Cevdet Yılmaz'dan emekli zammı mesajı Cevdet Yılmaz'dan emekli zammı mesajı

Merkez Bankası'nın faizleri yükseltlmesi vatandaşların krediye ulaşma imkanını azaltırken bu durum otomobil piyasasını da etkiledi. Yakın döneme kadar borsa, altın, dolar ve evden daha çok kazandırarak ‘en gözde yatırım’ haline gelen sıfır ve ikinci el araçlarda satışlar dibi boyladı.

Manisa Otonomi Dernek Başkanı Arif Diz, özellikle üst segment araçlarda durgunluk yaşandığını belirtirken ikinci el araçlarda da faizlerin artışıyla satışların durduğunu söyledi. 

'İKİNCİ EL ARAÇLARDA FİYATLAR OTURACAK'

Kredi faizlerinin yükselmesiyle vatandaşların beklemeye geçtiğini ifade eden Diz, şunları söyledi:

"İkinci el araçlarda faizlerin artışıyla işlerimiz durdu tabii ki. İhtiyacı olan kesim 600 bin TL’ye kadar bir araç alacaksa, bankadan da kredi kullanamıyorsa 350-400 bin TL’ye nakit ya da 100 bin TL kredi kullanarak araç arayışı içerisine girdi. Üst segment araçların satışını biraz daha zora soktu. İkinci elde enflasyondan kaynaklı fiyatlar artıyordu. Çok fazla talep ikinci el piyasasının artmasına neden oluyordu. Piyasanın oturmasıyla ikinci el piyasasında da fiyatlar oturmaya başlayacak.

Bizim en büyük sıkıntımız da kendi öz sermayemiz de eriyordu. Biz aracı 600 bin TL’ye aldığımızda iki hafta sonra 100 bin TL zam geliyordu. Biz 620 bin TL’ye satıyor, tekrardan 650 bin TL’ye alıyorduk. Hep araçları sattığımızdan fazla fiyata aldığımız için sermayemiz de eriyordu."

ARAÇ SATIŞLARINDA YENİ DÖNEM

Piyasada ikinci ellerin sıfır araç fiyatının üzerinde satıldığı dönemin bitmiş olduğunu vurgulayan Diz, "Bu da güzel bir şey. Aracın sıfırı 1 milyon 150 bin TL, ikinci eli 1 milyon 350 bin TL’ye internette satılıyordu. 1 milyon 150 bin TL olan araçların sıfırları 1 milyona kadar gerileyecek" dedi.

Otomobil satışlarında bundan sonrası için düşüş beklemediklerini belirten Diz konuşmasında şöyle devam etti:

"Ticaret Bakanlığının çıkarmış olduğu kanuna göre 3 araçtan sonra noterde satış engeli konuluyor. Bununla da kayıt dışı, vergi mükellefi olmadan yapan kişiler ortadan kalktı. Gerçekten bu işi yapan kişiler piyasada olduğu için piyasanın rakamları da oturmuş oldu.

Okulların açıldığı dönemlerde de piyasa durgun oluyor. Yıl sonuna doğru piyasa hareketlenir. İnsanlar 3,29 kredi faiziyle araç alımı yapıyorlar. O faizle 150-200 bin TL krediyle araç alıyorlar. Devletimizden isteğimiz, alım gücü olmayan arkadaşlarımız var. Bütçesi olmayan, araca hiç ulaşamayan kişiler için bir kampanya yapılıp, faiz oranları düşük bir finansman sağlanırsa insanlar o aracı alıp binebilir

'600 BİN TL İLE 800 BİN TL ARASI ARAÇLAR SATILACAK'

Kasım ayında sıfır araçların bayilerdeki oranının artabileceğini belirten Diz, “Kasım ayında piyasaya biraz daha sıfır araç gelir. Piyasaya sıfır araç gelse de sıfır araç müşterisi oraya yönlenecek. İkinci el müşterisi de rakamsal olarak oraya ulaşamadığı için ikinci el piyasaya yönelecek. 600 bin TL ile 800 bin TL arası araçlar da hızlı bir şekilde satılmaya devam edecek" ifadelerini kullandı.