Ipsos’un bireylerin kredi kartı kullanımındaki tutum ve davranışlarını incelemek için yaptığı araştırmada çarpıcı sonuçlar ortaya çıktı.

 Ipsos tarafından gerçekleştirilen Antikriz Raporu’ndan derlenen verilerle eylülün ilk haftasında; kredi kartı kullananların kart kullanımındaki tutum ve davranışları incelendi. İşte araştırmanın sonuçları:

KREDİ KARTI KULLANANLARIN ORANI

Bireylerin yüzde 61’inin kendine ait bir kredi kartı var. Yüzde 9’unun ise kullanmakta olduğu bir ek kart var. Toplamda kredi kartı kullananların oranı yüzde 70.

KREDİ KARTI BORCU ÖDEME ORANLARI

Dönemlik kredi kartı borcunun tamamını ödeyenlerin oranı yüzde 46, Dönemlik borcun biraz azını yatıranların oranı yüzde 21, Asgari tutarı ödeyenlerin oranı yüzde 26.

ÖDEMEDE KREDİ KARTI MI, NAKİT Mİ?

Her 10 kişiden 9’u alışverişlerinde kredi kartı kullanıyor. Alışverişlerin tamamında kredi kartı kullananların oranı yüzde 49. Nakit ödeyemediği için kredi kartıyla ödeyenlerin oranı yüzde 55 Ödemeyi erteleyebildiği için kartı tercih edenlerin oranı yüzde 32 Alışkanlıktan dolayı hep kredi kartı kullananların oranı yüzde 36.

TAKSİT TERCİH EDENLER ÇOĞUNLUKTA

Alışverişte taksitli ödemeyi tercih edenlerin oranı yüzde 71, Her zaman tek çekim ödeme yapanların oranı yüzde 25.

YÜZDE 29’UNUN DURUMU KRİTİK

18 yaş üstü 800 kişiyle yapılan araştırmanın değerlendirme bölümünde şu ifadelere yer verildi: “Tüm alışverişlerini kredi kartı ile yapanların yarıdan fazlası bu davranışın nedeni olarak nakit ödeme için gelirinin yetersizliğini belirtiyor. Yüksek enflasyon ile mücadelede kredi kartı iki ucu keskin bir bıçak gibi. İpin ucunun kaçma ihtimali var, kredi kartı kullanıcılarının yüzde 29’u bu duruma yakın, bu kesim ya ancak minimum ödeme tutarını ödeyebiliyor ya da onu dahi ödeyemiyor.”