ifade ederek, sağlık alanında artık helikopter, paletli ambulansların kullanıldığını hatırlatarak, ''Eskiden eşekten ambulans yapmışlardı. Şu son 10 gün televizyon programlarında bunların çekili resimleri var, hastane kapısında bunları hep göstereceğim. CHP bunların hesabını versin, verecek. Bay Kemal de verecek'' dedi.

  Başbakan Erdoğan, bağımsız adayların Diyarbakır'a getireceği, vereceği bir şey olmadığını kaydederek, ''Bunlara gerekli dersi sandıkta verelim'' diye konuştu.

  Diyarbakır'a doğalgazı getirdiklerini belirten Erdoğan, ''Ne çileler çektik. 8-10 kat binanın bodrumuna in. Sıçanlar cirit atar bodrumda. Oradan kömürü çıkar, koku, kül var. Bir odayı ısıtırsın diğerini ısıtamazsın. Ama şimdi kombinin düğmesine bas sıcak su var, her taraf sıcak'' dedi.

  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter kullanılmayan ve kişilik haklarını hiçe sayan yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Diğer Haberler
 • Demirtaştan Akla Ziyan İddia!05 Ekim 2012 Cuma 08:37
 • Vekilin İsteği Başka!05 Ekim 2012 Cuma 08:36
 • Hüseyin Çelik: Panik yapmayın!04 Ekim 2012 Perşembe 20:18
 • Hüseyin Aygünden ilginç iddia04 Ekim 2012 Perşembe 20:07
 • MHPnin Neden Evet Dediği Belli Oldu04 Ekim 2012 Perşembe 14:46
 • Muharrem İnce Meclisi birbirine kattı04 Ekim 2012 Perşembe 14:44
 • CHPli heyetten ilk açıklama03 Ekim 2012 Çarşamba 22:45
 • Seçim teklifi komisyondan geçti03 Ekim 2012 Çarşamba 21:00
 • CHPden sağduyu çağrısı03 Ekim 2012 Çarşamba 20:55
 • BDPden ilk yorum Kaplandan03 Ekim 2012 Çarşamba 20:52
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim