İngiltere'nin 70 yıl ile beraber en uzun süre tahtta kalan ismi Kraliçe 2. Elizabeth, dün 96 yaşında hayata gözlerini yumdu. Kraliçenin ölümünün ardından oğlu Prens Charles, tahta geçti. İngiltere'de 70 yıl sonra ilk kez bir kral tahtın sahibi oldu. Charles'ın, Kral 3. Charles ismini kullanacağı öğrenildi.

İngiltere'nin 70 yıl ile beraber en uzun süre tahtta kalan ismi Kraliçe 2. Elizabeth, dün 96 yaşında hayata gözlerini yumdu. Kraliçenin ölümünün ardından oğlu Prens Charles, tahta geçti. İngiltere'de 70 yıl sonra ilk kez bir kral tahtın sahibi oldu. Charles'ın, Kral 3. Charles ismini kullanacağı öğrenildi.

İngiltere halkı dünden beri büyük bir üzüntü içerisinde. 70 yıldır tahtta hükümdarlığını sürdüren 96 yaşındaki Kraliçe 2. Elizabeth, hayatını kaybetti.

Üzücü haberi Buckingham Sarayı şu sözlerle duyurdu: "Kraliçe bugün öğleden sonra Balmoral'da huzur içinde hayatını kaybetti"

Kraliçe 2. Elizabeth, tahtta bulunduğu süre içinde Winston Churchill'den Liz Truss'a kadar toplam 15 İngiliz başbakanı gördü.

Kraliçe Elizabeth, 9 Nisan 2021'de eşi Prens Philip'in 99 yaşında hayatını kaybetmesiyle 95 yaşında dul kaldı.

İngiltere Kraliçesinin tahttaki 25. yılı "Gümüş Yıl Dönümü" adıyla 1977'de, 50. yılı "Altın Yıl Dönümü" adıyla 2002'de, 60. yılı "Pırlanta Yıl Dönümü" adıyla 2012'de ve 65. yılı "Safir Yıl Dönümü" adı altında 2017'de kutlandı.

Hükümdarlığı boyunca barıştan yana tavrı ve yaptığı gezilerle gündeme gelen Elizabeth, 1971 ve 2008 yıllarında Türkiye'yi de ziyaret etmişti. Kraliçe burada, Ankara, İstanbul, İzmir, Kuşadası ve Bursa gibi şehirleri gezdi.

Kraliçe Elizabeth, Atatürk'ün mozolesine çelenk koyarak, saygı duruşunda bulunduktan sonra Anıtkabir Özel Defteri'ni de imzalamıştı. Kraliçe Elizabeth, Anıtkabir Özel Defteri'ne şunları yazdı:

"Birleşik Krallığın büyük değer verdiği bir dostu ve modern tarihin en büyük şahsiyetlerinden biri olan Mustafa Kemal Atatürk'e saygılarımı sunmak, benim için büyük bir onurdur."

İngiltere'nin en uzun süre tahtta kalan hükümdarı unvanına sahip Kraliçe II. Elizabeth'in ölümü ile İngiltere yas tutmaya başladı.

Bayraklar yarıya indirildi, etkinlikler iptal edildi, Kraliyet Ailesi resmi internet sitesini geçici olarak kullanıma kapattı.

Tören günü Kraliçe'nin tabutunun Westminster Hall'dan kiliseye taşınmasıyla başlayacak. Tabut Kraliyet Donanması'na ait bir top arabasıyla taşınacak. Tabutu buraya getirilen son kişi, 2002'de hayatını kaybeden Kraliçe 2. Elizabeth'in annesiydi.

Bu top arabası en son Prens Philip'in amcası Lord Mountbatten'ın 1979'daki cenaze töreninde görülmüş, Kraliyet Donanması'ndan 142 denizci bu arabayı çekmişti.

Tören büyük ihtimalle kilisenin başrahibi David Hoyle tarafından yönetilecek ve Anglikan Kilisesi'ni yöneten Canterbury Başpiskoposu Justin Welby de vaaz verecek. Başbakan Liz Truss'ın da bir konuşma yapma ihtimali bulunuyor.

Cenaze töreninin ardından Kraliçe'nin tabutu cenaze arabasıyla Windsor'a götürülecek. Tabutun son yolculuğu Windsor Kalesi'ndeki Aziz George Şapeli'ne olacak ve Kraliyet Ailesi'nin de katılımıyla toprağa verilecek.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kraliçe Elizabeth için sosyal medya hesabından yayınladığı taziye mesajında, "Kraliçe II. Elizabeth'in vefatını bugün üzüntüyle öğrendim. Kraliyet Ailesi ile dost ve müttefik Birleşik Krallık halkı ve hükûmetine en içten taziyelerimi sunuyorum" ifadelerine yer verdi.