• BIST 107.580
 • Altın 153,004
 • Dolar 3,7219
 • Euro 4,3756

  Kraliçe Türkiye'de

  13.05.2008 16:58
  Olağanüstü güvenlik önlemleri alındı
  Kraliçe Türkiyede
  Kraliçe Türkiye'de Kraliçe Türkiye'de Kraliçe Türkiye'de

  İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth ve eşi Edinburg Dükü Prens Philip, resmi ziyaret için özel uçakla Ankara'ya
  geldi.

  Kraliçe ve beraberindekileri, Esenboğa Havalimanında Devlet Bakanı
  Mehmet Aydın ve eşi Nihal Aydın, Ankara Valisi Kemal Önal, Ankara
  Garnizon Komutanı Korgeneral Aslan Güner, İngiltere'nin Ankara
  Büyükelçisi Nick Baird, Türkiye'nin Londra Büyükelçisi Yiğit Alpogan ve
  eşi ile diğer yetkililer tarafından karşılandı.

  Kraliçe Elizabeth'in gelişi sırasında Esenboğa Havalanında çok sıkı
  güvenlik önlemleri alındığı dikkati çekti. Gazetecilerin çantaları ve
  kameraları özel eğitimli köpeklerle kontrol edildi.

  RAHMAN SURESİ OKUNACAK

  BURSA Valiliği Kraliçe 2'nci Elizabeth ile eşi Edinburgh Dükü Prens Philip'i ağırlamak için tüm hazırlıklarını tamamladı. Kentte 5 saat kalacak olan Kraliçe ve eşine, Yeşil Türbe'de Kuran-ı Kerim'deki Rahman suresini, Uludağ Üniversitesi İlahiyat Fakültesi öğretim üyelerinden Prof.Dr. Mehmet Emin Ay okuyacak.

  Kraliçe 2'nci Elizabeth ile eşi Prens Philip'in Bursa'da kusursuz ağırlanması için protokoldeki isimlere asalet dersi verildi. Kraliçe 2'nci Elizabeth için ilk tören saat 12.00'de Yenişehir Havaalanı'nda yapılacak. Burada karşılanacak olan Kraliçe ve eşi saat 12.30'da Kozahan'a gelecek. Burada, Mehter takımının gösterileri ile karşılanacak olan İngiltere Kraliçesi 2'nci Elizabeth'e sepet içersinde taze meyve ikram edilecek. Kozahan'ı gezecek olan İngiltere Kraliçesi, öğle yemeğini burada yiyecek. Türk mutfağından zeytinyağlı yiyeceklerin ağırlıklı olduğu menüde, enginar ve brokoli de olacak. Yemek sonrası aynı yerde ebru sanatının yapımını izleyecek olan İngiltere Kraliçesi'ne fırça verilerek üzerine ebru yapması istenecek ve kendisine eşarp hediye edilecek.

  Daha sonra Ankara Olgunlaşma Enstitüsü öğrencilerinin sunacağı defileyi izleyecek olan Kraliçe Elizabeth, Kozahan'ın hemen yanında bulunan Sami Güner Karagöz Evi'ne geçerek burada `Hacivat ve Karagöz' gölge oyununu izleyecek. Ardından 20 dakika dinlenmek için Büyükşehir Belediyesi'nin tarihi binasına gidecek olan İngiltere Kraliçesi 2'nci Elizabeth ve eşine burada sıkma portakal suyu ikram edilecek.

  EŞİ İLE PROGRAMLARI AYRI AYRI

  İngiltere Kraliçesi 2'nci Elizabeth, bundan sonra TOFAŞ Fabrikası'nı ziyaret edecek olan eşi Prens Philip'ten ayrı sürdürecek. Yeşil Camii'ye gidecek olan Kraliçe Elizabeth'e burada bilgiyi Topkapı Sarayı Müdürü Prof.Dr. İlber Ortaylı verecek. Kraliçe daha sonra Yeşil Camii'ne geçerek burada Uludağ Üniversitesi İlahiyat Fakütesi Öğretim Üyeleri'nden Mehmet Emin Ay'ın okuyacağı Kuran-ı Kerim'deki evrensel mesajları içeren Rahman Suresi'ni 10 dakika dinleyecek, Kraliçeye burada Bursa Müftülüğü tarafından İngilizce'ye çevrilen Kuran- ı Kerim hediye edilecek. Daha sonra Yeşil Türbe'ye geçecek olan Kraliçe 2'nci Elizabeth, ziyaret ardından bahçede kurulacak olan çini yapımının anlatıldığı platformda tarihi İznik çinilerinin yapımını seyredecek. İngiltere Kraliçesi ve eşi 4.5 saat süren gezinin ardından kentten ayrılacak

  KRALİÇE İÇİN OLAĞANÜSTÜ ÖNLEM

  Türkiye ziyareti kapsamında yarın Bursa'ya gelecek olan İngiltere KraliçeSİ II. Elizabeth ile eşi Prens Philip, toplam 1300 polis tarafından korunacak. Kraliçe'nin 4.5 saatlik Bursa ziyaretinin 2.5 saatini geçireceği 102 işyerinin bulunduğu Kozahan'da, işyeri sahipleri sadece birer kişi bulunduracak. Bu kişilerin güvenlik soruşturmaları Emniyet Müdürlüğü tarafından yapıldı. Emniyet Müdürlüğü, İngiltere Kraliçesi ve eşinin programında görev alan belediye, Yeşil Camii ve Türbe'de görev yapanların da özgeçmişini araştırdı.

  YEMEKLER ALMİRA'DAN, MÖNÜ GİZLİ

  Kraliçe II. Elizabeth'in Bursa'ya yaptığı gezide, Kozahan'da yiyeceği Türk mutfağından oluşan öğlen yemeği 5 yıldızlı Almira Otel'de hazırlanıyor. Güvenlik soruşturmaları yapılan aşçıların hazırladıkları yiyecekler, güvenlik açısından sır gibi saklanıyor. Yemekler yapılırken, İngiliz güvenlik görevlilerinin de aşçıların başında bulunduğu öğrenildi. Yemekte Bursa'nın ünlü İskender Kebabı'nın bulunmayacağını belirten yetkililer, yemeklerin uzman kontrolünde yapıldığını sözlerine ekledi.

  BELEDİYEDE HALILAR DEĞİŞTİRİLİYOR

  İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth'in Bursa gezisinde dinleneceği Büyükşehir Belediyesi'ndeki özel oda yeniden boyandı, halıları değiştirildi. Bu odaya, özel ipek halı ve Türk motifleri taşıyan 12 özel kilim serildi, duvara ise ipekten yapılan lale motifli tablo asıldı. Kraliçe Elizabeth'in dinleneceği sırada portakal suyu, Bursa kirazı ve Orhaneli İlçesi'nde özel olarak yetiştirilen çilek, altında ipek örtü olan özel tabak ile ikram edilecek.

  CEMİL İPEKÇİ, KRALİÇE'YE HEDİYELER VERECEK

  Kraliçe II. Elizabeth'in gezisi nedeniyle Bursa'ya gelen modacı Cemil İpekçi, iki hediye vereceğini söyledi. İpekçi, İngiltere Kraliçesi'ne, pırlanta, yakut ve safirden oluşan, içersinde Osmanlılar'ın son dönemine kadar kullandığı, nazara ve kötülüğe karşı kullanılmış tılsımların olduğu inanılan, `çintemani' adı verilen bir bilezik hediye edeceğini açıkladı. İpekçi, Kraliçe'ye ayrıca, üzerinde Osmanlı ayları bulunan, İznik'te altın barakla basılmış kaftana bezeyen ceket palto vereceğini bildirdi.

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim