İpek Alemdar Göde/ Posta.com.tr - Ev sahibi olmak isteyen kişileri umutlandıran yeni kredi faiz oranında detaylar netleşmeye başladı. Son dönemlerde emlak piyasasında durgunluk yaşanıyor. Ekim ayında sadece 102 bin 660 konut satılırken bunun 13 bin 268'i krediyle gerçekleşti. İstatistiklere göre ekim ayı için açıklanan 102 bin 600 konut satışı sayısı son 8 yılın en düşük Ekim ayı verisi olarak tarihe geçti.Ev sahibi olmak isteyenlerin ve emlak piyasası temsilcilerinin piyasası hareketlendirmesini merakla beklediği yeni konut kredi faizi hesaplama sisteminde değere ve gelire göre farklı faiz oranlarının mevcut olması bekleniyor. 

Dar, orta ve yüksek gelirli herkesi ilgilendiren yeni konut kredisinde ev fiyatındaki artış ile kredi oranı doğru orantılı olacağı tahmin ediliyor. 

PİYASAYI CANLANDIRMASI BEKLENİYOR

Beklenen yeni hesaplama ile faizlerin düşmesi ve konut piyasasında hareketli günlerin yaşanması bekleniyor. Emlakçılar ve müteahhitler yılbaşından itibaren konut piyasasında hareketlenmenin başlayacağını tahmin ediyorlar.

DEĞERİN YÜZDE 80’İ ORANINDA KREDİ

2022 yılı Haziran ayında BDDK konut kredilerindeki yeni oranı duyurmuştu. Buna göre, 1. ve 2. el konutlar için kredi değer oranı değişmiş oldu. 2 milyon TL'nin altındaki konutlar için yüzde 90'a kadar kredi kullanılabilme kararı verildi.

Sıfır konutlarda konut değeri 2 milyon TL’nin altındaki konutlar için kredi oranı yüzde 90, 2 milyon TL ile 5 milyon TL arasında olan konutlar için yüzde 70, 5 milyon TL ile 10 milyon TL arasında olan konutlar için azami 3,5 milyon TL, 10 milyon TL üzerinde olan konutlar için ise konut kredisi imkanı bulunmuyor.

İkinci el konutlarda ise konut değeri 500 bin TL’nin altında olan konutlar için yüzde 90, 500 bin TL ile 2 milyon TL arasında olan konutlar için yüzde 70, 2 milyon TL ile 5 milyon TL arasında olan konutlar için yüzde 50, 5 milyon TL ile 10 milyon TL arasında olan konutlar için azami 2,5 milyon TL, 10 milyon TL üzerinde olan 2. el konutlar için ise konut kredisi imkanı yok.

0.69 FAİZLE KREDİ İHTİMALİ

Beklenen yeni konut kredisinde 2 milyonluk bir kredi için faiz oranı 0.69, 2-4 milyon TL’lik kredi için 0.79, 4-10 milyon TL’lik kredi için 0.90 faiz oranı olması bekleniyor.

GELİRE GÖRE FAİZ ORANI

Öte yandan gelir grubuna göre de kredi faiz oranlarında değişiklik olması bekleniyor. Alt, orta ve yüksek gelir grubu için 3 farklı faiz oranı uygulanması, faiz oranlarının da 0.69 ila 1.20 arasında değişmesi bekleniyor.