Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan seçimlerin 2023 yılında haziran ayında yapılacağını söylese de erken seçim tartışmaları devam ediyor. Kulislerde konuşulan yeni bir iddiaya göre Cumhurbaşkanı Erdoğan, 15 Temmuz’da erken seçim ilan edecek.

Artı Gerçek’ten Hayri Demir’in haberine göre daha önce AKP’de, şimdilerde ise altılı masada yer alan partilerden birinde üst düzeyde görev alan bir isim, böylesi bir plandan haberdar olduklarını ve planın altılı masanın liderleriyle de paylaşıldığı bilgisini verdi.

Ankara kulislerine göre Erdoğan, 15 Temmuz darbe girişiminin yıldönümünde erken seçim açıklaması yapacak. Fakat Erdoğan, seçim kararı alınmasını Meclis’e bırakacak.

ALTI PARTİ BU İDDİAYI KONUŞUYOR

Meclis’in seçim kararı alması içinse 360 milletvekilinin oyu gerekiyor. AKP ve MHP’nin sandalye sayısı bugün itibariyle 333. Bu durumda erken seçim çağrısını sürekli yenileyen muhalefetin de Erdoğan’ın çıkışına “hayır” dememesi bekleniyor.

İddiaya göre bu senaryo, “Güçlendirilmiş Parlamenter Sisteme Dönüş” çalışması yürüten altı partinin kulislerinde de konuşuluyor.

Parti kaynaklarından edinilen bilgilere göre, Erdoğan’ın böylesi bir çıkış yapma ihtimali partilerin ilgili kurullarında görüşüldü.

EYLÜL YA DA EKİMDE ERKEN SEÇİM OLABİLİR

Buna göre, eylülün ikinci yarısı ya da ekim ayının ilk yarısına denk gelecek şekilde erken seçim kararı alınabilir.

Erdoğan’ın seçim kararı almasının en önemli nedenlerinden birinin ekonomideki kötü gidişat gösteriliyor.