Geçen hafta boyunca kripto para piyasasını saran büyük çöküş, Bitcoin'e ( BTC ) yatırım yapanlar da dahil olmak üzere birçok yatırımcının ağır kayıplar yaşamasına sebep oldu. Bazı yatırımcılar ise, zararlarını kapatmak için illegal yollara başvurdu!

Bazı kripto yatırımcıları zararlarını kapatmak için illegal yollara başvurdu! Bunlardan biri, 19 Haziran'da bir kuyumcu dükkanını soyup, yaklaşık 31,6 ons ağırlığında altın ve 50.000 dolar değerinde altın kolyeler çaldıktan 11 saat sonra Bangkok'ta tutuklanan 34 yaşındaki Tayland vatandaşı Montri.

Silahlı soygunla suçlanan Montri, suçu işlediğini kabul etti ve motosikletini dükkanın dışına nasıl park ettiğini, bir tabancayla içeri girdiğini ve eve dönmeden önce motosikleti saklayarak ganimeti alıp nasıl kaçtığını anlattı.

Rapora göre şüpheli, polise son derece stresli olduğu belirtmiş ve kripto piyasası çöküşü sırasında Bitcoin'e yaptığı yatırımlardan son zamanlarda ağır kayıplar yaşadığını anlatmış. Dolayısı ile paraya çok ihtiyacı olduğunu ve kuyumcu dükkanını bu nedenle soyduğunu söylemiş.

Bir hafta içinde 370 milyar dolar kaybeden kripto piyasasının erimesi sırasında, Bitcoin 20.000 doların altına düştü ve 19 Haziran'da kısa süreliğine 19.000 doların altında işlem gördü. Bu durum bazı uzmanların 15.000 dolara kadar düşebileceğini tahmin etmesine yol açtı. Hatta bazıları 10.000 dolara düşeceğini dahi belirtti.

CompaniesMarketCap tarafından sağlanan verilere göre, bu çöküş sonrasında, amiral gemisi dijital varlık Bitcoin, piyasa değerine göre küresel olarak en değerli ilk on varlık listesinden çıkarıldı ve şu anda 16. sırada yer alıyor.