banner158
banner218

'Cebrail'i gördüm'

Hz. Muhammed Hira’ya çekildi: Başımı kaldırdım, Cebrail iki ayağını göğün ufkuna koymuştu

'Cebrail'i gördüm'
banner216

Hz. Muhammed ilk vahyi alacağı yıl Ramazan"da Hira"ya çekildi: “Gökten bir ses duydum, "Ey Muhammed, sen Allah"ın Elçisisin, ben de Cebrail"im" diyordu. Başımı kaldırdım. Ona baka kaldım. Başımı ondan öteye çevirsem, nereye baksam yine onu görüyordum. İleri geri gidemeyip öylece kala kaldım.”

Muhammed, peygamber olarak görevlendirileceği yıl Ramazan ayında hanımı Hatice ile beraber Hira"ya çekildi. İbn Hişam"ın rivayetine göre kendisi şöyle buyurmuş: “Ben uyurken Cebrail bana ipek kılıf içinde bir kitap getirdi. "Oku" dedi. "Okuyamam" dedim. Boğazımı sıktı, boğulur gibi oldum. Sonra bıraktı, "Oku" dedi. "Okuya-mam" dedim. Yine boğazımı sıktı, boğulur gibi oldum. Tekrar bıraktı, "Oku" dedi. "Ne okuyayım" dedim. Boğazımı sıktı, boğulur gibi oldum. Yine bıraktı, "Oku" dedi. "Ne okuyayım" dedim. Bir daha sıkmaması için öyle söyledim. Dedi: "Yaratan Rabbinin adıyla oku. O, insanı alaktan yarattı. O keremi sonsuz Rabbinin adıyla oku. O alemle
öğretti, insana bilmediği şeyleri öğretti." Okudum. Okumayı bitirince dönüp gitti. Uykumdan uyandığımda kalbime bir kitap yazılmış gibiydi.”

Cebrail ona göründü

Burada Peygamber"in ilk vahyi uyku halinde aldığı anlaşılmaktadır. Fakat Süheyli"nin dediği gibi Hz. Ayşe"nin ve başkalarının rivayetlerinde uykudan uyanma kaydı yoktur. Urve hadisinden de Cebrail"in, Alak Suresi"ni Peygamber"e uyanıkken vahyettiği anlaşılır. Çünkü hadisin başı şöyledir: “Peygamber"e ilk vahiy sadık rüya şeklinde başladı. Gördüğü her rüya, sabah aydınlığı gibi çıkardı. Sonra ona yalnızlık sevdirildi. Nihayet 40 yaşlarına geldiği sırada bir gece yine mağaradayken Allah"ın meleği Cebrail ona göründü.” Buhari"nin rivayeti şöyledir: “Melek beni tuttu, takatim kesilinceye kadar sıktı. Sonra bırakıp "Oku" dedi. "Ben okumak bilmem" dedim. İkinci kez beni tuttu, takatim kesilinceye kadar sıktı, bıraktı, yine "Oku" dedi. "Ben okumak bilmem" dedim.

Yine beni tuttu, üçüncü defa sıktı, bıraktı. Ve "Yaratan Rabbinin adıyla oku, O insanı alaktan yarattı.
O keremi sonsuz Rabbinin adıyla oku. O kalemle öğretti, insana bilmediği şeyleri öğretti" dedi.”

Vahyi vermeye başlamış

Bu hadiste vahyin, Kur"ân"ın inişinden önce, rüya şeklinde başladığı belirtilmiştir. Demek ki Kur"ân"ın inişi, rüya şeklinde değil, uyanık halde olmuştur. Ancak iki rivayet şöyle bağdaştırılabilir: Cebrail, Hz. Muhammed"e uyanık
durumda gelmeden önce, alıştırmak üzere rüyada gelmeye başlamıştır. Çünkü peygamberlik ağır bir iştir. Her insan o ağır sözleri taşıyamaz. Alıştırmak için önce rüyada görünmeye başlayan Cebrail, daha sonra uyanık halinde Peygamber"e görünüp vahyi vermeye başlamıştır (İbn Hişam, Siret: 1/237, not: 2; Taberi, Tarih: 2/301).

Hz. Muhammed, ilk vahyini anlatmaya devam ediyor: “Oradan çıktım. Dağın ortasındayken gökten bir ses duydum: "Ey Muhammed, sen Allah"ın Elçisisin, ben de Cebrail"im." Başımı kaldırdım, Cebrai"i, iki ayağını göğün ufkuna koymuş vaziyette gördüm. "Ey Muhammed, sen Allah"ın Elçisisin, ben de Cebrail"im" diyordu. Ona baka kaldım. Başımı ondan öteye çevirsem, nereye baksam yine onu görüyordum. İleri geri gidemeyip öylece kala kaldım. Nihayet Hatice peşimden adamlar gönderdi. Mekke"nin en yüksek yerine geldiler, yine geri döndüler. Ben hâlâ olduğum yerde dikilmiş duruyordum. Sonunda Cebrail benden ayrıldı. Hatice"nin yanına geldim. Onunla diz dize oturdum. Bana, “Ey Ebul-Kasim neredeydin? Vallahi seni aramak için gönderdiğim adamlar Mekke"ye kadar varıp döndüler” dedi. Ona gördüklerimi anlattım. “Üzülme amcamın oğlu, sevin. Hatice"nin nefsi elinde olan Allah"a andolsun ki senin bu ümmetin peygamberi olacağını umarım.”

