En çok balık tükettiğimiz bu aylarda boğaza takılan kılçık hepimizin kâbusu olabilir. "Küçücük kılçıktan ne olur demeyin", o kılçık ölümlere neden olabiliyor. Peki ne yapmalıyız? Uzmanlara sorduk...

Yunanistan'a kaçmaya çalışan 10 terör şüphelisi yakalandı Yunanistan'a kaçmaya çalışan 10 terör şüphelisi yakalandı
1 Eylül itibarı ile balık avlama yasağı kalktı ve sezonun ilk balıkları tezgahlarda yerini aldı. Bağışıklık sistemini koruyan, kemikleri güçlendiren ve hücreleri onaran balık hem çocuklar hem de yetişkinler için oldukça faydalı.  Balık sevdalıları soluğu çoktan balıkçılarda aldı ama afiyetle yerken çok dikkatli olmak gerekiyor, özellikle çocuklara yedirirken kılçığı var mı yok mu diye birkaç kez gözden geçirmek gerekiyor.

Birçoğumuzun balık yerken boğazına küçük de olsa kılçık batmıştır. Su içerek ya da ekmek yiyerek kılçığı çıkarmaya çalışmak bilinen en eski yöntem ama maalesef doğru değil. Balık sezonu ne yazık ki bazı vakalarda hayatı tehlikeye atan tablolar oluşabiliyor.

Kimi boğazına kılçık batması sonucunda dakikalar içinde hayatını kaybediyor, kimi günler sonra bazı şikayetlere neden olduğu için hastaneye gidiyor ama çok geç kalınmış oluyor, kimine de vaktinde müdahale edildiği için hayatı kurtuluyor.