• BIST 106.239
 • Altın 160,342
 • Dolar 3,8713
 • Euro 4,5671

  Kriz değerlendirmesi

  26.05.2009 14:56
  Didim Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Yaşar Pektaşoğlu, kriz döneminin Didim’de atlatılabilmesi için Didimlilerin küçük esnaftan alış veriş yapmasını istedi.
  Kriz değerlendirmesi
  Kriz değerlendirmesi Kriz değerlendirmesi Kriz değerlendirmesi

  2009 yaz sezonunun Didim"de beklenilen düzeyde geçmeyeceğini iddia eden Yaşar Pektaşoğlu, “Yaşanan krizden kurtulabilmek için Didimliler büyük mağazalar yerine Didimli esnafta alış verişlerini yapmalarını ve yanı başındaki esnafını destek çıkmasını istiyorum. Bu kriz dönemi 2010 yılına kadar devam eder ve durgunluk sürer. Bu süreyi geçiren kurtulur, kurtulamayan esnafında ne olacağı ortada. Bu nedenle Didimlilerin ve Didim"e gelen yerli turistin Didim küçük esnafından alış veriş yapmasını ve destek olmasını istiyorum. Büyük alış veriş mağazaları ile küçük esnafların fiyatları arasında pek fark yok, bu nedenle Didimlinin parası Didim"de kalsın. Büyük marketler kazandıkları parayı Didim"den alıp gidiyor, küçük marketler ise kazanılan para yine Didim"e kalıyor” dedi.
  Küçük esnafların bir araya gelmesinin kazançlarının arttırmaları açısından önemli olduğuna işaret eden Pektaşoğlu, “İlçemizde 8-10 bakkalın bir araya gelerek kuracakları büyük bir market esnafın kazancı ve birlikteliğin sağlanması açısından önemli bir adım olacaktı ama bunu Didim"de hayata geçiremedik. Bu fikri hayata geçiren yerler bunun faydasını gördü. Burada önemli olan karşılıklı iyi niyet ve güven, bunu düşünen esnaflarımız vardı ama faaliyete geçiremedik. Bu fikri hayata geçirseydik kriz olduğu bu dönemlerde esnaf daha etkin hale gelecekti” diye konuştu.
  Yaşanan kriz ortamında turizmde uygulanan sisteminde etkisinin olduğunu işaret eden Pektaşoğlu, şunları söyledi: “Didim"de oteller her şey dâhil sistemi ile kendilerini pazarlıyor. Bu nedenle Didim"e gelen turist dışarıya çıkıp alış veriş yapmıyor, çıksa da kafe ve restoranlarda içkisini içiyor, biraz alış verişle tatilini geçiriyor. Şu an Didim"de tüm işyerleri hizmete açıldı. Bundan sonra işyerleri kendi işletme ruhsatlarına göre hizmet verirlerse hem kendisi, hem de diğer esnaflara zarar vermez. İşletmeler fahiş fiyatlarla değil, kalite anlamında yarışan girsinler”

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim