Kronik hastalara müjde maaş verilecek! Bu hastalığı olanlara 4 bin 337 TL sosyal yardım - Devletin sosyal yardımları her geçen gün katlanarak artmaya devam ederken hem yeni paketler açıklanarak sosyal yardım kapsamı genişletilmiş hem de bu paketlerde ödenen rakamlar yükseltilmişti. 

Bir sosyal yardım müjdesi de kronik hastalığı olan kişilere yönelik olarak açıklandı. Yapılan açıklamalarda devlet kronik hastalığı olan kişilere yönelik yeni sosyal destek müjdesi verildi. Açıklanan pakette Kronik Hastalık Yardımı olarak ödenecek destek ile Silikozis Hastalarına Yapılan Ödemeler kapsamında sosyal yardım ödemeleri yapılacağı ilan edildi. İşte o yardımlar...

KRONİK HASTALIK YARDIMI NEDİR, KİMLERE VERİLİR, BAŞVURU ŞARTLARI NELER?

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada "Tüberküloz ve SSPE hastalığı nedeniyle psiko-sosyal ve mali kayıp yaşayan hastalar için geliştirilmiş düzenli nakdi yardım programıdır" denilerek kronik hastalık yardımı ödeneceği açıklandı. Tüberküloz veya SSPE hastası olan kişi veya hastaya bakmakla yükümlü kişi için Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Mütevelli Heyeti tarafından onaylanan Halk Sağlığı Yönetim Sisteminden hastalık bilgileri alınan kişilere ödeme yapılacak. Söz konusu ödeme aylık 4.336 TL olarak ilan edildi. 

İkinci dalga geliyor! 65 yaş ve üstü vatandaşlara sokağa çıkma yasağı: Bugünden itibaren başlıyor İkinci dalga geliyor! 65 yaş ve üstü vatandaşlara sokağa çıkma yasağı: Bugünden itibaren başlıyor

Silikozis Hastalarına Yapılan Ödemeler için ise şu anda yeni başvuru alınmadığı açıklandı. Bu yardım paketine daha önce başvurusunu tamamlayan kişilere 01.07.2022-31.12.2022 dönemi için; Hafif Silikozis aylığı (%15-%34) 3.445,77-TL Orta Silikozis aylığı (%35-%54) 3.938,03-TL, Ağır Silikozis aylığı (%55 ve üzeri) 4.388,08-TL ödeme yapılıyor. 

KRONİK HASTALARA ELEKTRİK TÜKETİM DESTEĞİ, BEDAVA ELEKTRİK HAKKI NEDİR?

Bunlara ek olarak bakanlık tarafından yapılan açıklama ile Kronik Hastalara Elektrik Tüketim Desteği ödemesi yapılacağı ilan edildi. Yardım için "Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma (SYD) Vakıfları tarafından 2828 sayılı Kanun kapsamında Evde Bakım Yardımı almayan, kronik hastalığı nedeniyle cihaza bağımlı olan 3294 sayılı Kanun kapsamındaki hastaların yaşadığı hanelere Elektrik Tüketim Desteği, Kesintisiz Güç Kaynağı Desteği ve Birikmiş Elektrik Borcu Desteği verilmesi şeklinde yardımlar yapılmaktadır" aylık 260 TL'ye kadar fatura desteği verileceği ifade edildi.