Kripto paralarda son dakika gelişmesi. Bitcoin'de sert yükseliş. Uzmanlar yükselişe karşı uyardı. Kasım ayında 69 bin dolar sınırına kadar çıkan kriptonun amiral gemisi Bitcoin, 18 bin doların da altını görerek yüzde 70'in üzerinde geri çekilme kaydetti. Çarşamba günü 19.000 dolara kadar gerileyen Bitcoin hafta sonunda yükseliş yaşadı. Bitcoin 21.500 dolara yükselirken, Ethereum günlük yüzde 14.5 değer kazanarak 1.370 doları aştı. İşte kripto paralarda son durum...

Kamu bankaları Rus ödeme sistemi Mir'den çıktı Kamu bankaları Rus ödeme sistemi Mir'den çıktı
Kasım ayında 69 bin dolar sınırına kadar çıkan kriptonun amiral gemisi Bitcoin, 18 bin doların da altını görerek yüzde 70'in üzerinde geri çekilme kaydetti. Lider kripto para birimi kayıplarının üçte ikisinden fazlasını, ABD Merkez Bankası'nın (Fed) artan enflasyonla mücadele için faiz yükseltme adımlarına başlamasından bu yana kaybetti. En son faiz artırımının etkisi ve Fed'in genel şahinliği, doların değerini piyasanın beklediğinden daha yükseğe taşıdı.

DOLAR BASKISI BİTCOİN'İ ENGELLİYOR

Dolar, hisse senetleri ve dijital varlıklar üzerinde baskı yaratarak kendini dünyanın en güçlü para birimlerinden biri olarak gösterdi. Dolayısıyla güçlü dolar, Bitcoin'in yükselişini engelliyor. ABD'de haziran ayı enflasyonu yüzde 9.1'e yükseldi. Beklentilerin üzerinde gelen veri ile Fed'in 75 baz puanlık faiz artışına artık kesin gözüyle bakılırken, 100 baz puan da artık masada. Bitcoin ve altcoin'ler, düşüş koşulları ve likidite krizi nedeniyle zaten baskı altında. Bu nedenle hisse senedi ve kripto piyasası gibi riskli varlıkları zor bir süreç bekliyor.

DÜŞÜŞ TRENDİ DEVAM EDECEĞİ ÖN GÖRÜLÜYOR

Son aylarda dünya çapındaki merkez bankalarının faiz artırımlarının, yatırımcıların kripto ve hisse senetlerine olan ilgisini azalttığı net bir şekilde görülüyor. Bu nedenle, son 5 haftadır 19-20 bin dolar bandı üzerinde kalma çabası dikkat çeken Bitcoin'in 2022 Nisan ayının ilk haftasında başlattığı düşüş trendi çizgisinin devam edeceği öngörülüyor.

Çarşamba günü 19.000 dolara kadar gerileyen Bitcoin hafta sonunda yükseliş yaşadı. Bitcoin TSİ 12.15 itibarıyla son 24 saatte yüzde 4.3 yükselerek 21.500 dolara ulaştı. Gece 02.00 sularında ise küçük bir geri çekilme yaşayarak 20 bin 992 dolar seviyesine düştü. 

Hafta içi ABD'de haziran ayında yıllık enflasyonun yüzde 9.1 ile 41 yılın zirvesine yükseldiği açıklandı. Yüzde 8.9'luk beklentinin üzerinde gelen bu oran Fed'den 100 baz puanlık faiz artırımı beklentisini güçlendirdi. Bu beklenti borsalarda ve kripto paralarda satışa neden oldu.

Nasdaq Bileşik endeksi çarşamba günü yüzde 1.6 düşerken Bitcoin de 19.100 doların altına geriledi. Cuma günü ise ABD'de perakende satışların haziran ayında beklentilerin üzerinde bir şekilde yüzde 1 yükseldiğinin açıklanmasıyla bir toparlanma yaşandı.

Cuma gecesi Bitcoin kısa süreliğine 21.000 doların üzerini görse de bu seviyede tutunamamıştı. Haftanın son gününde ise 21.600 doları gördü.

HAFTALIK YÜZDE 15 YÜKSELİŞ

Piyasa değeri bakımından en büyük ikinci kripto para olan Ethereum da ise daha sert bir yükseliş yaşandı. Ethereum günlük yüzde 14 değer kazanarak 1.370 dolara tırmandı. Ethereum'uun haftalık yükselişi yüzde 15'i buldu.

Binance Coin bugün yüzde 7.4 yükselirken, Ripple yüzde 5.1, Cardano (ADA) yüzde 4.8, Solana yüzde 8.9, Dogecoin ise yüzde 3.7 yükseldi.

Kripto paraların piyasa değeri son 24 saatte 51 milyar dolar artarak 976 milyar doları buldu.