• BIST 104.397
 • Altın 163,608
 • Dolar 3,9404
 • Euro 4,6740

  Koşaner'den açıklama

  27.08.2011 23:00
  Eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral Işık Koşaner, bir yabancı internet sitesinde kendisine ait ses kayıtlarının yayımlanmasıyla ilgili olarak, avukatı aracılığıyla yazılı bir açıklama yaptı
  Koşanerden açıklama
  Koşaner'den açıklama Koşaner'den açıklama Koşaner'den açıklama

   

   
   Koşaner, açıklamasında ; " Bu konuşmalar, vicdan sahibi bazı yazarlarımızın da belirttiği gibi bir "İtiraf" değil, tamamen bir "Özeleştiri". Dün olduğu gibi bugün de bu açıklamaların, noktasına ve virgülüne kadar arkasındayım. En büyük üzüntüm, her zaman büyük kıymet verdiğim, acılarını daima yüreğimde hissettiğim şehitlerimizin ve onların değerli ve kederli ailelerinin bu vesileyle istismar edilmesidir."dedi
   
  "HABER VE YORUMLARIN BİR KISMI TÜM VARLIĞIMI BORÇLU OLDUĞUM TSK'YI İNİ HEDEF ALMASI NEDENİYLE AÇIKLAMA YAPMA ZORUNLULUĞU ORTAYA ÇIKTI"
  1."Bir yabancı internet sitesinde şahsıma ait ses kayıtlarının yayınlanmasını müteakip, çeşitli basın yayın organlarında bu konu ile ilgili çok sayıda haber ve yoruma yer verilmiştir. Bu haber ve yorumların bir kısmının, şahsım üzerinden direkt olarak, tüm varlığımı borçlu olduğum ve herşeyden çok sevdiğim Türk Silahlı Kuvvetlerini hedef alması, halen devam etmekte olan bir takım davalarla ilişkilendirilmeye çalışılarak "Yargıyı etkileme" amacını taşıması ve bu kutsal vatan için canlarını feda eden aziz şehitlerimizin ruhlarını ve onların değerli yakınlarının vicdanlarını rencide edecek nitelikte olması nedeniyle tarafımdan bir açıklama yapma zorunluluğu ortaya çıkmıştır."
   
   
  "İTİRAF" DEĞİL, TAMAMEN BİR "ÖZELEŞTİRİ"
  2. "Görev sürem içinde, Türk Silahlı Kuvvetlerine yönelik yoğun saldırıların olduğu dönemde çeşitli birlikleri ziyaret ettim ve bîr kısmı ses kayıtlarında da yer alan konuşmaları yaptım. Ancak bu konuşmalar, vicdan sahibi bazı yazarlarımızın da belirttiği gibi bir "İtiraf" değil, tamamen bir "Özeleştiri" ve personelimi, Türk Silahlı Kuvvetlerinin geleceği açısından önemli gördüğüm bazı konularda onların dikkatini çekme, son derece hassas bir dönemde hata yapmamaları konusunda kendilerini uyarma ve motive etmeye yönelikti."
   
  "KİMSEDEN KAÇIRDIĞIMIZ, SAKLADIĞIMIZ VE GİZLEDİĞİMİZ KONULAR DEĞİL"
  3. "İfade edilen hususlar, zaten kurum içinde tartıştığımız, özeleştirisini yaptığımız, hatalardan dersler çıkarmaya yönelik bir çabanın sonuçlandır. İfade edilen konuların tamamı, devletin ilgili kurullarında, üst düzey devlet yetkilileriyle yaptığım görüşmelerde de kendileriyle paylaştığım, hukuki olarak gereğinin yapılması için emir verdiğim konulardır. Kimseden kaçırdığımız, sakladığımız ve gizlediğimiz konular değildir."
   
  "BİR KISIM MEDYA TARAFINDAN ABARTILAN, İSTİSMAR EDİLEN BÖLÜMLER DE BU BÖLÜMLERDİR"
  4. "İfadelerde zaman zaman marjinalleşen uslüp ise bazı noktaların dramatize edilerek dinleyicilerin dikkatlerinin çekilmesine yönelik bir gayretin ürünüdür. Bir kısım medya tarafından abartılan, istismar edilen bölümler de bu bölümlerdir."
   
  "ÖZELEŞTİRİYİ İZİNSİZ OLARAK KAYDEDİP YAYINLAMAK İSE AHLAKSIZLIK VE HUKUKSUZLUKTUR"
  5. "Unutulmamalıdır ki, samimiyet içeren, kibirden uzak ve gerektiğinde canı acıtan Özeleştiri bir "ErdenY'dir. Ancak bir insanın ve hatta bir kurumun kendi İçinde yaptığı bu özeleştiriyi izinsiz olarak kaydedip yayınlamak ise ahlaksızlık ve hukuksuzluktur."
   
  "AÇIKLAMALARIN, NOKTASINA VE VİRGÜLÜNE KADAR ARKASINDAYIM"
  6. "Dün olduğu gibi bugün de bu açıklamaların, noktasına ve virgülüne kadar arkasındayım. Ancak üzüntüm, konuşmalarımın çarpıtılarak komuoyuna sunulması ve aldığım karar nedeniyle şahsımın, gayri ahlaki ve hukuki bir tartışmanın içine çekilmeye çalışılmasıdır. Ancak buna alet olmayacağım."
   
  "İFADELERDE HUKUKA AYKIRI, HUKUK DIŞI TEK BİR CÜMLE YOKTUR"
  7. "İddia edildiğinin aksine ifadelerde hukuka aykırı, hukuk dışı tek bir cümle yoktur. Eleştirel anlamda maksadı aşan ifadeler, benzetmeler olabilir, nitekim gazetecilerle ilgili ifadeler bu çerçevede değerlendirilebilir. Ancak bu kinayeli ifadelerin maksadı da Türk Silahlı Kuvvetlerine karşı devam eden bu süreçte, medyanın rolü ile ilgili dinleyicilerin dikkatlerini çekmekti. 8u ifadeler, kesinlikle "hakaret" amaçlı söylenmemiştir."
   
  "TERÖRİSTLE MÜCADELENİN HANGİ YASA VE USULLERE GÖRE YAPILDIĞI BELLİDİR"
  8. "İfadelerde terörle mücadele konusunda yer alan, "Bizim hiç kimsenin talimatına falan da ihtiyacımız yok" cümlesinin maksadı, çarpıtılan haberlerde yer aldığı gibi "Sivil otoriteye bir başkaldırı" değil, aksine o dönemde, "Türk Silahlı Kuvvetleri bölücü terör örgütüne karşı neden operasyon yapıyor?" şeklinde bir kampanya yürütenlere karşı, birlik komutanlarını uyarmak, yasal haklarını kendilerine hatırlatmaktır. Yoksa, teröristle mücadelenin hangi yasa ve usullere göre yapıldığı bellidir."
   
  "SES KAYITLARINDA, "BALYOZ BELGELERİNİN ÇALDIRILMASI" İFADESİ KESİNLİKLE YER ALMAMAKTADIR"
  9."İfadelerde, halen devam etmekte olan bir dava ile ilgili olarak yer alan sözlerde çarpıtılarak kamuoyuna sunulmuştur. Ses kayıtlarında açık ve net olarak "seminerle İlgili evrakın hepsi imha edilmiş olduğu için olay ortaya çıkınca bir şey bulamadık" şeklinde yer alan ifade, bazı basın organlarında "Balyozla ilgili tüm evrakı biz imha ettiğimiz için her şeyi iddianameden öğrendik" şeklinde verilmiştir. Varlığı dahi henüz kanıtlanmamış olan bir planın imhasından söz etmek mantık dışıdır. Ses kayıtlarında, "Balyoz belgelerinin çaldırılması" ifadesi kesinlikle yer almamaktadır. İfade edilen, o tarihlerde icra edilen plan seminerine yönelik ses kayıdı ve bir kısım bilgi ve belgelere ilişkindir. Unutulmamalıdır ki, plan semineri İle halen devam eden dava ile ilgili konular birbirinden farklıdır."
   
  "ÜZÜNTÜM, ŞEHİTLERİMİZİN VE KEDERLİ AİLELERİNİN BU VESİLEYLE İSTİSMAR EDİLMESİDİR"
  10. "Son olarak en büyük üzüntüm, her zaman büyük kıymet verdiğim, acılarını daima yüreğimde hissettiğim şehitlerimizin ve onların değerli ve kederli ailelerinin bu vesileyle istismar edilmesidir. Ailelerimiz şundan emin olmalıdırlar ki, Türk Silahlı Kuvvetlerinde meydana gelen her ölümlü olay mutlaka askeri savcılık tarafından soruşturulur ve gerekirse sorumlular hakkında dava açılır. Ancak burada üzücü olan ise, intihar ettiği yargı kararıyla da tespit edilmiş bir askerimizin bu ifadelerle ilişkilendirilmeye çalışılmasıdır.Kamuoyuna saygıyla duyurulur"- milliyet
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter kullanılmayan ve kişilik haklarını hiçe sayan yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Diğer Haberler
 • O manzaralar içimizi sızlatıyordu06 Ekim 2012 Cumartesi 12:50
 • Sucuk ve Salamı karıştıramayacaklar06 Ekim 2012 Cumartesi 12:48
 • 56 yaşındaki ev hanımının yaptığı pes dedirtti!06 Ekim 2012 Cumartesi 12:47
 • Şehit yakınlarına internet indirimi06 Ekim 2012 Cumartesi 12:39
 • Bir top mermisi daha düştü!06 Ekim 2012 Cumartesi 11:51
 • Bisküvi kutusundan tarih çıktı06 Ekim 2012 Cumartesi 10:58
 • Nevşin Mengü rövanşı böyle aldı!..06 Ekim 2012 Cumartesi 10:56
 • Bu haberi okumadan yola çıkmayın06 Ekim 2012 Cumartesi 10:40
 • 4+4+4ün gerekçeli kararı Resmi Gazetede!06 Ekim 2012 Cumartesi 10:39
 • Başbakan Erdoğanın arıyla imtihanı!06 Ekim 2012 Cumartesi 10:37
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim