Gelişmelerden anında haberdar olmak için Google News'te Aydınpost'a abone olun

Aydınpost'a Google News'te abone olun

Garanti BBVA Genel Müdürü Recep Baştuğ Mavi Nefes Projesi basın toplantısında Bloomberg HT'ye açıklamalarda bulundu

Baştuğ, TCMB'nin zorunlu karşılık hamlesinin bankaların Döviz likiditesi anlamında negatif etki yaratmayacağını belirtirken, sektörün sermaye açısından sağlıklı olduğunu vurguladı.

Sürdürülebilir yeşil enstrüman konusunda planlarını paylaşan Baştuğ, “Bu işin çok başındayız yurtdışından yaptığımız büyük borçlanmaların tamamını sürdürülebilirlik çerçevesinde yapmak istiyoruz. Bu şekilde kendimizi belli taahhütlere sokup hem müşterilerimizi hem kendimizi çevre anlamında daha sağlıklı yerlerde konumlandırmak istiyoruz." dedi.

"Zorunlu karşılık bilançolarda önemli bir etki yaratmayacak"
Merkez Bankası'nın zorunlu karşılık hamlesinin döviz likiditesi konusunda bankalara negatif bir etki yaratmayacağını söyleyen Baştuğ, “Artık sektörde yabancı para bilanço çok farklı bir yere geldi. 250 milyar dolara yakın döviz mevduatı, 125 milyar dolar döviz cinsinden kredi var. Bankaların şuan kullanamadıkları önemli bir döviz bolluğu var. Dolayısıyla zorunlu karşılıklara transfer yapmak bankaları etkilemeyecektir.” dedi.

Baştuğ, BDDK'nın geçen günlerde açıkladığı bireysel kredilerdeki vade azaltımı kararıyla ilgili olarak da bir günde toplam kullanım hacminin yüzde 10 azaldığını gördüklerini söyledi.

Haberin tam metni:

https://www.bloomberght.com/garanti-2288036