• BIST 109.156
 • Altın 153,325
 • Dolar 3,8173
 • Euro 4,5053

  Kozalı'dan açıklama

  25.06.2008 19:05
  Aydın 21. Bölge Eczacılar Odası başkanı Salih Kozalı düzenlediği basın toplantısı ile Sosyal Güvenlik Kurumu ile Türk Eczacılar Birliği arasında görüşülmekte olan, 2008 Yılı İlaç Alım Protokolü ile ilgili yaptığı açıklamada Eczacıların içinde bulunduğu zo
  Kozalıdan açıklama
  Kozalı'dan açıklama Kozalı'dan açıklama Kozalı'dan açıklama

  Aydın 21. Bölge Eczacılar Odası başkanı Salih Kozalı düzenlediği basın toplantısı ile Sosyal Güvenlik Kurumu ile Türk Eczacılar Birliği arasında görüşülmekte olan, 2008 Yılı İlaç Alım Protokolü ile ilgili yaptığı açıklamada Eczacıların içinde bulunduğu zor durumun göz önünde tutulmasını istedi. Kozalı, “01 Temmuz 2008 tarihinde yürürlüğe girmesi gereken ve vatandaşların yüzde 90"ının eczanelerden ilaç alım koşullarını belirleyen maddelerde bundan böyle verecek hiçbir ödünümüz kalmamıştır” dedi.
  2005 yılından itibaren yapılan protokollerle ilaç eczacılık hizmetinin serbest eczaneler tarafından tüm vatandaşları kapsayacak şekilde verilmesi için her türlü fedakarlığı gösterdiklerini belirten Aydın 21. Bölge Eczacılar Odası Başkanı Salih Kozalı, TEB tarafından ortak hazırlanan basın açıklamasını okudu. Kozalı, “Her türlü fedakarlığı göstermiş bir meslek grubu olarak, 2400 eczacı adına, 8 bin 500 eczanenin kapanma noktasına geldiği ve bu sayının giderek arttığı bir ortamda, bundan sonra vereceğimiz herhangi bir ödünün kalmadığını, bazı konuların bu protokolde yer almasının bizler açısından kabul edilmez olacağını ilan ediyoruz. her şeyden önce, karlılığı böylesine düşmüş, adeta her gün zararı büyüyen bir meslek grubunun ıskonto veriyor olmasının, hele ki iflas noktasına gelmiş meslektaşlarımızın sayısının tüm eczacıların üçte birine yaklaştığı bir durumda herhangi bir sürdürülebilirliği yoktur. Kurum ıskontosu kesinlikle protokolde yer almamalıdır. Ayrıca bilinmelidir ki, bizler eczacıyı potansiyel suçlu olarak gösteren cezai hükümlerin ağırlıklı olarak bulunduğu bir protokolü mesleki saygınlığımızı zedeleyici bir unsur olarak değerlendiriyor ve eczacıya yönelik böylesi bir kabul edilmez buluyoruz” dedi.
  2005 yılından bu yana ilaç firması ve sosyal güvenlik kurumu arasındaki maddi ilişkinin bedelinin eczacılara ödetildiğini iddia eden Aydın Eczacılar Odası Başkanı Salih Kozalı, açıklamasında “Son 3 yıldır kamu kurum ıskontolarının perakende satış fiyatı üzerinden yapılması uygulaması derhal sonlandırılmalıdır. Buna ek olarak hem kamuyu koruyan, hem de eczaneler arasında adil dağıtımı gerekçeleştirerek düşük sermayeli eczanelerin ayakta kalmasını ve sağlık hizmeti vermeye devam etmesini sağlayan mevcut reçete dağıtım sistemlerinin korunması ve geliştirilmesi, olmazsa olmazlarımızdandır” ifadelerine yer verdi.
  Basın açıklamasına başkan Salih Kozalı ile birlikte 2. Başkan Can Kıranbağlı, Genel Sekreter Sefa Karaarslan, Sayman Ali Çankır, üyeler İpek Erdem ve Burcu Meriçli katıldı.

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim