Bitcoin 'Korku ve Açgözlülük' endeksi, piyasa satışlarından sonra 2 ayın en yüksek seviyesine ulaştı.

Tarihlerinin en kötü çeyreğinden sonra, kripto para fiyatları geri gelebilir veya en azından tüccarların tutumu herhangi bir gösterge ise düşüşü durdurabilir. Gelin 'Korku ve Açgözlülük' endeksine yazımızın devamından hep birlikte göz atalım.

Bitcoin Korku ve Açgözlülük Endeksi, geçtiğimiz günlerde alternatif.me'ye göre 20'yi görerek, son iki ayda ulaştığı en yüksek pozisyona gelmiş oldu.

Gerçekten de, çok faktörlü kripto piyasası duyarlılık analizine göre bu, göstergenin 7 Mayıs'tan bu yana ulaştığı en yüksek seviye.

Kripto Korku ve Açgözlülük Endeksi aylık grafiği. Kaynak: Alternatif.me

Arcane Research tarafından 5 Temmuz'da yayınlanan bir nota göre, gösterge "aşırı korku" seviyesinde uzun bir süre geçirdikten sonra "korku" seviyesine yaklaşıyor.  

Platform, “Kripto piyasasındaki duyarlılık birkaç aydır baskı altında, ancak bu hafta hafif bir iyileşme görüyoruz” dedi.

Korku ve Açgözlülük Endeksi, geleneksel piyasalarda kullanılan yatırımcı ruh halinin bir ölçümüdür. Oynaklık, momentum ve talep dahil olmak üzere bir dizi unsuru hesaba katar. 

Özellikle, tüccarların aşırı derecede iyimser ("açgözlülük" ile temsil edilir) veya düşüşte ("korku") olup olmadığını belirlemeyi amaçlar ve ayrıca sosyal medyadaki eğilimler ve Google arama terimleri gibi bir dizi başka kriteri de hesaba katar.

Endeks 0 ("aşırı korku"yu temsil eder) ile 100 ("aşırı açgözlülüğü" temsil eder) arasında herhangi bir yerde değişebilir.

Yasal Uyarı: Bu sitedeki içerik yatırım tavsiyesi olarak değerlendirilmemelidir. Yatırım spekülatiftir. Yatırım yaparken sermayeniz risk altındadır.