• BIST 109.200
 • Altın 153,755
 • Dolar 3,8233
 • Euro 4,5095

  Kubaliç 2010'u değerlendirdi

  31.12.2010 13:28
  Didim Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Ali İhsan Kubaliç, 2010 yılını değerlendirdi.
  Kubaliç 2010u değerlendirdi
  Kubaliç 2010'u değerlendirdi Kubaliç 2010'u değerlendirdi Kubaliç 2010'u değerlendirdi

  Yaptığı açıklamada, Didim esnafının krize rağmen borcuna sadık kalarak kredi ödemelerine hassasiyet gösterdiğini belirten Didim Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Ali İhsan Kubaliç, tüm esnaflara teşekkür etti.
  Didim Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Ali İhsan Kubaliç yaptığı açıklamada, 2010 yılını yüzde 7,10 takiple kapattıklarını dile getirirken esnafa yardım sandığı ile birlikte 7 milyo TL kredi kullandırdıklarını söyledi. 2010 yılının geçen yıla göre daha zor şartlar altında geçtiğini dikkat çektiğini kaydeden Kubaliç, buna rağmen Didim Esnafının kredi ödemelerinde duyarlılık gösterdiğini ifade etti. 2009 yılındaki krizden esnafın büyük ölçüde etkilendiğini, 2010 yılında ise daha az kriz beklentisi içindeykeb, 2010 yılının 2009 yılını aratır hale geldiğini belirten Kubaliç ; “Esnafın durumu çok vahim. Aldığı krediyi, borçlarını, sigortasını, elektriğini, suyunu, kirasını, ödeyemez hale geldi.” diye konuştu.
  Açıklamasında,Didim'in ana gelir kaynağının turizm olduğunu da ifade eden Başkan Kubaliç, 2010 yılında bu sezonun çok kısa geçtiğini ifade ederken verimsiz bir turizm sezonu geçirdiklerini kaydetti. Esnafın turizmden umduğunu bulamadığını belirten Kubaliç “Bu nedenle esnaf sürekli kredilere sarılıyor. Kredilerle borç kapatmaya çalışan esnafımız sürekli içeri giriyor. Esnaf kefaletten alıyor, banka kredisi kapatıyor, bankalardan alıyor esnaf kefalet kredisi kapatıyor. Esnaf, elini kanla yıkar hale geldi su ile yıkayamıyor. Çünkü, esnaf girdiği yükün altından kurtulamıyor. Piyasa tamamen durmuş vaziyette. Sanayiye gidiyorsun insanlar kapılarının önünde oturmuş müşteri bekliyorlar. Bir tek çekiç sesi, planya sesi duyamıyorsun. Piyasa iş yönünden batmış.” diye konuştu.
  “2010 YILI SONU İTİBARİYLE TAKİP ORANININ YÜZDE 7,10…”
  Kubaliç, Didim EKK'da 2010 yılı sonu itibariyle takip oranının yüzde 7,10 oranında gerçekleştiğini ifade ederken bu oranın Türkiye'de örnek teşkil ettiğini vurgulayarak şunları kaydetti: “Bu bir idarecilik meselesidir. Krize rağmen bu gösterge Didim esnafının borcuna sadık olduğunu ortaya koyuyor. Kredi kullanan esnaf sayımız ise iyice azaldı. Buna rağmen Didim esnafı kooperatifin önemini ve ciddiyetini kavramış durumda. Arada bazı suistimaller olsa da ortaya çıkan tablo bizler açısından sevindiricidir. İdareciler olarak bizler de esnaflarımıza genelgelerin verdiği yetki çerçevesinde her türlü kolaylığı sağlıyoruz. Yardım sandığımızı da devreye sokarak esnafımıza her türlü desteği vermekteyiz. Eğer yardım sandığı kurulmamış olsaydı bugün Didim'in takip oranı 7,10 değil de yüzde 50-60'larda seyrederdi. Ama esnafımız bizimle diyalog kuruyor, geliyor derdini anlatıyor bizde yönetim olarak kendilerine elimizden gelen her türlü yardımı yapıyoruz. Böylelikle de takip oranını en alt seviyelerde tutmaya çalışıyoruz” dedi.
  Kubaliç açıklamasında, “Gecikmeli dosyalarımız var, batak dosyamız yok. Kooperatif olarak plasmanımız 6 milyon TL. 1.5 Milyon TL"de dönüşümlü olarak kullandırdığımız yardım sandığımız var. Esnafımıza, yardım sandığı ile birlikte 7 trilyon lira kredi kullandırdık. Bunun karşılığında aldığımız teminat şeklindeki ipoteklerimiz 30 trilyon liradır. Dolayısı ile batak kredimiz yok. Bunun yanında hiçbir esnafımıza kayırmalı-hatır gönül işine dayalı kredi de kullandırmıyoruz.” diye konuştu.
  Didim Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifi'nin Türkiye'nin sayılı kooperatifleri arasında yer aldığını da dikkat çeken Başkan Ali İhsan Kubaliç, Aydın-Muğla Bölge Birliği içinde 75 milyar kredi kullandıran dört kooperatiften biri olduklarını kaydederken kredi kullanım kategorisinde ikinci sırada yer aldıklarını ayrıca dile getirdi. Kubaliç, Didim'deki büyük marketlerin esnaflara büyük darbe vurduğunu ifade ederken; “Büyük marketler Didim'in ekonomisini olumsuz yönde etkilemektedir. Bu gün Didim'de sadece 11 tane bir markanın küçük alış veriş mağazası var. Diğerlerini zaten hepimiz biliyoruz. Bu kadar adaletsizlik olmaz.” dedi.
  Ali İhsan Kubaliç açıklamasının sonunda tüm Esnaf ve sanatkarın yeni yılını kutladı.

  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter kullanılmayan ve kişilik haklarını hiçe sayan yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim