• BIST 103.912
 • Altın 162,274
 • Dolar 3,9238
 • Euro 4,6084

  Kral'ın formasını istedi

  01.08.2009 13:38
  Galatasaray'ın yeni transferi Elano Blumer, 9 numaralı formayı giyeceğini söyledi. Brezilyalı futbolcu neden Galatasaray'ı tercih ettiğini ve Brezilya Milli Takımı'nda en yakın arkadaşlarını da açıkladı.
  Kralın formasını istedi
  Kral'ın formasını istedi Kral'ın formasını istedi Kral'ın formasını istedi

  Dün akşam saatlerinde İstanbul'a gelen ve Galatasaray Televizyonu'na da konuk olan Elano Blumer, Atatürk Havaalanı'nda kendisine gösterilen büyük ilgiden dolayı mutlu olduğunu söyledi. Etrafını hem basın mensupları hem de taraftarların kuşattı anı unutmayacağını belirten Brezilyalı oyuncu, 'Özellikle buraya geldiğimden dolayı çok mutluyum. Bu tip kalabalığın beni karşılaması bana güven verdi. Galatasaray'ın ne kadar büyük bir kulüp olduğunu da bu tip karşılamayla anlama fırsatı buldum. Zaten daha önce de Galatasaray'ın ne kadar büyük bir kulüp olduğunu biliyordum. Galatasaray'ın önemli bir geçmişe ve tarihe sahip olduğunu buradaki karşılama ile bir kez daha görme fırsatım oldu.' dedi.


  Brezilyalı oyuncu, bunun kendi kariyeriyle alakalı bir durum olduğu hatırlatılarak, Galatasaray taraftarını heyecanlandıran bir isim olmanızdan bu ilginin olduğu, bekleyip beklemediğinin sorulması üzerine ise, 'Dürüst olmam gerekirse, mutlaka bir karşılama olacağını biliyordum. Ama bu kadar kalabalığın olacağını beklemiyordum. Benim için sürpriz oldu. Ama onların beni bu şekilde karşıladığını görmek çok güzel bir duygu.' diye cevap verdi.


  Elano Blumer'in verdiği röportajın ayrıntıları ise şöyle;


  - Transfer sürecinden biraz konuşalım. Kendisini çok büyük kulüplerin istediğini duyduk, okuduk. Hem İngiliz gazeteleri yazdı bunu hem Türk medyası. Hatta Türkiye'den bir kulübün de kendisiyle yakından ilgilendiği duymuştuk. Ama kendisi Galatasaray'ı tercih etti. Bu transfer sürecinden biraz bahsedelim mi ? Neden Galatasaray'ı tercih etti ?


  Buraya gelmeden önce mutlaka araştırmalarım oldu. Tanıdığım bazı futbolcular da kalitelerine güvendiğim oyuncular da vardı. Hocamız Frank Rijkaard'dan da bahsettiler. Hem futbolcu olarak hem teknik direktör olarak çok büyük kariyere sahip. Onun da buraya gelmemde büyük etkisi olmuştur. Bu sebeplerin hepsi birleşince Galatasaray'ı seçtim.


  - Referans aldığı isimlerden bazıları belki şunlardır. Darius Vassell ve Mircea Lucescu transferden sonra açıklamalar yaptı. Elano'nun yeteneklerinden bahsettiler. Galatasaray'ın çok doğru bir transfer yaptığını söylediler. Neler düşünüyor bunlarla ilgili ?


  Mircea Lucescu'nun bire bir söylediğini duymadım ama çok mutlu oldum. Onun haricinde Galatasaray'ın geçmişine baktığımızda Taffarel ve Capone gibi önemli Brezilyalı futbolcular burada oynadı. Yabancı oyuncularının ve Türk futbolcularının da ne kadar kaliteli olduğunu biliyorum. O yüzden biraz önce de söylediğim gibi bu tip şeylerin bir araya gelmesiyle Galatasaray'a geldim.


  - Brezilyalılar demişken oyun yapısı klasik Brezilyalılar'dan biraz ayrılıyor. Hem yetenekli hem çok disiplinli. İngiltere Premier Ligi Brezilyalılar'ın en az tercih edildiği ligtir. Orada başarıyla görev yaptı. Kendisini yakından takip ettik. Kendi futbol karakterini ve oyun yapısını nasıl tanımlıyor?


  Baktığımız zaman Brezilyalı futbolcular biraz rahat oynamayı seviyorlar. Ama mücadeleci yanım var. Galatasaray'daki futbolcular çok kaliteli. Kendi kalitemle beraber diğer futbolcuların kalitesi birleştiği zaman maksimum düzeyde bir Elano gösterip Galatasaray'ı çok başarılı yerlere taşıyacağız.


  - Kendini hangi mevkiiye daha yakın görüyor?


  Benim ilk amacım yani ilk hedefim 10 numara pozisyonu oynamak. Ama sağ ya da sol hiç farketmez. Galatasaray'daki futbolculara ve hocamıza elimden geldiği kadar yardım etmek istiyorum. Artık pozisyon seçimi de onlara kalıyor. Ama ilk baştaki amacım onlara yardım etmek.


  - Şunu da hatırlatmalıyım ki Galatasaraylı taraftarlar yıllardır o mevkinin o bölgenin hasretini çekiyor. Dolayısıyla üzerinde büyük bir yük var onu mutlaka hatırlatalım?


  Mutlaka böyle bir özlem olabilir ve ben bu özlemi elimden geldiği kadar en iyi şekilde karşılamak istiyorum. Onun haricinde takım olarak sadece benim oynamamla benim performansımla olacak bişey değil. Takım olarak beraber oynamamız lazım. Bunu da gerçekleştirdikten sonra taraftarlara en güzel sevinçleri yaşatacağımızı düşünüyorum.


  - Galatasaray duran toplardan bir hayli sıkıntı çekti. Son yıllarda çok fazla yararlanamadılar duran top gollerinden. Kendisi bir duran top organizasyon ustası ve tek kelimeyle duran topları muhteşem kullanıyor. Bunun için ekstra çalışma yapıyor mu? Galatasray'da duran toplardan gollerini izleyebilecek miyiz?


  Genelde zaten milli takımda da çalışıyoruz. Mesela Ronaldinho'nun da çalıştığını örnek verebiliriz. Antrenmanlarda özel olarak çalışıyorum. Çünkü frikikler bir takım için gerçekten çok önemli. Yeri geliyor kariyerini belirleyen dakikalar olabiliyor. O yüzden mutlaka çalışıyorum ve burada da çalışmaya devam edeceğim.


  - ÖNEMLİ OLAN FUTBOLCUNUN PROFESYONEL OLMASI -


  - Ronaldinho ile Diego ile oynadı. Son derece yetenekli isimlerle oynadı. Galatasaray'da da son derece yetenekli isimler var; Harry Kewel, Milan Baros, Keıta ve Arda... Galatasaray hakkında hiç araştırma yaptı mı? Neler biliyordu? Bu tip yıldız oyuncularla oynama konusunda neler söyleyecek?


  Dediğiniz gibi zaten bu tipteki kaliteli futbolcular takımlarını bir yerlere getiriyorlar. Brezilya'da da örnek verdiğiniz gibi Ronaldinho ve Diego gibi kaliteli isimlerle çalıştım. Şimdi Harry Kewell ve Milan Baros gibi kaliteli oyuncularla çalışacağım, bunun bilincindeyim. Önemli olan futbolcunun profesyonel olması. Bu saydığınız futbolcular da gayet profesyonel oyuncular ve takımı hep beraber bir yere taşıyabilecek futbolcular. O yüzden benim kafamda hiç bir soru işareti yok. Gayet mutluyum bu tip futbolcularla çalışacağım için.


  - O oyuncular farklı yerlerde farklı kanatlarda oynayabiliyorlar. Ben o konuda tam olarak tatmin olamadım. Kendisini hangi mevkide iyi buluyor. Ben mesela forvet oynadığını biliyorum. Geçen sene Portsmouth maçında stoper olarak oynadı. Belki mecburi bir durumdur, bizdeki Harry Kewell'ın olduğu gibi. Hangi mevki için; "Ben şu mevkide yüzde yüz etkili olurum" diyor?


  Geçen sene Portsmouth maçında sağ bek oynadım. Takımın o anda ona ihtiyacı vardı. Onun haricinde kendimi en iyi hissettiğim mevki 10 numara diyebilirim. Forvet arkası ya da ikinci forvet olarak da oynayabiliyorum. Çünkü atak yapmayı seviyorum. Onun haricinde defansa gelip yardım ediyorum. En iyi hissettiğim mevki orta saha ve biraz forvet, atağa dönük orta saha.


  - Teknik direktör Frank Rijkaard'ı soracağım. Dünyaca ünlü teknik adamla ilgili görüşlerini merak ediyorum ve buna paralel Manchester City'de de 4-3-3 sistemine de alışıktı. Burada da Frank Rijkaard yeni bir sistem deniyor. 4-3-3 sistemiyle ilgili neler düşünüyor?


  Kariyerini fazla tartışmaya gerek yok. Hem futbolcu olarak hem teknik direktör olarak büyük bir kariyere sahip. Karakter olarak da bildiğim kadarı ile çok karakterli. Futbolcularıyla arkadaş olan devamlı konuşmayı seven biri. O yüzden bu tip şeyler ve Galatasaray'ın ismi beni buraya getirdi. Bunun yanında Frank Rijkaard'ın burada olması, onun gibi kariyerli bir insanın burada olması, beni buraya sürükleyen etken oldu. Brezilya Milli Takımı'nda da Manchester City'de de 4-3-3 sistemi ve bu taktikle oynadık o yüzden bir sorun yok.


  - İngiltere'ye değinmişken şunu da söyleyelim. İngiltere'de oyundan keyif alındığı için futbol skora endeksli değildir. Türkiye'de ise çok iyi oynasanız bile istenilen skor elde edilmediği zaman eleştirilirsiniz. Bu konuyla ilgili neler söyleyecek?


  İngiltere ile Türkiye'yi karşılaştırdığınızda belirli farklar olabilir ama Türkiye ile Brezilya bu konuda hemen hemen aynı. Ben de bir Brezilyalı olduğum için bu tip eleştirilere alışığım. Zaten birilerinin sizi eleştirmesi futbolun içinde olan bir şey. O yüzden bu tip eleştirilere alışığım. Skora endeksli fanatik taraftarlara ve sizden beklentilerin devamlı yüksek olmasına Brezilyalı olduğum için alışkınım. Buradaki taraftarların futbol mantelitesi ile Brezilya'daki taraftarların aynı.


  - HAKAN ŞÜKÜR'Ü YAKINDAN TANIYORUM, ÇOK BEĞENDİĞİM BİR FUTBOLCU -


  - Bugüne kadar 7 ve 11 numaralı formayı giydi. Galatasaray'da kaç numaralı formayı giymeyi düşünüyor. Türk medyasında kendi ağzından çıktığı söylenen, "9 numaralı formayı giymek istiyorum. Çünkü Hakan Şükür'ü çok beğeniyorum" şeklinde haberler yer aldı. Bu konu hakkında neler söyleyecek?


  Hakan Şükür'ü yakından tanıyorum. Takip ettiğim ve çok beğendiğim bir futbolcu. Hakan Şükür'den sonra 9 numaralı formanın kimse tarafından giyilmediğini biliyorum. Kulübümün bana vereceği fırsatla, bu formayla çok başarılı olacağımı düşünüyorum. Hakan Şükür'ün bu formayla neler yaptığını, geçmişinin ne olduğunu çok iyi biliyorum. O formayı giyip aynı başarılara sahip olmak istiyorum.


  - Türk futbolu ile bayağı ilgili. Türkiye'de başka beğendiği futbolcu var mı?


  Galatasaray dolayısıyla Türk futbolunu devamlı takip ediyorum. Galatasaray'a özellikle son zamanlarda yakından ilgi duymaya başladım. Şu anki kadroda yeni ve genç futbolcuların olduğunu biliyorum. Genel olarak çok yetenekli futbolcular olduğunu da biliyorum. Bu sebeple burada olmaktan ve bu futbolcularla beraber çalışmaktan çok mutluyum. Galatasaray tarihine, Galatasaray'ın bu şanlı tarihine mutlaka layık olacağım. Ayrıca bu yetenekli futbolcular ve taraftarlarla birlikte Galatasaray'ın adını daha yükseklere çıkaracağız...


  - Ali Sami Yen Stadı'na çıkmayı sabırsızlıkla bekliyor mu?


  Galatasaray taraftarını görmek için sabırsızlanıyorum. Bunun haricinde biran önce futbolumu oynamak istiyorum. Tatilden döndüm. Yaklaşık 2 gündür idmanlarıma İngiltere'de devam ediyordum. O yüzden biran önce takıma katılmak, antrenmanlara başlamak ve Ali Sami Yen Stadı'ndaki o atmosferi yaşamak istiyorum


  - Brezilya Milli Takımı'na seçildi. Ağustos ayında Estonya ile oynanacak maça çağrıldı. Bununla ilgili neler söyleyecek?


  Brezilya Milli Takımı'na baktığınız zaman Kaka ve Robinho gibi önemli oyuncular var. Robinho özellikle kardeşim gibidir. Kaka ile de çok iyi ilişkilerim var. Bu takımın içinde olmak beni ayrıca gururlandırıyor. Şu andaki amacımız Brezilya Milli Takımı'ndaki genç oyuncularla tecrübeli futbolcuların kaynaşmasını sağlamak. Dünya Kupası'nı kazanmayı amaçlıyoruz. Çok eğlenceli ve neşeli bir grup içinde aile gibiyiz. O yüzden Dünya Kupası'nı Brezilya'ya getirebiliriz.


  - Son olarak Galatasaray taraftarına ve camiasına neler söylemek ister?


  Öncelikle beni havaalanında karşılamak için gelen taraftarlara çok teşekkürler ediyorum. Beni çok onurlandırdılar. En iyi şekilde oynayarak, takım için en güzel sonuçları alarak başarılı olmak ve taraftarlarımıza mutluluklar yaşatmak istiyorum...  Diğer Haberler
 • Zirveden Metrise Azizli yıllar14 Temmuz 2011 Perşembe 07:15
 • Kulaçsız altın madalya aldı14 Temmuz 2011 Perşembe 07:14
 • Nouma: Tayfur düzgün bir adam, çok şaşkınım14 Temmuz 2011 Perşembe 07:02
 • Havutçu ve Adalı da tutuklandı14 Temmuz 2011 Perşembe 04:08
 • TFF teslimiyet içerisinde13 Temmuz 2011 Çarşamba 22:49
 • Çalımbay o iddiaları yalanladı13 Temmuz 2011 Çarşamba 18:38
 • Taraftarlar ayaklandı 13 Temmuz 2011 Çarşamba 17:10
 • G.Sarayda yeni formalar tanıtılacak13 Temmuz 2011 Çarşamba 17:4:
 • Aziz Yıldırımın avukatları harekete geçti... 13 Temmuz 2011 Çarşamba 16:55
 • Galatasaray: Kimseyi sırtından vurmuyoruz! 13 Temmuz 2011 Çarşamba 15:14
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim