Kripto yatırımlarıyla ilgileniyorsanız öncelikle bilmeniz gereken şey kavramlar. Mesela dijital paraya mı yatırım yapacaksınız yoksa Bitcoin, Ethereum gibi kripto para birimlerine mi? Çünkü dijital para ile kripto paralar arasında ciddi farklar var: Kripto dahil elektronik paraların tümünü kapsayan dijital paralar merkezi bir yapıdadır, resmi otoriteler tarafından piyasaya sürülürler, oynaklık azdır. Farklı bankalar arasında işletilebilirler. Kripto paralar ise merkezsiz bir yapıdadır, tüm işlemler blockchain’de kaydedilir. Değeri çok daha değişkendir. Dolayısıyla iyi bir araştırma yapmalı ve piyasayı yakından izlemelisiniz.

Kripto yatırımı nasıl yapılmalı?

Kripto para borsası, KuCoin’in para piyasalarında işlem yapan  kullanıcılar işin derlediği 4 önemli kural ise şöyle:

1. Yatırım Yapılacak Miktarı Doğru Belirleyin

Bir yatırımcı kripto para piyasası veya herhangi bir küresel piyasada yatırım yapmak istiyor ise ilk olarak yatırım yapacağı meblağı belirlemeli ve bu meblağın komple kaybedilmesi durumunda da yatırımcıyı olumsuz etkilemeyecek bir meblağ olduğundan emin olunmalı. 

Birçok yatırımcı yüksek getiri beklentisiyle tüm birikimini bir varlığa yatırabiliyor veya daha da ötesinde borçlanarak yatırım yapabiliyor. Ancak bu tarz adımlar atmak piyasada yaşanan ani bir dalgalanma ile paranın kaybına yol açabilir. Bu sebeple yatırımcı daima kendini zora sokmayacak meblağ ile yatırım yapmalıdır. 

2. Kripto Parayı ve Projesini Araştırın

Yatırım yapılacak miktarı belirlemenin yanı sıra en önemli konulardan bir tanesi de yatırım yapılacak kripto paranın araştırılmasıdır. Yatırımcılar çevreden duydukları ama hakkında hiçbir fikir sahibi olmadıkları projelere yatırım yapabiliyorlar. Bu şekilde atılan adımlar kimi zaman projenin zaten artık yukarı yönlü hareketini tamamlamış olması ve/veya projede sonradan ortaya çıkan aksi bir gelişme ile yatırımcıları zarara uğratabiliyor. Bu noktada yatırımcıların bir kripto paraya yatırım yapmadan önce o kripto parayı araştırması kendi yatırım kararını yatırımcının kendi profiline uygun bir biçimde verebilmesi için oldukça önemli.

Günümüzde artan kripto para adaptasyonu ile birçok scam projede ortaya çıkmıştır, bu projeleri ayırt edebilmenin yolu projeyi derinlemesine araştırmaktan geçiyor. Yatırımcı yatırım yapmak istediği kripto para projesinin vizyon ve misyonu, kurucuları, teknik makalesi, geliştirme adımları, partnerlik çalışmaları gibi birçok veriyi göz önünde bulundurması gerekiyor. Borsa iş birliklerini inceleyerek de projelerin altyapısı ve güvenilirliği ile ilgili fikir sahibi olmak mümkün.

 

3. Strateji Belirleyin

Ne kadar bir meblağ ile yatırım yapacağını ve hangi kripto paraya yatırım yapacağını belirleyen yatırımcılar için işin en zorlu kısımlarından birisi duygularını yöneterek işlem yapabilmesidir. 

Yatırım yaparken duyguları yönetmenin en önemli başlangıç noktası bir strateji ile işleme başlamak ve bitirmektir. Yatırımcı, ne kadar bir meblağ ile yatırım yapacağını doğru belirlemeli ve yatırım yapacağı kripto para için giriş ve çıkış stratejisi belirlemelidir. Eğer belirli bir strateji doğrultusunda yatırım yapılmaz ise olası düşüşlerde panik havasına kapılıp satış yapmak veya bir yükselişte FOMO’ya kapılıp zamanında pozisyonu kapatmamak mümkündür. Bu sebeple yatırımcı pozisyona hangi noktadan gireceğini, nerede zararı durduracağını ve nerede kar alacağını önceden belirlemeli.

4. Borsa Seçimi ve Güvenlik Kriterlerine Dikkat Edin 

Kripto para piyasasının hızla gelişmesiyle birlikte birçok yatırımcı borsa seçimi konusunda oldukça zorlanmaktadır.  Yatırım yapılan borsanın güvenli bir alt yapısı olduğundan ve kesintisiz hizmet verdiğinden emin olmak gerekir.  Bunun yanı sıra işlem yapılacak kripto para borsasında hem kripto para çeşitliliği olması hem de ürün çeşitliliği olması yatırımcılara farklı alternatifler sunar ve kripto para sektöründeki deneyiminizi geliştirir. Gem projelere erişim sağlayabileceğiniz ve proje listelemesi konusunda uzman bir borsada işlemlerinizi güvenle yapmak oldukça önemlidir.