banner158
banner218

Böyle kaza görülmedi!

Bacağı boruya giren çocuğu kurtarma operasyonu

Böyle kaza görülmedi!
banner216

TEKİRDAĞ'da sahil kenarında kesilen aydınlatma direğinin toprak altında kalan ve ucu açık bırakılan borusuna oyun oynarken sol bacağını kalçasına kadar sıkıştıran 2,5 yaşındaki Umut Efe İnak, gözyaşları içinde itfaiye ekiplerinin 3 saatlik çalışmasıyla kurtarıldı. Toprağı kazdıktan sonra demir boruyu kökünden kesen itfaiye ekipleri, boru ile birlikte Umut'u hastaneye kaldırdı.Hastanede ise boru çıkartıldı ve minik Umut taburcu edildi. Tekirdağ 46. Kiraz Festivali kapsamında düzenlenen Volkan Konak ve Kibariye konserine gitmek için dün akşam saatlerinde Ali ve Sümeyye İnak çifti 2,5 yaşındaki oğulları Umut Efe'yi de yanlarına alarak sahil kenarından festival alanına doğru yürümeye başladı.Bu sırada koşmaya başlayan ve kendi başına oyunlar oynayan minik Umut, kesilen aydınlatma direğinin zeminle birleşik olan toprak içinde kalan ve ucu açık olan demir borsuna bacağını kalçasına kadar sıkıştırdı. Anne ve babası kendi imkanları ile Umut'un bacağını kurtaramayınca itfaiye ekiplerinden yardım istendi.


UMUT SEFERBERLİĞİ
Kısa sürede gelen itfaiye ekipleri, minik Umut'u kurtarmak için seferber oldu. İlk olarak minik Umut'un can güvenliği için Trakya Elektrik Dağıtım A.Ş. (TREDAŞ) ekibi boruya giden elekriği kesti. İtfaiye ekipleri ise kazma ve küreklerle borunun etrafını kazdılar.Ancak tüm çabalara rağmen boru çıkartılamayınca oksijen tüpü ile borunun etrafının kesilmesi kararlaştırıldı. Ancak çalışma başladığı sırada tüpün ucundan çıkan ateşin Umut'a zarar verebileceği düşünüldü ve bu yöndemden vazgeçildi. Bu sırada ise babasının kucağında olan Umut sürekli gözyaşı döktü. Sinir krizleri geçiren anne Sümeyye İnak ise sağlık ekipleri tarafından ambulansa götürüldü. İnak burada "Gitti bebeğim. Gitti oğlum. Yavrum benim." diyerek gözyaşı döktü. Sağlık ekipleri tarafından oksijen takviyesi verilen ve serum takılan Umut'un yüzüde yaşananları görmemesi için montla kapatıldı. Bir süre sonra ise minik Umut yorgunluktan uyuya kaldı. İtfaiye ekipleri ise demir kesmede kullanılan spiral makinası ile boruyu dibinden kesti.

Yaklaşık 3 saat süren kurtarma operasyonunun ardından minik Umut, bacağındaki 1 metre uzunluğunda olan ve yaklaşık 20 kilo ağırlığındaki demir boru ile ambulansla Tekirdağ Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı.Burda ayakkabısı ve pantolonu çıkartılan minik Umut demir kesilmeden içerisinden çıkarıldı.Daha sonra da taburcu edildi.

DHA

Güncelleme Tarihi: 11 Haziran 2010, 13:55