Haziran ayının ortalarına doğru yoğun satış baskısı altında kalan Bitcoin, 17 bin 622 dolara kadar gerileyerek 1.5 yılın en düşük seviyesini görmüştü. Lider coin bu tarihten sonra 20 bin dolar olan kritik eşiğin üzerine çıkarak temkinli bir seyir izliyor.

YATIRIMCILAR KRİTPO PARA PİYASASINDA ÖNÜNÜ GÖREMİYOR

Son günlerde 20 bin dolar seviyesi civarında hareketini sürdüren Bitcoin’de yatırımcılar işlem yaparken tedirginlik yaşıyor. Son haftalarda adeta büyük çöküş yaşayan kripto paralarda yatırımcılar ‘yeniden bir düşüş olacak mı?’ korkusunu yaşıyor. Bu sebeple kripto para piyasasında işlem hacminin azaldığı gözleniyor.

Piyasalar son 24 saatte yüzde 2 değer kaybetti. Kripto paraların toplam piyasa değeri 982 milyar dolara geriledi.

Saat 20.45 itibariyle Bitcoin'deki düşüş ise yüzde 2.5 oldu. BTC'nin fiyatı 20 bin 639 dolara indi. Bitcoin'in toplam piyasa değeri de 400 trilyon doların altında seyrediyor.

Ethereum da düşüşe geçti. ETH'nin fiyatı yüzde 1.7 düşerek bin 208 dolara indi.

Ripple düşüşünü sürdürüyor. XRP'nin fiyatı yüzde 3.6 düşerek 35 cent sınırına dayandı.

Dün yatırımcısını sevindiren Dogecoin ise bugün geriledi. DOGE'un fiyatı yüzde 6.7 düşerek 7 centin alt seviyelerine doğru indi.

‘YATIRIMCILAR SATIŞ BASKISINA HAZIR OLMALI’

Ayrıca ABD’nin en büyük bankalarından JP Morgan’dan Bitcoin yatırımcılarına kritik bir uyarı geldi. JP Morgan analisti Nikolaos Panigirtzoglou’ya göre Bitcoin yatırımcıları daha fazla satış baskısına hazır olmalı.

Panigirtzoglou madencilerin kripto paralarını yılın üçüncü çeyreğine kadar boşaltmaya devam edebileceğini söyledi.

JP Morgan mayıs ayında Bitcoin’in makul değerinin 38 bin dolar olduğunu açıklamıştı.