Kutlu olsun, kutlu olsun

Sonra Hatice amcası oğlu Varaka ibn Nevfel"e gitti. Varaka, Hıristiyan olmuş, kitaplar okumuş, Tevrat ve İncil ehlinden bilgiler almış, âmâ bir ihtiyardı. Muhammed"in söylediklerini ona anlattı. Bunları dinleyen Varaka dedi ki: “Kuddus, Kuddus (kutlu olsun, kutlu olsun). Varaka"nın canı elinde olan Allah"a andolsun ki ey Hatice, eğer bu söylediklerin doğru ise Muhammed"e, Musa"ya gelmekte olan Namus-i Ekber (büyük melek) gelmiştir. O, bu ümmetin peygamberidir. Söyle ona sebat etsin.” Hatice"nin, Varaka"nın sözlerini aktardığı Hz. Muhammed, Hira"da civarını (itikaf uzletini) tamamladıktan sonra Mekke"ye geldi. Her itikafının ardından yaptığı üzere Kabe"yi tavaf etti. Tavafta rastladığı Varaka ibn Nevfel ona dedi ki:

Dehşetinden titriyordu

“Canım elinde olan Allah"a andolsun ki sen bu ümmetin peygamberisin. Sana, Musa"ya gelen Namus-i Ekber (şerefli, sadık melek Cebrail) gelmiştir. Sen mutlaka yalanlanacak, işkenceye uğrayacak, sürgün edileceksin. Seninle savaşılacak. Şayet o günlerine yetişirsem Allah bilir ki Allah"a yardım edeceğim.” Sonra Hz. Muhammed"in başını kendisine doğru yaklaştıran Varaka, onun başının ortasını öptü.

Hz. Muhammed de evine döndü. Buhari"nin rivayetine göre Peygamber, Hira"ya hanımıyla değil, tek başına gitmişti.
Kendisine vahyedilen bu ayetlerin dehşetinden titreyerek hanımı Hatice"nin yanına geldi, “Beni örtün” dedi. Kendisini örttüler. Korkusu geçince olayı Hatice"ye anlattı, “Başıma bir şey gelmesinden korkuyorum” dedi. Hatice, “Korkma, Allah seni asla utandırmaz. Çünkü sen, akrabayı ziyaret eder, işini görmekten aciz olanların ağırlıklarını yüklenirsin. Yoksula bakarsın, misafiri ağırlarsın, Hak uğruna halka yardım edersin”
dedi ve onu amcasının oğlu olan Nevfel oğlu Varaka"ya götürdü.

“Sana yardım ederim”

Varaka, Hz. Muhammed"den olayı dinleyince şöyle dedi: “Bu sana gelen, Allah"ın Musa"ya indirdiği namus(melek)tir. Keşke kavmin seni (yurdundan) çıkaracakları zaman ben sağ olsam.” Hz. Muhammed, “Onlar beni çıkaracaklar mı ki” diye sordu. Varaka, “Evet, zira senin getirdiğin gibi bir şey getirmiş olan herkese düşmanlık edilmiştir. Eğer o günlerine yetişirsem sana çok yardım ederim” dedi.
Çok geçmeden Varaka öldü. Çoğunluğa göre Hz. Muhammed, peygamberlikle görevlendirildiği zaman 40 yaşında, bir rivayete göre de 43 yaşındaydı.

FATİH"TEKİ AÇILIŞA BÜYÜK İLGİ VARDI

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Bardakoğlu yaptığı açılış konuşmasında bu yıl da ziyarete açmaktan duyduğu mutluluğu dile getirerek “Tüm İslâm dünyasına hayırlı Ramazanlar diliyorum” dedi.

HAZRETİ Muhammed"in miraca çıkarken üzerinde bulunan hırka olarak bilinen Hırka-i Şerif, Fatih Hırka-i Şerif Camii"nde dün halka açıldı. Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Bardakoğlu, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu ve Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir"in de katıldığı açılışa vatandaşlar büyük ilgi gösterdi. Hırka-i Şerif"i koruyan Köprülü Ailesi"nin talebi üzerine mayıs ayında başlanan restorasyon ve konservasyon çalışmaları İl Özel İdaresi bütçesiyle 1 milyon TL"ye tamamlandı. Müftülük izdiham olmasını engellemek amacıyla Hırka-i Şerif"i cam bölme içerisinde, tek sıra halinde koruma bandının dışından ziyaretçilere gösterdi. Hırka-i Şerif ile birlikte sergilenen Sakal-ı Şerif de vatandaşlara duygulu anlar yaşattı. (Güven ADALI)

Eyüp Sultan doldu taştı

RAMAZAN ayının ikinci cuma namazında İstanbul"daki camiler dolup taştı Eyüp Sultan Camii"nde de cuma namazı cemaatin yoğun katılımıyla kılındı. Sıcak havaya rağmen İstanbullular Eyüp Sultan Camii"ni ve çevresini doldurdu. Yoğunluk nedeniyle caminin içine giremeyen vatandaşlar, cami avlusu ve önünde saf tuttu. Cuma namazı öncesi Pakistan"daki sel felaketi için cemaatten yardım talep edildi. (Arif TAŞKIN)

"Sema"lı uğurlama

TAV Havalimanları Holding, havalimanlarında Ramazan ayı süresince çeşitli etkinliklere ev sahipliği yapıyor. İlki Ankara Esenboğa Havalimanı"nda başlayan Ramazan şenlikleri, dün de İstanbul Atatürk Havalimanı"ndaki sema gösterisiyle devam etti. Ülkelerine gitmek için bilet işlemlerini gerçekleştiren turistler, sema gösterisinin başlamasıyla birlikte kontuvarlardan ayrılarak bol bol fotoğraf çekti. Etkinliklerin İzmir Adnan Menderes Havalimanı"nda da gerçekleştirildiği belirtildi.

Güncelleme Tarihi: 21 Ağustos 2010, 10:07