• BIST 109.330
 • Altın 155,894
 • Dolar 3,8638
 • Euro 4,5501

  'Kriz psikolojik'

  24.12.2008 14:15
  Erdoğan: “Kriz döneminde hedeflerimize yürüme başarısına yürümeye devam edeceğiz. Çünkü Türkiye’deki olay psikolojiktir."
  Kriz psikolojik
  'Kriz psikolojik' 'Kriz psikolojik' 'Kriz psikolojik'

  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, küresel ekonomik krizle ilgili olarak, “Hiç şüphemiz yok ki Türkiye olarak bu kriz döneminde de hedeflerimize yürüme başarısına yürümeye devam edeceğiz. Çünkü Türkiye"deki olay psikolojiktir. Ve Türkiye"de kasıtlı olarak psikolojik olarak bu krizi körükleme gayreti içinde olanlar var. Bir defa biz öncelikle bunu reddetmemiz lazım. Bu psikolojik havayı hep birlikte yıkmamız lazım” değerlendirmesinde bulundu.

  Başbakan Erdoğan, Bilim ve Teknoloji Yüksek Kurulu Toplantısının açılışında bir konuşma yaptı. Kurul"un tüm tarafların bir araya gelerek ülke çapında bilim teknoloji ve yenilik politikalarının tartışıldığı, önemli kararların alındığı bir ortam olduğunu belirten Erdoğan, toplantıda daha önce alınan kararların sonuçlarını tartışacaklarını ve yeni karar alınacak konuları görüşeceklerini ifade etti.

  Erdoğan, Atatürk"ün belirlediği çağdaş uygarlık seviyesinin üzerine çıkabilmenin yolunun ülkeyi bilimle, teknolojiyle ve eğitimle donatabilmekten geçtiğini belirterek, "Milli güç dediğimiz olgu, sahip olunan bilgi, bilginin verimliliği ve bilgiyi kullanma kabiliyeti ile doğru orantılıdır" dedi. 59'uncu hükümet döneminde başlattıkları ve bugünde sürdürdükleri Türkiye Araştırma Alanı (TARAM) programı kapsamında araştırma ve geliştirmeye büyük kaynaklar ayırmalarının sebebinin bu olduğunu kaydeden Erdoğan, "Bilginin bireyler için de, milletler için de yaşam kaynağı olduğuna ve devletlerin bekası için vazgeçilmez unsurların başında geldiğine inanıyoruz. Bilim ve teknoloji konusundaki kararlılığımızın gerisindeki inanç budur. Türkiye olarak dünyada ve bölgemizde daha güçlü bir devlet olmak amacındayız. Bununun için de dünyanın ilk 10 ekonomisi arasında yer almak istiyoruz. Türkiye"nin bu hedefe bilim teknoloji ve yenilik eksenli bir ekonomik yapıyla ulaşacağına inanıyoruz" diye konuştu.

  -"KRİZİ KÖRÜKLEME GAYRETİ İÇİNDE OLANLAR VAR"-

  Başbakan Erdoğan, bu iddiayı sürdürmek için uluslararası finans piyasalarında patlak veren büyük çaplı dalgalanmayı ve tarihi krizi de hep birlikte fırsata dönüştürmek zorunda olduklarını ifade ederek şöyle konuştu:

  "Küresel ekonomide bir daralma yaşandığı, talebin düştüğü, gıda ve emtia fiyatlarının arttığı, birçok ülkede enflasyonun yükselişe geçtiği bu ortamda küresel ekonomiye entegre olmuş Türkiye acaba bunu başarabilecek mi veya hep birlikte bunu başarabilecek miyiz? Bu soruya büyük bir inanç ve kararlılıkla katılmayanlar olabilir o ayrı mesele ama biz 60'ıncı Türkiye Cumhuriyeti hükümeti olarak "evet" diyoruz. Çünkü son 6 yılda eski o sağlıksız ekonomik yapıyı, on yıllar boyunca çözüm yerine sürekli sorun üreten köhne zihniyetleri bir daha geri dönmemek üzeri geride bıraktık. Hiç şüphemiz yok ki Türkiye olarak bu kriz döneminde de hedeflerimize yürüme başarısına yürümeye devam edeceğiz. Çünkü Türkiye"deki olay psikolojiktir. Ve Türkiye"de kasıtlı olarak psikolojik olarak bu krizi körükleme gayreti içinde olanlar var. Bir defa biz öncelikle bunu reddetmemiz lazım. Bu psikolojik havayı hep birlikte yıkmamız lazım. İmkan var mı? Var. İnanç var mı? Var ama finansın ne kadar açıldığı özellikle reel sektörü şimdi kapıların kapatılması olayı var.”

  Finans sektörünün kendilerini korunaklı bir yapı içine sokarak reel sektörle bağlarını koparması gibi bir anlayış olduğunu belirten Erdoğan, “Mesele, bu bağı koparmamak ve burada dürüst davranmak ve düne kadar kendisini ayakta tutan reel sektörden kopmamak. Bunu başarmamız gerekiyor. Sahip olduğumuz inanç ve güvenin gerisinde ülkemizin kronikleşmiş birçok sorununu büyük bir kararlılık cesaret ve samimiyetle çözüme kavuşturmuş olmaktan aldığımız cesaret var” diye konuştu.

  Diğer Haberler
 • Demirtaştan Akla Ziyan İddia!05 Ekim 2012 Cuma 08:37
 • Vekilin İsteği Başka!05 Ekim 2012 Cuma 08:36
 • Hüseyin Çelik: Panik yapmayın!04 Ekim 2012 Perşembe 20:18
 • Hüseyin Aygünden ilginç iddia04 Ekim 2012 Perşembe 20:07
 • MHPnin Neden Evet Dediği Belli Oldu04 Ekim 2012 Perşembe 14:46
 • Muharrem İnce Meclisi birbirine kattı04 Ekim 2012 Perşembe 14:44
 • CHPli heyetten ilk açıklama03 Ekim 2012 Çarşamba 22:45
 • Seçim teklifi komisyondan geçti03 Ekim 2012 Çarşamba 21:00
 • CHPden sağduyu çağrısı03 Ekim 2012 Çarşamba 20:55
 • BDPden ilk yorum Kaplandan03 Ekim 2012 Çarşamba 20:52
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim